NATO;Egyesült Államok;Svédország;David Pressman;

Az Egyesült Államok csalódott amiatt, hogy a Fidesz megakadályozta a szavazást a svéd NATO-csatlakozás jóváhagyásáról

Ezt Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője közölte a hétfői, határozatképtelen parlamenti üléssel kapcsolatban.

Az Egyesült Államok csalódott amiatt, hogy a magyar kormánypárt megakadályozta a Svédország NATO-csatlakozásának jóváhagyásáról szóló szavazás lehetőségét – közölte a Szabad Európa/Szabadság Rádió cikke szerint Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője. A hírt elsőként az rtl.hu vette észre.

Korábban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete – aki jelen volt a kormánypárti bojkott miatt határozatképtelen parlamenti ülésen – arra hívta fel a figyelmet, hogy Svédország csatlakozása a NATO-hoz olyan kérdés, ami közvetlenül érinti az Egyesült Államok és az egész szövetség biztonságát. – A miniszterelnök azt ígérte, hogy meggyőzi, sürgeti a Parlamentet, hogy a lehetséges legkorábbi alkalommal cselekedjen. A mai nap lehetőség volt rá, hogy ezt megtegye – jelentette ki, hozzátéve, továbbra is közelről figyelik az eseményeket és azt várják, hogy Magyarország gyorsan cselekedjen.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége ugyancsak Pressmant idézve a Facebook-oldalán közölte, 16 NATO-szövetséges képviselői voltak jelen a magyar parlament Svédország NATO-csatlakozásának ügyében összehívott rendkívüli ülésén. – Nem volt jelen ugyanakkor Magyarország kormánypártjának egyetlen tagja sem. Ez Magyarország, az Egyesült Államok, és az egész NATO-szövetség biztonságáról szól. Várjuk Magyarország mielőbbi intézkedését – állt a közleményben.

Mint megírtuk, hétfő délután tartották az Országgyűlés rendkívüli ülését, amelyet az ellenzék kezdeményezett, hogy utolsó NATO-tagországként Magyarország is jóváhagyhassa Svédország csatlakozását az észak-atlanti szervezethez. Azonban – ahogy várható volt – a Fidesz-KDNP képviselői padsorai üresek maradtak, a kormánypárti frakciók előre jelezték, hogy nem vesznek részt a rendkívüli parlamenti ülésen. Arra hivatkozva maradtak távol, hogy megvárják Orbán Viktor magyar és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök találkozóját, annak ellenére, hogy utóbbi világosan jelezte, csak országa NATO-csatlakozásának a ratifikálása után jön Budapestre.