;

baleset;belső vizsgálat;Nemzeti Színház;Vidnyánszky Attila;

- Vidnyánszky Attila szerint sokan kihasználják a helyzetet, és nemtelen támadást indítottak a Nemzeti Színház és a személye ellen

A szokásos viszálykodásnak most nincs itt az ideje – üzente a színház vezérigazgatója. A héten visszaépítik a nagyszínpadra a Rómeó és Júlia díszletét, hogy a vizsgálatok számára modellezzék, mi történhetett a két színész balesetét megelőzően.

Még a héten visszaépítik a Nemzeti Színházban a nagyszínpadra a Rómeó és Júlia díszletét, hogy a vizsgálatok számára modellezzék, mi mehetett félre a tragikus estén, a két színész balesetét megelőzően – mondta a kormánypárti Magyar Nemzetnek Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

„A héten felrakjuk a díszletet, már csak azért is, mivel egy rendőrségi vizsgálat is elkezdődött, aminek én személy szerint nagyon örülök. Ők is kérték a díszlet felépítését, és így a két vizsgálatot együtt meg lehet tartani. Felépítjük a díszletet, és modellezzük, hogy mi történt” – fogalmazott Vidnyánszky, aki azt is közölte, igyekeztek a vizsgálóbizottságot úgy összeállítani, hogy mindenféle területről legyenek benne szakemberek.

„A folyamat elindult, és én is mihamarabb szeretnék pontot tenni az ügy végére, de bármennyi idő kell is hozzá, nem sürgetem” – jelentette ki.

Mint arról lapunk is beszámolt, hétfőn Vidnyánszky Attila jelezte, hogy távozik a Nemzeti Színház éléről, miután az általa rendezett színdarab, a Rómeó és Júlia pénteki előadása alatt két színészt, az egyik címszerepet játszó Szász Júliát és a Capuletet alakító Horváth Lajos Ottót súlyos baleset ért, lezuhantak a díszlet nézőtérről nem látható részén a legfelső emeletről. Végtagsérülésekkel vitték kórházba őket. Csák János kulturális és innovációs miniszter azonban egyelőre nem fogadja el Vidnyánszky Attila lemondását. A tárca közleménye szerint „a miniszter a színházban történt balesettel kapcsolatos vizsgálat lezárultát követően foglalkozik a kezdeményezéssel. Addig Vidnyánszky Attila maradéktalanul ellátja a színház vezetésével összefüggő feladatait”.

Vidnyánszky most a Magyar Nemzetnek kiemelte, megható, hogy milyen komoly, saját szakterületükön belül elvitathatatlanul meghatározó személyiségek, művészek, igazgatók jelzik neki szinte az egész kulturális életből, hogy támogatják, és fontos volna, hogy maradjon.

„De legalább annyira megható az a sok száz e-mail és sms, amelyek közül sokról azt sem tudom, ki küldi. Szívmelengető, hogy ennyien szurkolnak a színháznak és nekem Budapestről, a külhoni területekről, vidékről és külföldről egyaránt, és jelzik azt, mennyire fontosak vagyunk”

– fűzte hozzá.

Komoly visszajelzés számára – folytatta –, hogy megkapta azt a támogató levelet, amelyet a társulat döntő többsége aláírt.

A Nemzeti Színház vezérigazgatója azt is elmondta, hogy a balesetben megsérült színészek a körülményekhez képest jól vannak, és a főorvos is biztatóan nyilatkozott az állapotukról. Tudomásuk szerint a héten hazaengedik a két művészt, és otthon folytatódhat a felépülésük.

„A testi gyógyulás mellett persze nagyon fontos, hogy a lelkükkel foglalkozzunk, és hogy azt érezzék, a társulat egy emberként áll mögöttük. Várjuk vissza őket, nagyon szeretjük őket, és nagyon hiányoznak”

– mondta Vidnyánszky. Hozzátette, több pszichológussal is felvették a kapcsolatot, ők nem csak a sérült színészeket, hanem a társulat minden tagját segíteni fogják a trauma feldolgozásában.

Arra a felvetésre, miszerint felmerült, hogy a Rómeó és Júlia díszleteivel kapcsolatban többen jelezték, kockázatosnak tartják azt, Vidnyánszky közölte: most derült ki, hogy a színészek között volt olyan, aki a főpróba hetében, tehát még két éve jelezte a műszaknak, hogy van egy rész, amit lehet, hogy alakítani kellene, de a vasfüggöny adottságai miatt ezt nem lehetett megtenni.

„Hozzám nem jutott el akkor ez az információ. Úgy érzem, sokan kihasználják most ezt a helyzetet, és nemtelen támadást indítottak a színház és a személyem ellen”

– hangsúlyozta, és leszögezte, úgy véli, a szokásos viszálykodásnak most nincs itt az ideje.

A Nemzeti Múzeum múlt héten kirúgott főigazgatója úgy véli, ő nem az általa is megszavazott melegellenes törvény áldozata lett, hanem a törvény értelmezéséé.