;

kutatás;Debreceni Egyetem;intézet;akkumulátorgyár;CATL;

Több mint egy évvel ezelőtti tüntetés Debrecenben. Attól tartanak, ami a gyáron belül történik majd

- Nemcsak akkugyár épül, kutatóintézet is lesz, ami segíthet észlelni, ha valami nem stimmel az üzem területén kívül

A Debreceni Egyetem már meg is állapodott a kínai CATL-gyárral.

Akkumulátor-kutató intézet létrehozását jelentette be Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a HUMDA Zöld Életre Valók országos roadshow debreceni állomásának csütörtöki workshopján. Az intézmény sajtóközpontjának közleménye szerint a rektor azt mondta, a városba érkező akkumulátorgyártókkal meg is állapodtak az intézmény létrehozásáról. 

– Ez lehetőséget teremt majd arra, hogy a technológiai folyamatok indikátorai alapján segítsünk észlelni, ha a gyár területén kívül valami nem megfelelően történik, és közösen, a technológia átalakításával biztonságosabbá és hatékonyabbá tegyük a termelésüket – fogalmazott Szilvássy Zoltán.

A tervek szerint az egyetem kutatócsoportjai és intézetei folyamatosan nyomon követik majd, hogy a városban növekvő ipari tevékenység milyen hatással van a levegőre, a talajra és a vízre, illetve, hogy mennyire hatékony a biodiverzitás megőrzése. A rektor szerint a cél, hogy „fejlődjön az ipar, legyen termelés, zöldítés, megújuló energia és fenntarthatóság”.

Utóbbi célok többségére vártak választ a város lakói is a hét elején, azonban valódi párbeszéd helyett online közmeghallgatást tartott a városvezetés, így sem ők, sem a civilek, sem az ellenzéki pártok nem kaptak átlátható és hiteles adatokat a leendő akkumulátorgyár károsanyag-kibocsátásáról, valós vízfelhasználási igényéről. Papp László, a város fideszes polgármestere azzal indokolta lépését, hogy „a baloldali pártok és aktivistáik saját politikai céljaikra használták fel”.

A jegybank leszögezte, csak akkor tud hatékonyan fellépni az infláció ellen, ha az ennek az érdekében hozott intézkedéseket nem gátolják külső tényezők, így a kormány intézkedései.