;

EP;költségvetés;ellenőrzés;Állami Számvevőszék;uniós források;vádak;Windisch László;

Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke

- Az ÁSZ-elnök példátlan politikai nyomásgyakorlásról beszél az EP költségvetési ellenőrző bizottságának májusi látogatása kapcsán

Windisch László egészen másképp emlékszik a találkozóra, mint a jelentéstevők.

Az Európai Parlament képviselőit egyáltalán nem érdekelték a jelenleg folyó vizsgálatok, az ellenőrzés jelenlegi módszertanai, az új adat- és kockázat alapú számvevőszéki megközelítés fejlesztései, vagy akár a közbeszerzésekkel összefüggő ellenőrzések módszertanának megújítása – nyilatkozta az állami hírügynökségnek Windisch László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az EP költségvetési ellenőrző bizottságának májusi látogatásáról, amelyre, egészen másképp emlékszik, mint a jelentéstevők.

– Az EP-delegáció kizárólag az ÁSZ korábbi évekbeli – más vezetés alatti – működéséről kérdezett és általános, politikai jellegű állásfoglalást vártak volna a közbeszerzésekről, vagy konkrét személyek vagyonosodásáról – panaszkodott a testületre az elnök, aki azonban arra nem adott választ, hogy miért nem válaszolt az ellenőrző bizottság kérdéseire.

A Népszava hétfőn számolt be arról, hogy Monika Hohlmeier bizottsági elnök, bajor keresztényszocialista képviselő az általuk készített jelentéstervezet hétfői vitájában felemlegette: az ÁSZ elnöke és munkatársai nem voltak hajlandók válaszolni az uniós támogatásokról feltett kérdéseikre. – Ötször kérdeztem rá az ügyészséggel folytatott együttműködésükre, hiába. Aztán jóval a látogatás befejezése után Deutsch Tamás kézbesítette nekünk az írásos választ. Furcsa, hogy az ÁSZ válaszát egy fideszes EP-képviselő továbbítja – tette hozzá a delegációvezető. Mint lapunk elsőként megírta, a Hohlmeier által vezetett küldöttség beszámolójában súlyos állítások szerepelnek a politikai alapú osztogatásról és a felvásárolni kívánt vállalatok megfélemlítéséről.

A beszámolóra sok szót nem vesztegetett Windisch, aki a dokumentumot politikai nyilatkozatnak minősítette, amely szerinte a valós tények figyelmen kívül hagyásával készült. Azt az ÁSZ-elnök „példátlan politikai nyomásgyakorlásnak” tartja, hogy a bizottság DK-s tagja szerinte személyeskedő támadást intézett ellene, és politikai nyomás alá akarta helyezni, miközben ő éppen a DK-t vizsgálná. Állítja, a vizsgálat a Transparency International Hungary két vezetője még hat évvel ezelőtt, 2017-ben megjelent, magánvéleményt megfogalmazó cikkén alapul, és az ÁSZ hiteltelenítésére törekszik.

Az Erasmus-ügyről határozott álláspontot fogalmazott meg európai parlamenti meghallgatásán a bolgár Iliana Ivanova az Európai Bizottság leendő biztosa. Fideszes EP-képviselők szerint a jogi kötelezettségek betartatása a brüsszeli bürokraták diszkriminációja.