Orbán Viktor;Lánczi Tamás;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

„Lánczi Tamás a párt halványszürke eminenciása”

Az MTVA online igazgatóját Orbán Viktor kormányfő csütörtökön nevezte ki a december közepén létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének.

„A párt halványszürke eminenciása” – így jellemezte a Népszavának Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója Lánczi Tamás politikai elemzőt, az MTVA online igazgatóját. Lánczit Orbán Viktor kormányfő csütörtökön nevezte ki a december közepén létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének.

A döntésről beszámoló kormánylap Magyar Nemzet szerint a közmédia egyik vezetője január közepén teheti le az esküjét Novák Katalin köztársasági elnök előtt.

Addig is lesz dolga, a törvény szerint ugyanis az elnök nem lehet vezető gazdasági vállalkozásban. A brit cégnyilvántartás szerint ugyanakkor a politikai elemző jelenleg is Habony Árpád nem hivatalos miniszterelnöki stratégiai főtanácsadó Egyesült Királyságban bejelentett cégének, a Danube Business Consulting Ltd.-nek az egyik igazgatója. De a hamarosan megbízást kapó Lánczi életrajza bővelkedik az olyan külföldi kapcsolatokban, amelyek miatt akár gyanúsnak is minősíthetné a kormánysajtó. A magyarországi egyetemi tanulmányai után, 2008-ban a tanácsadói testületében volt amerikai törvényhozókat, nagyköveteket felsorakoztató, amerikai NGO, az American Council of Youth Political Leaders (ACYPL) programjában vett részt. Később, 2015 és 2018 között, a dohánypiaci nagykereskedelem fideszes államosítása után a British American Tobacco (BAT) felügyelőbizottsági tagja volt.

A törvény szerint a hivatal elnöke „pártpolitikai tevékenységet nem folytathat, párt nevében vagy érdekében közszereplést nem vállalhat”. Ez azért különösen figyelemre méltó, mert a politológus kezdettől a NER egyik lojális beszélőfeje.

„Politikai megbízás, tisztán politikai mandátum” 

– fogalmazott a Népszavának Ligeti Miklós. Magáról a december közepén létrehozott hatóságról a TI és Ligeti is többször elmondta: „rosszindulatú szükségtelenség” volt. A fideszes kétharmad által megszavazott törvény szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak rendkívül széles a jogköre: „a kormány szuverenitását veszélyeztető” esetekben vizsgálatot indíthat. Bármely, az adott ügyben érintett állami vagy önkormányzati szervtől, érintett szervezettől vagy személytől tájékoztatást, adatszolgáltatást kérhet, beletekinthet minősített adatokba. Ligeti Miklós szerint a szuverenitásvédelmi törvényben az igazi veszélyt a külföldi adományok elfogadását tiltó, és büntető törvénykönyv alá helyező rendelkezések jelentik, illetve az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ezzel kapcsolatos eljárásai, 

mivel az a ÁSZ eddigi működéséből jól látszik, hogy a hatóság készséggel lesz a kormánypárt csapásmérő eszköze.

Ligeti úgy vélte, a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak inkább a „lejárató kapacitása” lesz erős, azaz hírverést tudnak rendezni a megcélzott társadalmi szervezet körül. Főleg azt érhetik el, hogy tovább nehezítik a civil szervezetek támogatáshoz, pályázati forráshoz való jutását, mivel a már amúgy is a kormány által szorongatott cégek még inkább meggondolják, hogy adjanak-e támogatást a hírbe hozott szervezeteknek.

Az már 2018-ban kiderült, hogy az ilyen feladatra Lánczi Tamás személye ideális. Schmidt Mária akkor szerezte meg a Figyelőt és kinevezte a politikai elemzőt főszerkesztőnek. A regnálása alatt az egykor patinás gazdasági újságban egy névtelen cikkben listáztak mintegy 200 akadémikust, újságírót, egyetemi oktatót, akik „Soros-bérencként dolgoznak az ország ellen”.