Orbán-kormány;Európai Tanács;szavazati jog felfüggesztése;

Politico: Frontális támadás indulhat Orbán Viktor ellen

Ennek ellenére aligha valószínű, hogy tényleg megvonják Magyarország szavazati jogát az EU Tanácsában.

Frontális támadásra készülnek az európai parlamenti képviselők Orbán Viktor ellen, mivel Magyarország továbbra is blokkolja az uniós költségvetési reformot, beleértve az 50 milliárd eurós forrást Ukrajnának - emklékeztet a Politico.

Hétfői hírlevelében a lap felidézi, hogy a finn Petri Sarvamaa kezdeményezésére 120 képviselő aláírta azt a petíciót, amely azt kezdeményezi, hogy a folyamatos kerékkötés miatt vonják meg az Orbán-kormány szavazati jogát az Európai Tanácsban. Mint ismeretes, az Európai Unió senkit sem dobhat ki a már bentlévő tagjai közül, az lisszaboni szerződés szerződés 7. cikkelye értelmében lehetőség van arra, hogy a további károk megelőzése érdekében megvonják az adott tagállam tagsági jogait, így a szavazati jogát is, amennyiben az tapasztalható, hogy az ország eltávolodott az EU alapértékeitől.

Az Európai Parlament várhatóan szerdán fog vitázni arról, hogy miért oldotta fel az Európai Bizottság a Magyarországnak járó uniós források egy jelentékeny részét, noha saját értékelésük szerint is fennáll annak a veszélye, hogy a pénz felhasználása továbbra is a jogállamiság aláásása és a korrupció mentén fog történni. Az EP-képviselők csütörtökön szavaznak egy Magyarországgal kapcsolatos állásfoglalásról. Ennek pontos szövegéről még zajlanak a tárgyalások, de van esély rá, hogy tartalmazni fogja a felhívást az uniós tagországok számára, hogy lépjenek tovább a 7-es cikkely szerinti eljárás második bekezdésével annak érdekében, hogy Orbán Viktor zsarolásai ellen felléphessenek.

A lap  megjegyzi, hogy mindennek ellenére kevés az esély rá, hogy végül tényleg meg is vonnák az Orbán-kormány szavazati jogát, ahhoz ugyanis a másik 26 tagállam egyhangúsága kéne arról, hogy Magyarország „súlyosan és tartósan megsérti” az EU alapértékeit. Márpedig az Orbán Viktor nagy szövetségesévé vált Robert Fico vezette Szlovákiáról például nem valószínű, hogy meglépne ilyesmit. Emellett több uniós vezető szerint eleve nem elégséges ez iránt a motiváció az Európai Tanácsban, még azok között sem feltétlenül, akik egyébként szintén azt hangsúlyozzák, hogy Orbán ténykedése aláássa az uniós értékeket és állandó vétói belülről bénítják meg a rendszert.

„Valószínűbb ehelyett az, hogy a történet vége megint egy kompromisszum lesz, amiről uniós diplomaták elismerték, hogy csak tűzoltás, amely rövidtávú javulással a hosszútávú probléma csak tovább nőhet.”

A Politico felidézi, hogy az Orbán-kormány kommunikációjában visszatérő elem, hogy Brüsszel „antidemokratikussá” válásáról és „boszorkányüldözésről” elmélkedik, miközben az Orbán-rendszer elleni legkritikusabb hangok rendre az EU egyetlen közvetlenül választott testületéből, az Európai Parlamentből érkeznek. Ezt támasztotta alá Varga Judit bukott igazságügyi miniszter Politiconak adott nyilatkozata is. A fideszes politikus azt mondta, „Európa a demokráciát képmutatásra cserélte, a párbeszédet pedig politikai boszorkányüldözés és európai pénzekkel való zsarolás váltotta fel”. A hetes cikkelyes eljárást Varga Judit zsarolásnak minősítette, szerinte ugyanis az Orbán-kormány konstruktív módosításokat indítványozott a megvétózott tervhez. Ezek egyike, hogy az Ukrajnának való kifizetésekről évente szavazzanak. A lap kérdésére A fideszes politikus azt is elmondta, nincsenek olyan ambíciói, hogy uniós biztos legyen.