Európai Unió;korrupció;Fidesz;befagyasztás;jogállamiság;EP-képviselők;uniós pénzek;Pegasus;

„Orbán úr, csak hogy tisztázzuk, ön a felelős”

A magyar kormány néhány határozott kritikusa jövőre távozik az Európai Parlamentből, de lesznek, akik ott folytatják a munkát, ahol abbahagyták – derült ki a Népszava gyűjtéséből.

Az Orbán-kormány néhány határozott kritikusa jövőre távozik az Európai Parlamentből, de lesznek, akik ott folytatják a munkát, ahol abbahagyták – derült ki a Népszava gyűjtéséből. Jövő júniusban az uniós polgárok új Európai Parlamentet (EP) választanak. Megnéztük, hogy a jelenlegi magyar kormány állhatatos bírálói közül kik mennek, és várhatóan kik maradnak a frissen felálló képviselő-testületben.

A legismertebb távozó a 70 éves Guy Verhofstadt, aki 2024-ben egyébként is befejezi politikai pályafutását. Az egykori belga miniszterelnök az Orbán-kormány meggyőződéses kritikusa. - Ön zaklatja a civil szervezeteket, elüldözi a kritikus sajtót, falakat épít, vissza akarja állítani a halálbüntetést, és most úgy döntött, hogy bezár egy egyetemet. Milyen messzire fog elmenni? Mi lesz az Ön következő lépése? Könyveket fog égetni a Parlament épülete előtt? - kérdezte az EP üléstermében helyet foglaló Orbán Viktortól 2017. áprilisában elhangzott emlékezetes felszólalásában. A parlamenti liberálisok vezérszónokaként Verhofstadt soha nem kímélte a Fidesz-kormányt, ha az EP a magyarországi demokrácia helyzetéről vitázott.

A magyar jogállamisági dosszié felelőse, Gwendoline Delbos-Corfield sem újrázik az EP-ben, noha szeretett volna. – Én vagyok az egyetlen EP-képviselő, akit a francia Zöldek nem tettek rá a listára. A pártnak nem érdeke, hogy az európai demokráciával, az európai korrupcióval vagy a jogállamisággal foglalkozzon. Ráadásul angolul dolgozom, ami megbocsáthatatlan – sorolta lapunknak, miért kell lemondania a képviselőségről. A politikus a parlamenti ciklus elején Judith Sargentinitől vette át a magyar ügyeket. Ő dolgozta ki a 2022. szeptemberében elfogadott EP-jelentést, amely kimondja: Magyarország a választási autokrácia hibrid rezsimjévé vált. – Egy demokratikus kormány nem hazudik. Nem hazudik például az Európai Unióról.

Nem mondja azt, hogy az Európai Unió kész magyar fiatalokat küldeni az ukrajnai háborúba. Nem mondja azt, hogy az Európai Unió meg akarja változtatni a kisiskolások nemét 

– érvelt a jelentés vitájában.

Nem tér vissza az EP-be a Svéd Baloldalhoz tartozó Malin Björk sem, aki lapunknak azt mondta: tíz év után itt az ideje, hogy átadja a stafétabotot. – Várom, hogy a Svéd Baloldal új, erős jelöltjei folytassák a jogállamiságért, az éghajlatvédelemért, a nők és az LMBTQI közösség jogaiért, valamint az egyenlőbb társadalmak megteremtéséért folytatott fontos uniós szintű munkát – tette hozzá. Björk a kormánymédia egyik kedvenc céltáblája, aki megtapasztalta, mit jelent az Orbán-rendszer bírálójának lenni.

– Még mielőtt megérkeztünk volna, már elkezdtek mocskolni minket, személy szerint engem is, mert feminista és leszbikus vagyok. Ez is mutatja, milyen állapotok uralkodnak a médiában

 – nyilatkozta azután, hogy egy parlamenti delegációval 2021. őszén Magyarországon járt.

Más fontos megbízatása miatt mond le az indulásról a finn néppárti Petri Sarvamaa. A helsinki kormány az Európai Számvevőszék tagjának jelöli, és ha elnyeri a posztot, jövő júniustól az uniós számlákat ellenőrző intézmény luxembourgi központjába költözik. Sarvamaa annak a jogállamisági eljárásnak az egyik kidolgozója, amelynek keretében Brüsszelben befagyasztották a Magyarországnak járó támogatások egy részét.

– A kisebbségeket elnyomják, a szabad médiát felvásároltatják a kormány oligarcháival, az igazságszolgáltatási rendszert pártpolitikai érdekek szolgálatába állítják, a független bírákat párthű bírákkal váltják fel. 

Mindezt az EU adófizetőinek pénzéből! Ennek véget kell vetni! – a néppárti képviselő így sürgette a pénzmegvonással járó procedúra elindítását egy két évvel ezelőtti EP-vitában.

Bizonytalan, hogy húsz év után a képviselő-testület tagja marad-e a demokrácia és a jogállamiság fáradhatatlan védelmezője, a holland liberális Sophie in’t Veld. In’t Veld szeretne visszatérni, de a holland liberálisok ennyi év után váltást akarnak. A politikus nemrégiben az európai föderalistákhoz igazolt, így most a Volt nevű párt belgiumi tagszervezetének listavezetői helyét célozza meg. – 12 éve adunk le figyelmeztetéseket Orbánnal kapcsolatban, és nézzék meg, mire jutottunk!

Meghekkelte a választási rendszert és Putyin ügynökeként dolgozik, mi pedig arról beszélünk, hogy küldjünk egy újabb levelet, vagy indítsunk egy újabb eljárást. Őt ez egyáltalán nem érdekli! 

– fakadt ki a képviselő tavaly az állampolgári jogi bizottság egyik ülésén.

– Ismét indulok a mandátumért. Populisták, autokraták, fasiszták támadják az Európai Uniót. Küzdeni kell a virágzó korrupció ellen is.

Ha a választók megint bizalmat szavaznak nekem, továbbra is azon leszek, hogy megakadályozzam, hogy Orbán ellopja az Unió pénzét 

– tudatta lapunkkal Daniel Freund, az Orbán-rezsim talán legharcosabb EP-s ellenfele. A német zöldpárti képviselő arról híres, hogy közösségi oldalán szinte azonnal reagál a magyarországi politikai fejleményekre. – El tudná nekem valaki magyarázni, hogy fog az kinézni, amikor Magyarország átveszi az EU soros elnökségét? – tette fel a kérdést Freund nemrég egy plenáris vitában. – Majd azt fogják mondani, hogy a jogállamiság Soros-ideológia, és illegális migránsokat akarunk betelepíteni Magyarországra? Mi meg majd adunk nekik még egy kis uniós pénzt? Ez így fog menni?

El kéne gondolkodni azon, az EU hogyan lesz képes megbirkózni azzal, hogy egy autokrata átveszi az EU soros elnökségét!

Várhatóan az EP-ben fogja követni a jövő júliusban hivatalba lépő magyar EU-elnökség tevékenységét a német szociáldemokrata Katarina Barley is, aki pártja listavezetője az EP választásokon. A politikus azért lett a Fidesz első számú ellensége, mert egy német lapnak adott interjúban állítólag azt mondta: pénzügyileg ki kell éheztetni Magyarországot és Lengyelországot. Később kiderült, hogy a szavait félrefordították, és ezért az érintett újság is elnézést kért. Amikor a Deutsche Welle riportere megkérdezte Barley-tól, nem furcsa-e, hogy az EP másokon kéri számon a korrupciót, miközben maga is a saját korrupciós botrányában fuldoklik, a politikus így reagált: – Igen, ez óriási csapás a parlament tekintélyére. Természetesen vannak olyanok, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnök, akik pontosan ugyanezt a kérdést teszik fel. Erre viszont azt mondom:

ha korrupt vagy az EP-ben, bíróság elé kerülsz és börtönben végzed. De ha a magyar kormányban vagy korrupt, akkor miniszterelnök leszel.

Barley frakció- és honfitársa, Birgit Sippel is az EP-ben képzeli el a következő öt évét. – A jogállamiság nem csak az olyan országokban van veszélyben, mint Magyarország, ezért európai parlamenti képviselőként folyamatosan azon szeretnék dolgozni, hogy megvédjük és újra megerősítsük értékeinket és az európai polgárok alapvető jogait – nyilatkozta lapunknak a politikus, aki a jogállamisági témákkal foglalkozó parlamenti szakbizottság szocialista szóvivője.

A német liberális Moritz Körner is vissza akar térni az uniós törvényhozó testületbe. A képviselő a korrupciót pénzbefagyasztással büntető jogszabály egyik szerzője, és aktívan részt vett a kémszoftverek használatáról rendezett parlamenti vitákban is.

– Sokat elárul a kormány erejéről, ha Magyarországon egy független újságíró nemzetbiztonsági kockázatot jelent 

– mondta tavaly februárban, amikor a Pegasus lehallgatási botrányról tartottak meghallgatást egy szakbizottságban.

– A képviselő asszony indulni szándékozik, és részt vesz a párt belső listaállítási versenyében. Továbbra is követni kívánja a jogállamisággal kapcsolatos magyarországi eseményeket – tájékoztatott Ramona Strugariu irodája. Emlékezetes volt, amikor a politikus idén tavasszal a “státusztörvénnyel” példálózott egyik plenáris felszólalásában: – Tanárok nélkül nincs jövő, ez állt az egyik transzparensen a tavaly őszi magyarországi tüntetéseken, amelyeken az oktatási rendszer reformját és a tanárok jogainak a tiszteletben tartását követelték. A kormány válasza az volt, hogy keresztülvert a parlamenten egy törvényt, amely megfojtja a tanszabadságot, és megbünteti a tanárokat, mert fel merik emelni a szavukat. Ülünk és nézzük ezt, vagy végre cselekszünk? Készen állunk arra, hogy dicsőséges elnökséget készítsünk elő Orbán úrnak és csapatának?

Orbán úr, csak hogy tisztázzuk, ön a felelős azért, hogy a magyar polgároktól megtagadja az EU előnyeit: a pénzt és a szabadságjogokat! 

– hangsúlyozta a visszatérésre készülő román liberális EP-képviselő.