Oroszország;Brüsszel;Szijjártó Péter;Alekszej Navalnij;Julija Navalnaja;

Szijjártó Péter is találkozott Brüsszelben Alekszej Navalnij özvegyével, de erről elfelejtett említést tenni

A Facebookon mindig rendkívül aktív magyar külügyminiszter ezt a napirendi pontot nem említette, amikor beszámolót tartott az ülésről, és közösségi oldalán sem hívta fel erre a figyelmet.

Két napon keresztül tárgyaltak különböző témákról az uniós külügyminiszterek Brüsszelben, az első napon, rögtön az elején pedig különleges vendégük volt: Julija Navalnaja, a néhány nappal korábban egy orosz kényszermunkatáborban elhunyt ellenzéki politikus, Alekszij Navalnij özvegye. Az uniós tagállamok diplomatái ezt követően a legnagyobb tisztelettel és együttérzéssel szóltak Julija Navalnajáról, illetve elhunyt férjéről, kivéve egyet. A magyar külügyminiszter a kormánypárti sajtónak tartott beszámolót az ülésről, de ezt a napirendi pontot nem említette – írja a Magyar Hang.

Egyébként – mint megírtuk – egyetlen Fidesz képviselőként eddig Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke nyilvánult meg az ügyben. Ő Facebook-oldalán szűkszavúan csak annyit közölt: „Navalnij halála korunk botránya! Isten nyugosztalja!”. Bár a hozzászólásokban többször felmerült a kérdés, meddig kell várni Orbán Viktor vagy Szijjártó Péter részvétnyilvánítására, erre a képviselő nem válaszolt, de maga sem fejezte ki részvétét.

– Azért vagyok itt, mert három nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin megölte a férjemet, Alekszej Navalnijt. Megölte a hozzám legközelebb álló személyt, megölte a gyermekeim apját, megölte a szívem felét és a lelkem felét – mondta a Magyar Hang szerint Navalnaja Brüsszelben. Az özvegy elhunyt férjét orosz emberek millióinak reményének nevezte, az „erő, a bátorság és az ellenállás szimbólumát”.

Hozzátette, hogy férje halála után Oroszország-szerte emberek tízezrei visznek virágot a rögtönzött emlékművekre, akiket a rendőrök megvernek és letartóztatják őket. „De kitartanak. Ez Oroszország. Alekszej Navalnij Oroszországa” – mondta Navalnaja, aki három dolgot kért az uniós tagállamoktól:

  • az EU-s országok ne ismerjék el a kevesebb, mint egy hónap múlva esedékes választások eredményeit,

  • az EU folytassa tovább a szankciós politikáját és az eddigieknél is nagyobb mértékben vegye célba azokat a személyeket, akik Putyin megbízható emberei,

  • és mindig tegyenek különbséget Putyin és Oroszország között.