Svédország NATO-csatlakozása is téma volt Recep Tayyip Erdogan török elnök és Novák Katalin államfő december 18-ai egyeztetésén – írja az atv.hu.
A portállal a Sándor-palota Kommunikációs Igazgatósága közölte, hogy
„Novák Katalin köztársasági elnök többször kifejtett álláspontja Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban változatlan: több érv szól mellette, mint ellene”.
A tájékoztatásban emellett az áll, hogy a NATO bővítésének tagállami ratifikálása az Országgyűlés hatásköre, és a köztársasági elnök továbbra is bízik abban, hogy nem Magyarország ratifikálja majd utoljára Svédország csatlakozását.
A köztársasági elnök már tegnap, a török elnökkel folytatott megbeszélése után kiírta a Facebook-oldalára, hogy „NATO szövetségesek vagyunk, ezért az Észak-Atlanti Szövetségről, keleti szárnyának kihívásairól és a bővítés nehézségeiről is tárgyaltunk”.
Recep Tayyip Erdogan Magyarországról hazafelé a repülőn elmondta, mi segítené elő „pozitív hozzáállását” Svédország ügyéhezRecep Tayyip Erdogan hétfőn – idén már másodjára – járt Budapesten. A török elnök a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezett a magyar fővárosba, az augusztus 20-án megkezdett budapesti tanácskozás folytatásaként, amikor is Orbán Viktor Erdogan mellett több közép-ázsiai diktátor gyűrűjében ünnepelte meg a magyar államalapítást.
A török elnök magyarországi látogatásáról hazatérőben, a repülőgépen kijelentette, hogy az F-16-os vadászgépek Ankarának történő amerikai eladásával és a kanadai fegyverembargóval kapcsolatos „pozitív fejlemények” segítenék a török parlamentet abban, hogy ratifikálja Svédország NATO-tagsági kérelmét.
Novák Katalin már november elején arról beszélt, teljes mértékben támogatja Svédország csatlakozását a NATO-hoz, szerinte a skandináv ország erősítené az észak-atlanti szövetséget, és több érv szól a tagsága mellett, mint ellene. Újságírói kérdésre megerősítette, Orbán Viktorral lezajlott megbeszélésükön a miniszterelnök biztosította róla, hogy nem Magyarország lesz az utolsó, amely ratifikálni fogja Svédország NATO-tagságát. A magyar parlamentben azonban még mindig nincs napirenden a svéd csatlakozásról történő szavazás.
Novák Katalin állítja, nem Magyarország lesz az utolsó, amely ratifikálni fogja Svédország NATO-tagságátEgy török külügyi illetékes szerint még az év vége előtt NATO-taggá válhat Svédország