Felemás tüntetést tartott múlt vasárnap az ellenzéki pártok többsége a Kossuth téren, ahol az esős időben ebédidő utánra eredetileg a közvetlen köztársaságielnök-választásért meghirdetett rendezvényre több ezren látogattak ki, alig egy héttel azután, hogy a civil influencerek által szervezett Hősök terei demonstráción sok tízezren vettek részt a pedofilügyben adott elnöki kegyelem miatti felháborodás miatt, a gyermekek védelmében.
A DK, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd részvételével tartott vasárnapi tiltakozás részben okafogyottá is vált, hiszen addigra már eldőlt, hogy a Fidesz parlamenti kétharmadával másnap – a lemondott Novák Katalin helyére – megszavazza államfőnek Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság eddigi elnökét. A felszólalók jórészt a pedofilüggyel foglalkoztak, és a felelősnek tartott Orbán Viktor kormányfővel és rendszerével szemben szólaltak fel élesen. A közös fellépés ellenére is érződött, hogy a júniusi önkormányzati és EP-választás előtt az ellenzéki pártok megosztottabbak mint valaha az összefogás vagy külön-külön indulás kérdésében. Lapunk, a néhány nappal ezelőtti ellenzéki tüntetésről szakértőket is megkérdezett.
A beszédek arra kívántak rámutatni – mondta el a Népszavának Mikecz Dániel politológus –, hogy rendszerszinten van probléma: Orbán Viktor személyesen felelős a történtek miatt és a kormány érzéketlen a bántalmazottakkal, kiszolgáltatottakkal szemben. „Közösen tiltakoztak az ellenzéki pártok, de nem követte a fellépést közös cselekvés. Nem történt bejelentés közös akciókról, törvényhozási kezdeményezésekről. Konkrétumok nélkül a közvéleménynek nehéz lesz követnie, hogy mi az ellenzéki alternatíva a gyermekvédelemben és tágabban a szociális ellátásban, noha ennek most volt meg a pillanata” – fogalmazott a szakértő. Mikecz szerint ráadásul olyan szakpolitikai területről van szó, amelyekben hitelesen tud kezdeményezőként fellépni a baloldal. „Az Európai Parlamenti választásra készülő, egymással is versengő ellenzék részéről tehát szorosabb ellenzéki együttműködés nem várható még egy olyan ügyben sem, ami a Fidesz számára nagyon súlyos problémát okozott” – vonta le a következtetést Mikecz Dániel.
A demonstráció elején a Kossuth téren ezrek voltak – majd az eső miatt pár százan maradtak. Vasali Zoltán elemző a Népszavának azt mondta: az ellenzék törekvése logikus volt, miszerint a társadalmi felháborodást megpróbálják kihasználni, ám egyértelművé vált, hogy a civilek ezt már kimaxolták. Ezzel a február 16-ai tüntetésre célzott, amelyen a Hősök terén legalább 50 ezer ember vett részt.
Ötvenezren tüntettek a Hősök terén a gyermekek védelmében – Percről percreVasali Zoltán szerint egy nehéz ellentmondást kellene feloldania az ellenzéknek. Az tény – fogalmazott a szakértő – a pártok alkalmasak arra, hogy megbuktassák a rendszert, ugyanakkor a civilek tudnak csak tematizálni, megmozgatni a társadalmat.
„A szégyen nemzeti alapélménnyé vált” – Összefoglaló a vasárnapi gyermekvédelmi tüntetésről