Parlament;Szijjártó Péter;Svédország;Törökország;Tóth Bertalan;NATO-csatlakozás;

Tóth Bertalan szerint folytatódik a kutyakomédia, Szijjártó Péter úgy véli, a törökök most értek utol minket

„A mi helyzetünkön ez nem változtat semmit” – szögezte a külügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök az ankarai parlamentben benyújtotta a svéd NATO-tagság ratifikálásáról szóló törvénytervezetet.

Szégyenteljesnek nevezte Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője azt, hogy a kormánypárti többség leszavazta a házbizottságban az ellenzéki párt javaslatát arról, a Parlament tárgyalja sürgősséggel a svédek NATO-csatlakozását.

Tóth Bertalan közölte, hogy „folytatódik a kutyakomédia”, és kiemelte, értetlenül állnak azelőtt, hogy immáron közel másfél éve nem fogadja el a magyar parlament Svédország NATO-csatlakozását. Szerinte Magyarország biztonságát NATO-tagságunk garantálja, az pedig, hogy Finnország és Svédország csatlakozna ehhez a szövetséghez, még jobban erősítené hazánk katonai biztonságát.

Az MSZP frakcióvezetője felidézte, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter korábban azt nyilatkozta, nem Magyarország lesz az utolsó, aki ratifikálni fogja Svédország NATO csatlakozását, a török parlament döntésére várnak.

„Ez a folyamat a török parlamentben elindult, éppen ezért szerettük volna, ha végre pontot tennénk ennek a szégyenteljes időszaknak a végére, amit a Fidesz-frakció és a kormány több tagja is okozott. Szégyenkeznünk kell szövetségeseink előtt, a világ előtt azért, mert egy ilyen fontos kérdésben halogatjuk és mindenféle mondvacsinált indokkal elhalasztjuk Svédország csatlakozását, holott még egyszer hangsúlyozom, ez Magyarország érdeke is lenne”

– mondta Tóth Bertalan.

Törökország eddig amiatt gyakorolt nyomást Svédországra, hogy hozzon intézkedéseket a két ország kapcsolatait megmérgező Korán-égetések ellen, és az elnök korábban azt is a svéd hatóságok szemére vetette, hogy nem teljesítik a Svédországba menekült kurd szakadárok kiadatására vonatkozó török kéréseket. A magyar kabinet korábban csak azért nem vitte az Országgyűlés elé a svéd NATO-csatlakozás kérdést, hogy Törökország ne maradjon egyedül, de fideszes politikai körökben mostanság már egy 2019-es kisfilm kelt felhördülést, amely azt mutatja be, Orbán Viktor hogyan számolta fel a demokratikus intézményrendszert az akkor még csak kilenc éve tartó kormányzása alatt. Emiatt Szijjártó Péter már többször is figyelmeztette a stockholmi vezetést.

„A mi helyzetünkön ez nem változtat”

A külügyminiszter kedden New Yorkban közölte, hogy a nap folyamán beszélt török kollégájával, Hakan Fidannal, aki tájékoztatta arról, hogy Ankarában is a törvényhozás elé terjesztették a svéd NATO-tagság ratifikációját. „A mi helyzetünkön ez nem változtat semmit. Magyarország parlamentje egy szuverén ország szuverén parlamentje, tehát szuverén döntést fog hozni ebben a kérdésben” – szögezte le.

„És most azzal, hogy Törökországban is megtörtént az ügynek a parlament elé való beterjesztése, ezzel gyakorlatilag most a török parlament ott tart, ahol a magyar parlament hosszú hónapok óta van, hiszen a magyar parlament számára is a kormány már beterjesztette a ratifikációhoz szükséges határozattervezetet”

– tette hozzá Szijjártó Péter.

Az Országgyűlés Sajtóirodája korábban az atv.hu kérdésére közölte, a Svédország NATO csatlakozásáról szóló ratifikáció nem szerepel az Országgyűlés soron következő plenáris ülésének napirendi javaslatában. A további ülések napirendi javaslatáról a házbizottság, konszenzus hiányában pedig az Országgyűlés elnöke dönt.

Mint arról beszámoltunk, az, hogy az ügyben Kövér Lászlóé a döntés, nem kecsegtet nagy reménnyel, az Országgyűlés elnöke szeptemberben legalábbis kijelentette, nem biztos, hogy ezt nekünk meg kell szavazni.