;

Orbán-kormány;Oroszország;Szovjetunió;1956-os forradalom;orosz nagykövetség;

- Tagadott az orosz nagykövetség, de tényleg fasisztának bélyegzik az '56-os szabadságharcosokat az új orosz tankönyvben

Szijjártó Péter eközben nem akar „vitázni” arról, hogy történelemhamisítással fogják tömni az orosz diákok fejét.

Szerdán reagált az orosz nagykövetség az azzal kapcsolatos aggodalmakra, hogy egy új orosz történelemtankönyvben egyebek közt fasisztának titulálták az 1956-os forradalom és szabadságharc résztvevőit, továbbá az 1989-es szovjet kivonulást elhibázott lépésnek nevezik. A budapesti orosz képviselet hárította a vádakat, ám kiderült, nincs mit hárítani: az eddigi hírek megfeleltek a valóságnak.

Az orosz nagykövetség szerdán azt állította, hogy a vonatkozó sajtóban kiszivárgott információk „az 1956-os magyarországi eseményeknek a kontextusból kiragadott, és az orosz álláspontot szándékosan negatívan bemutató értékelését” tartalmazzák, továbbá, hogy a tankönyv augusztus 8-án Moszkvában tartott bemutatóján elhangzott, hogy az orosz sajtóhoz „legalább tíz különböző” tervezet jutott el. Mint közölték, az általuk ismert tankönyvtervezetek egyike sem nevezi fasisztának az 56-os forradalmat, igaz, hozzátették, hogy a tankönyv végleges verziója még nem jutott el a nagykövetségre. Sőt, azt is írták, hogy „a modern Oroszország (...) változatlan tisztelettel viseltetik a magyar nép történelmi emlékezete iránt, és elismeri, hogy közös történelmünkben vannak összetett kérdések, amelyek közé joggal sorolják az 1956-os eseményeket is.”

Nos, ami a változatlan tiszteletet illeti, a Telex megszerezte az említett tankönyv végleges, tizenegyedikes diákoknak immár kiosztott verzióját, és abban bizony minden úgy van, ahogy az a sajtóban - köztük a Népszavában is - korábban megjelent. 1956-ot nem csak hogy nem nevezik sem forradalomnak, sem szabadságharcnak (a nagykövetség is csak idézőjelbe téve használta a „forradalom” szót, a szabadságharcot pedig egyáltalán nem, csupán „eseményeknek” nevezik), de egyenesen eképpen írnak róla:

„A felkelő radikálisok – akik között nem kevesen korábban az akkor még fasiszta Magyarország fegyveres alakulatainak harcosai voltak – a felkelés során nem csak a szovjet emlékművek és jelképek elleni vandalizmussal ’vétették észre magukat’, hanem számtalan gyilkossággal, amelyeket a Magyar Dolgozók Pártja képviselői, a rendfenntartó erők tagjai és családtagjaik ellen követtek el. Az embertelen leszámolás áldozatai között még sorozott katonák is voltak, akik [a büntetés-végrehajtási és katonai] objektumokat védték. (...) A tüntetők a magyar vezetést a szovjetbarát irányzatért kritizálták, követelve Magyarország kilépését a Varsói Szerződésből. Teljes megalapozottsággal feltételezve, hogy a magyarországi krízis katalizátorai a belső ellenzéket támogató nyugati titkosszolgálatok voltak, a Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, segítve a magyar hatóságoknak elnyomni az akciót.”

A leírtak fényében a tankönyv felteszi a diákoknak a következő „kérdést”: „Lehetett-e Sztálin Szovjetunió-beli személyi kultuszának kritikája az 1956-os események kiváltó oka?” Amelyre a tankönyv alapján a „nem”-en kívül nagyon más válasz nem adható.

A Telex megjegyzi, hogy miközben a szöveg alapján a „magyar hatóságoknak segítettek” leverni a felkelést, említést sem tesznek arról, hogy a Nagy Imre vezette magyar kormány a forradalom oldalára állt, a később kivégzett miniszterelnök pedig maga jelentette be a kilépést a Varsói Szerződésből.

A cikk azt is leszögezi, hogy nem egy tanári segédkönyvről vagy választható tankönyvről van szó:

„egységes állami tankönyv” lévén, minden orosz iskolában ezt kell használni. Sőt, nem csak Oroszországban, de a megszállt ukrajnai területeken is ezt vezetik be.

A tankönyv szerzője mellesleg az a Vlagyimir Megyinszkij, aki Vlagyimir Putyin tanácsadója és korábbi kulturális miniszter, aki a történettudományt a cikk szerint maximálisan az „emlékezetpolitikának” veti alá, és aki már augusztus elején azt közölte, hogy az országban mindenütt ebből kell tanulniuk a diákoknak.

A könyv egyébként 450 oldalas, ebből 100 oldal a Putyin-korszakkal foglalkozik, 18 oldalon keresztül taglalják az orosz vezetés által „rendkívüli hadműveletnek” nevezett orosz-ukrán háborút. A könyv első fele lényegében a szovjet időket rehabilitálja, a második fele pedig a jelenlegi orosz diktátor tetteit dicsőíti.

Mindeközben az Orbán-kormánytól elmaradt a tőle sokkal kevésbé fajsúlyos ügyekben is megszokott kakaskodás: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Menczer Tamás államtitkár a budapesti orosz nagykövet bekéretése helyett mindösszesen annyit ismételgetett, hogy „nem nyitnak vitát” az 1956-os forradalomról. Következésképpen elég valószínű, hogy nem óhajtanak bármit is kezdeni azzal a helyzettel, hogy az elkövetkező orosz nemzedék fejét nettó magyarellenes történelemhamisítással fogják teletömni.

Jelezte, nem ad át semmiféle stafétabotot, amúgy meg fogalma sincs, kiket hívott meg és kiket nem. Ujhelyit váratlanul érte a humorista lspunkban megjelent publicisztikája. Mint írta: személyesen és online is mindenben egyeztettek "Teddyvel".