Németország;Magyarország;NATO;Svédország;NATO-tagság;

Olaf Scholz német kancellár és Orbán Viktor miniszterelnök

- Németország nyomást próbál gyakorolni Orbán Viktorra a svéd NATO-csatlakozás felgyorsítása érdekében

Egy magas rangú berlini tisztviselő azt mondta, most a szövetség iránti lojalitásról van szó.

Németország nyomást próbál gyakorolni Orbán Viktor miniszterelnökre annak érdekében, hogy gyorsítsa fel Svédország NATO-tagsági kérelmének jóváhagyását, miután hétfőn a Fidesz határozatképtelenné tette a parlament rendkívüli ülését – írja a Politico.

A cikk szerint egy magas rangú német tisztségviselő kedden Berlinben újságíróknak azt mondta,

„úgy gondoljuk, hogy most a szövetség iránti lojalitásról, és általánosságban az EU-államok közötti barátságos magatartásról van szó”.

Hozzátette, a svéd NATO-tagság jóváhagyásának nagyon gyorsan meg kellene történnie.

Mint megírtuk, hétfőn az Egyesült Államok nagykövete, David Pressman mellett Trine Skymoen norvég, Erik Vilstrup Lorenzen dán, Pavol Hamzik szlovák és Sebastian Kęciek lengyel nagykövet is elment megnézni, Orbán Viktor állja-e a szavát és a NATO-szövetségeseinek tett korábbi ígéretének megfelelően „az első adandó alkalommal” megszavazza-e a kormánytöbbség által másfél éve blokkolt svéd NATO-csatlakozás ratifikálását. Mindez az után történt, hogy Orbán már a korábbi ígéretét is megszegte, miszerint „nem Magyarország lesz az utolsó”, amely jóváhagyja a csatlakozást.

A Fidesz azonban – ahogy más, az ellenzék által kezdeményezett ülésnél – ezúttal sem jött el, maga a kormány pedig elvonult Sopronbánhidára „kihelyezett kormányülésre”. A parlament ülése így határozatképtelenség miatt el sem kezdődött.

Kocsis Máté, a kormánypárt frakcióvezetője Facebookon azt írta, a rendes parlamenti ülésszaknak mindjárt az elején sor kerülhet a svéd NATO-ratifikációra, de ehhez szükséges a svéd és a magyar miniszterelnök budapesti találkozója. „Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor ide jönnek, ahogy Törökországba is elmentek” – jelentette ki.

„Az EU-partnerek közötti ilyen látogatások teljesen normálisak, de ezeket nem szabad ilyen módon összekapcsolni”

– állapította meg Kocsis Máté közlésével kapcsolatban a Politico által idézett német tisztviselő.

Az egyik püspökség kifejezetten sporthotelt nyitott egy futballstadion mellett.