;

oktatás;pedagógus;Makó;kirúgás;tankerület;

Illusztráció

- A Makói József Attila Gimnázium újabb tanára állítja, hogy bosszúhadjáratot indított ellene a tankerület

A problémák azután kezdődtek, hogy hasztalan kérte, fizessék ki neki a béréből elmaradt részeket.

„A belépésem utáni első 4 hónapban a tankerület a fizetésemnek csak egy részét fizette ki, merthogy számolnak, közben megnyugtattak, hogy utólag rendezik az elmaradt részeket. Az 5. hónapban derült ki, hogy nem” – így kezdődik a Makói József Attila Gimnázium pedagógusának a levele, melyek az intézmény tanárainak jórésze megkapott tőle a tanév végén.

A pedagógus a HVG szerint azt állítja, a tankerület az ügyben megfogalmazott ügyvédi felszólítást is visszautasította, és amikor a bíróság értesítette őket a benyújtott keresetről, arra utasította az iskolaigazgatót, hogy rúgja ki őt.

Hirtelen leminősítették a munkáját

A lap szerint a fentebb idézett levél feladója, az iskola új némettanára nagy lelkesedéssel kezdte el a tavalyi tanévet, de a hónap végén azt vette észre, hogy csaknem gyakornoki fizetést kap, noha már 27 úgynevezett „kiszámolt éve” van. Miután három levélben is hasztalan kérte a tankerülettől, hogy az elmaradt pénzeket fizessék ki, segítségért folyamodott a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvédeihez. Ők kiszámolták, hogy a pedagógus követelése összesen 230 ezer forint. A keresetet tavasszal adták be a szegedi bíróságra.

– Onnantól, hogy a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ megkapta a keresetről az értesítést, elkezdődött az ellenem folyó brutális bosszúhadjárat

– összegzett a pedagógus, aki szerint a tankerület vezetőjének az volt az első követelése az igazgató felé, hogy rúgják ki őt az iskolából. Ehhez azonban szakmailag kellett volna alkalmatlannak nyilvánítani.

Állítása szerint ezt követően bement az órájára az igazgató, ami után leminősítette a munkáját. Majd az iskola vezetője a tanév végén közölte vele, hogy nem fogja a szerződését meghosszabbítani (pedig határozatlan idejű, véglegesített kinevezése van), az indok pedig az volt, hogy „nem tett le semmit az asztalra”. Az igazolható sikereket szerinte az igazgató nem vette figyelembe, elhallgatta és leminősítette azokat.

„Ezt így szoktuk”

A  pedagógus azt mondta, a története nem egyedülálló,

és a kollégáitól úgy tudja, hogy évek óta próbálják megrövidíteni a belépő tanárokat.

– Egy új tanár nem fog szólni, főleg, ha próbaidős, vagy ha egy évig csak határozott idejű kinevezése van és szeretne maradni. De a tanárok többsége amúgy is a végtelenségig elkötelezett az iskolája, a diákjai iránt. Ezért is lehet ebben a rendszerben mindent megtenni velük. Ahhoz, hogy felmondjon egy igazi tanár, a világnak kell összedőlni – vélekedett a némettanár, hozzátéve: egy kollégája rá is kérdezett, hogy bizonyos neki járó pénzt melyik paragrafus alapján nem utalnak neki, a tankerület válasza pedig annyi volt, hogy „ezt így szoktuk”.

Maruzsa Zoltán csak egy semleges választ adott

A pedagógus magasabb szinten is próbált harcolni az igazáért. Több ízben kereste Hajnal Gabriellát, a Klebelsberg Központ vezetőjét, aki a tankerület-vezetőket terjeszti fel kinevezésre a minisztériumba, hogy vállalja a felelősséget a tankerület viselt dolgai miatt, ezt a PDSZ-vezető is kérte többször. Nem válaszolt. A panasz elkerült Maruzsa Zoltán államtitkár elé, aki semleges választ adott. – Ismét kértem levélben, hogy vállalja a felelősséget a kinevezett tankerület-vezető ügyeiben. Nem válaszolt – sorolta a pedagógus.

Iskolakezdéskor végül azzal szembesült, hogy kizárták az idei tanévre szóló tantárgyfelosztásból, azaz nem kapott órát, és egy kis településre akarták átirányítani tanítani. Azzal fenyegették, hogy ha nem vállalja, felmondanak neki, de ezt jogilag egyelőre nem tehetik meg. A tanárnő azt állítja, ezután el kellett viselnie az igazgató további brutalitásait: a mostani tanév elején hol arrogánsan megkövetelte, hogy járjon be az iskolába, hol lealázva nekirontott, hogy mit keres az iskolában, ha nincs számára kiadott óra. Jelenleg otthon van, mert az igazgató felmentette a munkába járás kötelezettsége alól.

Az érintett tankerület-vezető, Miklós Anikó a HVG megkeresésére közölte, hogy

jelenleg munkajogi vita van a munkáltató és az egyik pedagógus között, és jogerős ítélet hiányában a tankerület nem foglal állást folyamatban lévő ügyben.

Tájékoztatása szerint „a köznevelési intézményben foglalkoztatott kollégák számára minden hónap 5. napjáig kifizetik a munkabért. Azon esetben, ha a tanév előtt – az előzetes tantárgyfelosztás alapján – nem jut egy-egy kollégának a jogszabályban előírt óraszám, a munkáltató – amennyiben van rá mód – felajánl számára másik, a végzettségének megfelelő ellátható munkakört valamelyik köznevelési intézményben, amelynek elfogadásáról a közalkalmazott dönthet”.

Egyébként ugyanarról az iskoláról van szó, amelyben a „vasalódeszkásként” elhíresült tanár, Vezsenyi László is oktatott. Ő azt követően szerzett magának országos ismertséget, hogy a pandémia idején történt bezárások miatt egy vasalódeszka segítségével tanított videón úszást a diákjainak. Az értelemszerűen korlátozott hatásfokú, de kreatív megoldás miatt a helyi tankerületi vezető, Balázs József meghurcolta és megalázta a tanárt, amiből viszont országos botrány kerekedett, olyannyira, hogy végül az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Klebelsberg Központ is túlkapásnak minősítette intézkedéseit. A tankerületi vezető végül lemondásra is kényszerült a posztjáról. Vezsenyi László végül a státusztörvény körül kialakult helyzet miatt hagyta ott a pályát.

Hatvankét éves volt.