oktatás;Erasmus;egyetemek;Horizont;modellváltás;

- Alapítványi egyetemek: Szingapúr a távolban

Egyetlen megcáfolhatatlan érv sem hangzott el kedden egy szegedi konferencián arról, hogy miért is kellett korábban a hazai egyetemek közel 80 százalékát alapítványi formába átszervezni.

Pedig adott volt a lehetőség, mivel a rendezvényen ott volt Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, Gulyás Balázs, a Magyar Kutatási Hálózat elnöke és Hankó Balázs, a felsőoktatásért felelős államtitkár, akinek minisztere, Csák János indoklás nélkül távol maradt a rendezvénytől.

– Politikai vita miatt hátrány érheti a magyar diákokat és kutatókat, ami elfogadhatatlan – fogalmazott Freund Tamás, nyilvánvalóan az uniós Erasmus+ és a Horizont pénzek felfüggesztésére utalva, majd úgy folytatta: megtörhet a hazai ipari innováció, a magyar egyetemek pedig elszigetelődhetnek. Ám az MTA elnöke nem mondta ki sem az Erasmus+, sem a Horizont programok nevét. Gulyás Balázs más irányból közelített, amikor arról beszélt: szkepticizmussal nézem, ami Európában történik. Brüsszel csak egy városnév, fordulhatunk másfelé is. Elmondása szerint tizenöt évig tanított a szingapúri egyetemen, és erre hivatkozva jelentette ki, hogy alighanem „túlhaladott” az atlanti tudománypolitikai koncepció, ami az alap- és alkalmazott kutatások kettősére épül.

Az ázsiai kistigrisek egyetemi modelljéről a Népszava kérdésére beszélt a konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón. Mint mondta, az állami juttatások mellett közel 250 cég több százmillió dollárral finanszírozza a szingapúri egyetemet, amitől a magyar alapítványi egyetemek messze állnak, mert a szegedi finanszírozása is csaknem 93 százalékban állami forrásból történik. Igaz, ez csökken, de sem arra nem kaptunk választ az intézmény kancellárjától, Fendler Judittól, hogy mennyivel, és arra sem, milyen cégeket vontak be eddig a működés, valamint a kutatás és fejlesztés finanszírozásába. Az alapítványi átalakulás indokaként a többi között a hat évre szóló finanszírozási szerződést hozta fel, továbbá azt, hogy az egyetemi indikátoroknak teljesítményösztönző hatása van az oktatók és kutatók munkájára.

Hankó Balázs államtitkár az egyetemi átalakulást párhuzamba állította „a magyar nemzet történelmi küldetésével”, valamint a „kommunizmus ötven plusz évének és árnyainak lerombolásával”. Pénzügyi kiszámíthatósága és teljesítményösztönző jellege miatt sikeresnek nevezte az egyetemek átalakulását. Lapunk kérdésére az államtitkár úgy válaszolt: inflációkövető az egyetemi oktatók bérezése, ahogyan ezt finanszírozási szerződés tartalmazza.

Rendszeresen használt egy rasszista kifejezést az Országgyűlésben.