Nem veszi át az aranydiplomáját a Színház- és Filmművészeti Egyetemtől Vámos László rendező ötven évvel ezelőtt végzett osztálya, köztük több Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas művész sem – tudta meg a 444.
A portálhoz eljutott levél szerint – amit a színművészek eredetileg az egyetemnek címeztek – nem kér a Vidnyánszky Attila gyámsága alatt álló, modellváltó SZFE-ből
Kútvölgyi Erzsébet és Lázár Kati Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész sem, akik a Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagjai is.
Valamint azok sem, akik az akkor még Színház- és Filmművészeti Főiskolán, Vámos László osztályában végeztek 1973-ban:
Egri Márta Jászai Mari-díjas színésznő,
Miklósy Judit színésznő,
Varsa Mátyás színész, rendező, író,
Vas-Zoltán Iván színész, rendező, dokumentumfilmes.
Levelükben egyebek mellett az áll, az a Színház- és Filmművészeti Egyetem (korábban főiskola), amelynek ők egykor a növendékei voltak, a döntés-előkészítés demokratikus szabályainak megkerülésével, a szakma, a hazai és nemzetközi közvélemény tiltakozása ellenére 2020. szeptember 1-én magánegyetemmé alakult. Az újjáalakult intézmény vezetői több alkalommal is határozottan elhatárolódtak az addig működő egyetem működési elveitől, szellemiségétől, és ezzel olyan értékeket tagadtak meg és romboltak le, amelyeknek a szellemében ők annak idején nevelkedtek.
„Nem vehetünk át aranydiplomát azoknak a kezéből, akik megtagadták egykori tanáraink, és tanáraik sorát, Nádasdy Kálmántól Ascher Tamásig. Azt a szakmai nyitottságot és sokszínűséget, amit az átalakítás folyamatában az utolsó pillanatig védeni próbáltunk, és ami számunkra ma is mindennél fontosabb”
– fogalmaznak az aláíró művészek.
Itt a friss tanulmány, Magyarország az egyedüli EU-tagállam, ahol strukturálisan sérül az akadémiai szabadságSepsi Enikő lehet az SZFE új rektoraAz új fideszes SZFE-vezetés eladta az egyetem ikonikus Vas utcai épületét a Magyarországi Református Egyháznak