Orbán-kormány;ellenzéki;Németh Zsolt;halál;Alekszej Navalnijt;

Az Orbán-kormány hallgat, Németh Zsolt szerint nem Vlagyimir Putyin, hanem az orosz börtönviszonyok a felelősek Alekszej Navalnij haláláért

Hat nappal Alekszej Navalnij halála után az Orbán-kormány még mindig nem tartotta szükségesnek megszólalni a kérdésben. Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amelynek vezetői nem szólaltak meg, nem nyilvánítottak részvétet az elhunyt családjának és az orosz demokratikus ellenzéknek.

Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke volt az egyetlen fideszes politikus, aki közösségi oldalán megemlékezett az ellenzéki politikus haláláról, korunk legnagyobb botrányának nevezve. Némethet megkérdeztük, minek tulajdonítható az, hogy pártjában csak ő tartja botrányosnak Navalnij halálát. Azt válaszolta:

„Sem a magyar kormány, sem a Fidesz nem tartja feladatának, hogy más országok börtönviszonyait megjavítsa, mint ahogyan azt sem tartjuk elfogadhatónak, ha mások akarják nekünk megmondani, hogy mi hogyan működtessük a börtöneinket. Ez a nemzetközi szervezetek dolga. Az azonban minden különösebb vizsgálódás nélkül is egyértelmű, hogy a börtönök feladata a fogvatartottak életben tartása, nem pedig a megölése kell, hogy legyen. Navalnij ügye ezért korunk botránya!”

Az ügyben olyannyira hallgat a kormányzat, hogy a közösségi médiában máskor rendkívül aktív Szijjártó Péter külügyminiszter nem számolt be, hogy az uniós külügyminiszterek kétnapos brüsszeli találkozóján maga is találkozott Navalnij özvegyével. Julija Navalnajat Szijjártó uniós kollégái hívták meg a rendezvény első napján, majd a legnagyobb tisztelettel és együttérzéssel szóltak látogatásáról, illetve az elhunyt ellenzéki vezérről. Szijjártó viszont a kormánypárti médiának tartott beszámolójában is mélyen hallgatott az eseményről.

Németh Zsoltot, arról is kérdeztük, minek köszönhető az, hogy az amerikai kétpárti szenátori küldöttséget vasárnap sem kormány, sem a kormánypártok részéről nem fogadta senki, amit az amerikai politikusok nyilvánosan sérelmeztek. "A nagykövetség elfelejt eldicsekedni azzal, hogy három nappal a látogatás előtt, ultimátumszerűen közölték a találkozó vasárnap reggeli időpontját. Egyébiránt minden diplomáciai tárgyalás alapelve, hogy akkor érdemes részt venni rajta, ha legalábbis remélni lehet, hogy javít a kapcsolatokon. Ha erre nincs kilátás, akkor viszont jobb elkerülni a találkozót. Így nem sikerült találkoznom az amerikai törvényhozókkal!", válaszolta Németh. Ugyanakkor megerősítette Kocsis Máté frakcióvezető bejelentését, miszerint a Fidesz hétfőn támogatni fogja Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációját.

Bajza utcai üzenetek Navalnij gyilkosának

Napról-napra több a virág, a gyertya, az orosz, angol és magyar nyelvű üzenet a fővárosi, Bajza utcai földalatti megállónál spontán létrehozott Navalnij-emlékhelyen. Az Orosz Nagykövetségtől kőhajításnyira lévő virághalomnál napokkal a politikus halála után, tegnap is sokan megállnak fotót készíti, emlékezni, beszélgetni "Álljunk meg egy kicsit" – lassítja le férjét egy idős hölgy, akinek halk szavaiból csak annyit érteni: „…Ilyen fiatalon…”

– A holttest sincs meg. Furcsa körülmények közt hunynak el sorra a Putyint bíráló emberek – hallatszik egy másik beszélgetésfoszlány.

– Komolyan, bárki elhiszi, hogy ez véletlen? Hát hány ember esett már ki ott az ablakon véletlenül? Az a barom, gyilkos Putyin rendelte el a megöletését, biztos vagyok benne. Én arról bármit elhiszek, az utolsó csontjáig gonosz – mondja ingerülten a férfi. Amikor felvetettük neki, hogy a kormányzati kommunikációban nyoma sincs hasonló felháborodásnak, sőt egyáltalán megszólalást is hiába várunk, csak legyint. – Eddig is Putyin valagában voltunk.

A magyarok mellett turisták sokasága is megáll az emlékhelynél. Míg itt nagy a forgalom, néhány tíz méterrel arrébb, az Orosz Nagykövetség előtt csak a néhány útfelújító gép mozdul, meg a két rendőr, akik pár percenként végigsétálnak az épület előtti járdaszakaszon. - Frank Zsófia