Szerdán megérkezett az az írásos garancia, amelyet az Európai Bizottságtól várt Magyarország, ezért a tanárok, az óvópedagógusok, valamint nemzeti forrásból a szakképzésben oktatók is biztosra vehetik, hogy január 1-jétől 32,2 százalékkal emelkedik a bérük – idézi az MTI a Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentését.
Gulyás Gergely emlékeztetett, az Orbán-kormány azt vállalta, hogy két ütemben a diplomás átlagbér 80 százalékára emeli a pedagógusbéreket. Szerinte 2024-ben elérik a 71,8 százalékot, jövőre pedig egy további, mintegy 21 százalékos emeléssel a diplomás átlagbér 80 százalékát, és ezt utána fenn is fogják tartani.
Gulyás Gergely szerint még mindig várni kell valamire, mielőtt jelentősen emelhetnék a tanárok fizetésétGulyás Gergely elmondta, az operatív programban szereplő összeg áll rendelkezésre, azaz 530 millió euró érkezik idén az Európai Bizottságtól. A brüsszeli testület 2030-ig összesen a béremelés 12 százaléka.
Ezt az összeget tehát a Magyarországnak járó uniós forrásokból kapjuk meg, a maradék 88 százalékot pedig a nemzeti költségvetés biztosítja - mondta, hozzátéve: az Európai Bizottságtól érkező pénzek az idei és a jövő évben jelentős segítséget jelentenek.
Itt vannak a részletek a tanárok fizetésemeléséről, ezután egyikük nem kereshet kevesebbet bruttó 538 ezer forintnálGulyás Gergely állításainak a szépséghibája csak az – fűzhetjük hozzá – hogy mint kiderült, a legtöbb pedagógus fizetése sokkal kisebb arányban nőhet az Orbán Viktor által ígért 32,2 százaléknál. Ennek az egyik oka, a 32,2 százalékos emelkedés nem a tavaly novemberi vagy decemberi bérekhez mérten történik majd, hanem a múlt évi pedagógus-átlagbér alapján számolják ki, az így megállapított bértömeget pedig létszámarányosan osztják majd szét az intézmények között.
Az Orbán-kormány azt sem mondja meg, mennyi pénzre számíthatnak valójában a tanárok, egyeseknek még a reméltnél is kevesebbel nőhet a béreNagyot nő a tanárok fizetése, de a többségnek nem az Orbán Viktor által ígért mértékbenA január 1-től alkalmazandó új bérsávok szerint a pedagógus havi illetménye pedagógus I. besorolás esetén 538 ezer forintnál, pedagógus II. kategóriában 555 ezer forintnál, mesterpedagógusnál 630 ezer forintnál, kutatótanár esetében pedig 750 ezer forintnál nem lehet kevesebb. Bruttó összegekről van szó.