Hatalmas kínai naperőművek épülnek majd Magyarországon az ide települő akkugyárakhoz – írja a Telex a VSquare friss hírlevele nyomán, megjegyezve, hogy kisebb napelemparkokról már korábban is volt szó, de ilyen megaberuházásokról nem. – Legalább 2,5 milliárd dollár, vagyis 900 milliárd forint értékben telepítenének naperőműveket ide, ezek elégítenék ki a Magyarországra érkező akku- és elektromosautó-gyárak áramigényét – tették hozzá.
Ugyanis a VSquare „egy jó kapcsolatokkal rendelkező” üzleti forrásra hivatkozva állítja, hogy a kínaiak belátták: a magyar kormány nem tud nekik annyi energiát biztosítani, amennyire szükségük lenne. Ezért maguknak akarják megtermelni az áramot, és saját naperőműveket fognak építeni az óriási összegből. Megjegyzik, „a beruházásokkal kormányközeli kivitelezők is jól járhatnak”.
– Az egyébként nem újdonság, hogy a kínai akkugyárak saját napelemparkokat építenének, korábban a debreceni CATL, a nyíregyházi Sunwoda és az Ácson katódgyárat építő Huayou is azt nyilatkozták, hogy terveznek ilyet. Azonban a 900 milliárd forintos beruházás meg sem közelíti azokat a terveket – derült ki a portál cikkéből. Magyarország az elfogyasztott áram körülbelül 30 százalékát ma is külföldről importálja, és becslések szerint az ország áramigénye az akkugyárak miatt 15-25 százalékkal emelkedni fog.
Hol itt a szuverenitás? – Mindenestül tévút az akkugyárak építése, óriási kockázatokat rejt egyetlen iparágtól függeniA kormány az áramtermelés növelést a Paks I. üzemidejének meghosszabbításától, a Paks II. megépítésétől remélnék, ugyan most már lehetnek majd szélerőművek is, de naperőműveket ilyen mértékben saját forrásból nem lehet finanszírozni.
Gödön 88 tonnányi magzatkárosító oldószer került a levegőbe, ez az anyag csak az akkugyárban fordul elő nagy mennyiségbenNincs több vita, a Szijjártó-féle külügy kiemelt beruházássá nyilvánítaná a sóskúti akkumulátor-hulladékot feldolgozó üzemetNem áll ki a fideszes polgármester a debreceniek elé, csak online katasztrófavédelmi közmeghallgatást tartanak az épülő kínai akkugyárrólMagyarország semmilyen szempontból nincs felkészülve az akkumulátoripari-cégek betelepülésére