;

Budapest;Alkotmánybíróság;államosítás;közterületek;

- Alkotmánybírósághoz fordult a Fővárosi Törvényszék a három ikonikus belvárosi tér kormányzati einstandolása miatt

A bírák úgy vélik, hogy az ügyben Alaptörvény-ellenes jogszabályt kellene alkalmazniuk.

A Fővárosi Törvényszék eljáró bírói tanácsa az Alkotmánybírósághoz fordult a három államosított budapesti közterület ügyében – vette észre az Index.

Miután az ingatlanügyi hatóság a MNV Zrt. kérelmére, a törvény rendelkezései alapján a magyar államot, illetve az MNV Zrt.-t bejegyezte az ingatlan-nyilvántartásba, a határozat ellen Budapest Főváros Önkormányzata keresetlevelet terjesztett elő a Fővárosi Törvényszéken.

A portál azt írja, hogy az ügyben eljáró háromtagú bírói tanács 2023 júniusában a peres eljárást felfüggesztette, és egyedi normakontroll iránti indítványt terjesztett az Alkotmánybíróság elé, amely július 18-án érkezett meg a Donáti utcába.

Az indítványozó bírók szerint a támadott jogszabályi rendelkezések a felperes (a Fővárosi Önkormányzat) tulajdonhoz való jogának olyan fokú sérelmével járnak, amely már átlép a jogalkotó számára biztosított autonómiakorlátozás keretein, és sérti a felperes Alaptörvényben garantált, az önkormányzati autonómia védett hatáskörcsoportjait, valamint tulajdonhoz való jogát. Úgy látják, hogy

önmagában a közfeladat átcsoportosítása, illetve a továbbiakban annak el nem látása nem kompenzálja a felperest a kieső, eddig más közfeladatai ellátását is szolgáló bevételek miatt.

Ezért a tulajdonjog-elvonás nem felel meg az Alaptörvényben rögzített értékarányosság követelményének. Az ügyben eljáró bírók tehát a támadott törvény 248-249. §-ai Alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését, valamint a perben való alkalmazhatóságuk kizárását kérték az Alkotmánybíróságtól.

A három ikonikus belvárosi tér – melynek kormányzati einstandjáról korábban lapunk is beszámolt – a következő:

  • Podmaniczky Frigyes tér (az Arany János utcai metrómegálló fölötti tér a Bajcsy-Zsilinszky út mentén),

  • Vörösmarty tér (a Váci utca végállomása a Deák Ferenc utca és a Vigadó utca között, a város egyik leghíresebb tere, a karácsonyi vásár hagyományos helyszíne, egyúttal a kisföldalatti végállomása),

  • Széchenyi István tér (a Lánchíd pesti lábánál fekszik, a Duna-parti világörökségi helyszín része).

A Direkt36 birtokába került kormányzati iratok szerint a magyar és kínai fél 2023 szeptemberében akarja megkötni a hivatalos megállapodást.