Állami Számvevőszék;Windisch László;Varga Judit;

Kéz a kézben fotó készült Varga Juditról és az Állami Számvevőszék elnökéről egy budapesti hotel bárjában

A 444 úgy tudja, kormánypárti körökben mutatkoztak már együtt a volt igazságügyi miniszter visszavonulása előtt is. Az ÁSZ szerint azonban összeférhetetlenség sem most, sem korábban nem állt fent.

Lefotózta a 444 egyik olvasója Varga Judit volt igazságügyi minisztert és Windisch Lászlót, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét, ahogy éppen kéz a kézben társalognak. Varga Judit, aki a kegyelmi ügy miatt visszavonult a közélettől, és lemondott az országgyűlési képviselői mandátumáról, szombat este a W Budapest ötcsillagos szálloda – az Operaházzal szemben álló régi Balettintézet nemrég átalakított épülete – bárjában töltötte az időt az ÁSZ elnökével.

Windisch Lászlót és a volt minisztert nem először látják együtt, a Gulyáságyú Média beszámolója szerint január 4-én is egymás mellett ültek a Zeneakadémián Bogányi Gergely zongoraművész gálakoncertjén. Ez jóval Varga Judit lemondása előtt történt, amikor még aktív fideszes politikus volt.

Az ÁSZ-nak hivatalosan elfogulatlanul kellene vizsgálnia mindenkit, aki közpénzt használ,

a számvevőszéki etikai kódexe pedig külön felhívja a figyelmet a személyes érintettségre, illetve az érzelmek szerepére.

A 444 úgy értesült, hogy Windisch Lászlót és Varga Juditot magánéleti kapcsolat köti össze, ami nem a közélettől való visszavonulás bejelentése után kezdődött, és kormánypárti körökben mutatkoztak már együtt a lemondás előtt is. A 24.hu ugyancsak úgy tudja, hogy a kapcsolat már tavaly, év közepén kezdődött.

A 444 megkereste az ÁSZ-t azzal kapcsolatban, hogyan tartják összeegyeztethetőnek az etikai kódex rendelkezéseivel a magánéleti kapcsolatot.

„Az Állami Számvevőszék elnöke sem most, sem korábban nem keverte össze a munkáját a magánéletével. Munkáját a jogszabályi előírásoknak megfelelően, részrehajlás és elfogultság nélkül végzi és végezte, összeférhetetlenségi ok sem most, sem korábban nem állt fent”

– írta a szervezet, hozzátéve, hogy az Állami Számvevőszék elnöke a magánéletét érintő kérdésekről sem most, sem a jövőben nem kíván nyilatkozni.

Windisch László volt a NAV-nál igazgatóhelyettesi pozícióban, majd 2011 januárjától a Nemzetgazdasági Minisztériumban dolgozott, ezt követte a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti alelnöki széke, volt a KSH kommunikációs igazgatóságot irányító elnökhelyettese, 2022 nyarán pedig az Országgyűlés megválasztotta az Állami Számvevőszék elnökének. Az ÁSZ hivatalosan független szerv (az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, tevékenysége minden más szervezettől független), amelynek kiemelt feladata, hogy a közpénzek felhasználását ellenőrizze. Egy ilyen szervnek elvileg minden pártot egyenlő mércével, részrehajlás nélkül kell ellenőriznie.

Február végén derült ki, hogy az ÁSZ megállapításai nyomán összesen mintegy 520 millió forintos veszteséget szenvednek el az ellenzéki pártok, a számvevőszék ugyanis arra jutott, hogy a 2022-es parlamenti választáson szövetségben indult Demokratikus Koalíció, Momentum, MSZP, Jobbik, LMP és Párbeszéd tiltott kampányfinanszírozásban részesült. Az ÁSZ szerint ennek forrása az a pénz volt, ami külföldi támogatásként az egyesületként működő Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz folyt be. A 444 kiemelte, hogy mivel az ÁSZ több éves átfutással jelenteti meg a pártok gazdálkodásáról szóló jelentéseket, hátravan például a tavalyi év vizsgálata, amikor Varga Judit még a Fidesz egyik vezető arca, a kongresszus házigazdája volt.