;

kórház;robbanás;Izrael;Hamász;Gázai övezet;légi támadás;

- Izrael ismét felszólította a gázaiakat, hogy hagyják el az övezet északi részét, Al-Mavasziban humanitárius zónát hoznak létre

Az IDF szóvivője megismételte, hogy az Iszlám Dzsihád elhibázott kilövése miatt érte találat a gázai kórházat. Helyi médiajelentések szerint Izraelben attól tartanak, hogy heves rakétatámadások zavarhatják meg Joe Biden látogatását.

Izrael szerdán ismét arra szólította fel a Gázai-övezet északi részén tartózkodókat, hogy induljanak el a déli területekre. Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy Al-Mavasziban „humanitárius zónát” hoztak létre, ahol segélyek állnak rendelkezésre – írja a BBC.

A hadsereg közleménye szerint a nemzetközi humanitárius segélyeket szükség esetén a Hán-Junisztól nyugatra eső területre irányítják. A Gázai övezet északi részéről már lakosok százezrei költöztek délre az izraeli hadsereg evakuációs felszólítása miatt.

IDF: A Hamász is tudja, hogy az Iszlám Dzsihád elhibázott kilövéséről van szó

Az IDF szóvivője egy szerdai sajtótájékoztatón megismételte, hogy a hadsereg arra a következtetésre jutott, az Iszlám Dzsihád nevű szélsőséges palesztin szervezet a felelős a Gázai övezetben lévő al-Ahli Arab baptista keresztény kórházat ért rakétatalálatért. Az ügyben azonnali vizsgálatot indítottak, ami szavai szerint megállapította, hogy kedden, helyi idő szerint 18 óra 15 perckor a Hamász rakétákat lőtt ki Izrael felé. Majd 18 óra 59 perckor az Iszlám Dzsihád egy közeli temetőből egy körülbelül 10 rakétából álló rajt indított, ezzel egy időben a gázai kórházban történt robbanásról is érkeztek jelentések.

Daniel Hagari szerint a Hamász is tudja, hogy az Iszlám Dzsihád elhibázott kilövéséről van szó, mégis „globális médiakampányt” indított Izrael hibáztatására. Hozzátette, hogy

ha az IDF lenne a felelős, a helyszínen „kráter” vagy „szerkezeti kár” keletkezett volna, ilyen azonban nem történt, „a falak épek maradtak”.

Az Iszlám Dzsihád tagadja, hogy az ő egyik rakétája csapódott volna a kórház épületébe.

A gázai egészségügyi minisztérium szerint a kórházat ért találat miatt több mint 500 ember vesztette életét, többségükben nők és gyermekek.

Marokkótól Törökországon át Iránig, Rabattól, Isztambulon át Teheránig több nagyvárosban rengeteg feldühödött tüntető vonult az utcákra tiltakozni az állítólagos izraeli támadás ellen.

Aggódnak Joe Biden látogatása miatt

Mint azt a Népszava is megírta, Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kora reggel Tel-Avivban azzal zárta a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel folytatott többórás tárgyalásait, hogy közölte, Joe Biden is az országba érkezik.

„Az elnök meg fogja hallgatni Izrael vezetőjétől, hogy mire van szüksége népének védelméhez, miközben a kongresszussal továbbra is azon dolgozunk, hogy kielégítsük ezeket a szükségleteket” – mondta a tárcavezető. Biden találkozik Benjamin Netanjahuval, amely során megerősíti Washington elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett, miközben átfogó tájékoztatást kap a háború céljáról és stratégiájáról. Blinken közölte azt is, hogy a két vezető megállapodott abban, miként lehetne humanitárius segítséget nyújtani a gázai civileknek.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője most az MTI szerint arról beszélt, hogy az Egyesült Államok közel áll a megállapodáshoz Egyiptommal a humanitárius segélyek Gázába történő átadásáról. Azt is közölte, hogy az amerikai kormány továbbra is kapcsolatban áll Izraellel a civilek védelmének fontosságát illetően.

Kirby elmondta, hogy Joe Biden elnök Izraelben várhatóan találkozik a Hamász terrortámadás áldozatainak és a Gázába hurcoltaknak a családtagjaival. 

Hozzátette, hogy Biden „kemény kérdéseket” kíván feltenni izraeli kollégáinak, foglalkozni fog a gázai humanitárius kérdésekkel, az elraboltak ügyével, valamint Izrael jövőre vonatkozó terveivel.

Izraelben attól tartanak, hogy megbeszélések idején heves rakétatámadások várhatók a gázai iszlamista terrorszervezetektől az izraeli települések ellen, melyek megzavarhatják Biden izraeli tartózkodását. Ezért a helyi média értesülése szerint úgy döntöttek, hogy legalább Biden távozásáig nem indítják meg a napok óta várt szárazföldi hadműveletet az övezet északi részén található Hamász erődítmények ellen.

A Fehér Ház kedden jelentette be, hogy Joe Biden szerdára tervezett rövid közel-keleti látogatása során régiós vezetőkkel tárgyal Izraelben, valamint Jordániában. Az eredeti tervek szerint az amerikai elnök Ammánban Abdullah jordán királlyal és Abdel Fattáh asz-Sziszi egyiptomi elnökkel és Mahmud Abbásszal, a Palesztin Hatóság vezetőjével egyeztetett volna.

A palesztin vezető volt az első, aki bejelentette, nem vesz részt a találkozón, ezt követően pedig Jordánia is visszalépett.

ENSZ-főtitkár: A Hamász támadásai nem igazolhatják a palesztin nép kollektív büntetését

António Guterres ENSZ-főtitkár közölte, hogy elszörnyedt a gázai kórház elleni, több száz áldozatot követelő rakétatámadás miatt. Az Egy övezet, egy út kezdeményezés (BRI) pekingi csúcstalálkozójának megnyitó ünnepségén leszögezte, hogy elítéli a Hamász október 7-én Izraelben elkövetett, civilek ellen elkövetett atrocitásait, ám úgy vélte, „ezek a támadások nem igazolhatják a palesztin nép kollektív büntetését”. Guterres már korábban felszólította a Hamászt a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására, Izraelt pedig arra kérte, hogy engedélyezze a humanitárius segélyek azonnali és korlátlan hozzáférését a gázai lakosság legalapvetőbb szükségleteinek ellátására. Emellett azonnali humanitárius célú tűzszünetre is felszólított, valamint felhívást intézett „a mérhetetlen emberi szenvedés enyhítése” érdekében. (MTI)

Bár távolról sem mindig egyeznek a nézeteik, ráadásul gyakran különböző platformon állnak, ez nem akadályozza meg őket abban, hogy beszélgessenek és megoldást keressenek bizonyos kérdésekre – fejtegette az orosz elnök.