A nagymértékű fizetésemelés segítségével erősödik a tanárok szakmai elhivatottsága, amelyre azért is van szükség, mert a megújult szakképzési rendszerben új feladatok hárulnak rájuk a régiek mellett, és meg kell tanulniuk lépést tartani az olyan új technológiákkal, mint a minisztérium által fejlesztett digitális tankönyvek - mondta Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára Magyar Nemzet szerdai számában olvasható interjúban.
A politikus (Áder János volt köztársasági elnök húga) a cikkben emlékeztetett: hamarosan érkeznek az átlagosan 32,2 százalékkal megemelt bérek a szakképzésben dolgozó tanárok számláira is. A helyettes államtitkár kiemelte, szükség van a tanárok motivációjára és elkötelezettségére a szakképzés átalakításában, hiszen ez több munkával jár a mindennapokban. A régi feladatok mellett újakat kellett megtanulni, és ezeket folyamatosan frissíteni is kell. Megváltoztak az oktatási tartalmak, a módszerek, illetve a számonkérés is, hiszen elindult a számítógépen végzett projekt- és interaktív vizsgáztatás. A rendszer sok újításával lépést tartani csak elhivatottan lehet, ezért nagyon örülök annak, hogy ki tudtuk vívni a magas béremelést - jelentette ki a helyettes államtitkár.
Last minute kormányrendelet bizonyítja, hogy mégiscsak késve kapcsolhatott a kabinet 24 ezer oktató ügyébenPölöskei Gáborné emlékeztetett: a mostani több mint 32,2 százalékos emelésen kívül 2020-ban már történt egy harmincszázalékos, tavaly pedig egy 15 százalékos bérnövekedés a szakképzésben, azaz három év alatt majdnem megduplázódott az oktatók fizetése. Azért is örül a bérfejlesztésnek, mert az oktatók tavaly május-júniusban elvégzett teljesítményalapú értékelésén nyugszik, és a mostani emelésnél is ezt fogják figyelembe venni. "Ezzel lehetőséget biztosítunk arra, hogy aki jobban tanít, jobban foglalkozik gyermekeinkkel, az átlagnál akár jóval magasabb bért is hazavihet" - hívta fel a figyelmet.
A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy pályakezdőket a szakképzésben bruttó 582 ezer forinttal veszik fel, ami igen jelentős, akár negyven százalék feletti növekedés. Ennek eredményeként több fiatal csatlakozik a rendszerünkbe oktatónak - állította.
A szakképzésben oktatók is megkapják a többi pedagógusnak járó béremeléstSzerinte a béremelés mellett a szakképzés nagy vonzereje a projektoktatás is, a vállalati kapcsolatok, a digitális oktatás lehetősége, az innovatív ötletek beemelése a tanítás folyamatába. Szólt arról is, hogy a Covid-időszakban kialakították a digitális tananyagtárat, ahová az oktatók által fejlesztett csaknem nyolcezer tananyag került fel. A rendszernek ma már nyolcvanezer felhasználója van - mutatott rá Pölöskei Gáborné, aki kiemelte, hogy a módszertani fejlesztések elsajátításához létrehozták az Innovatív Képzéstámogató Központot (IKK), ahol továbbképzéseket szerveznek.
A KRÉTA rendszerben most 760 digitális tananyag érhető el, ezeket mindenki fel tudja használni - érzékeltette a változást a helyettes államtitkár.
Megszólalt Csák János tárcája, a szakképzési oktatók fizetését aszerint emelik, hogyan teljesítettek tavalyA 32,2 százalékos béremelés ígérete egyébként elég kevés tanár esetében bizonyult igaznak. Mint megírtuk, a legtöbben arról számoltak be, hogy a fokozatához tartozó minimális összeget kapták meg.
Sokan bedőltek az Orbán-kormány ígéretének, de a tanárok többsége csak a minimális béremelést kapta meg