A kormányváltást akaró ellenzéki szavazók szempontjából kifejezetten tetszetős, bár kissé szürreálisnak ható adatokat tett közzé a ZRI Závecz Research Intézet. Az április első felében ezer fős mintán készült reprezentatív felmérés szerint az EP-választáson a Fidesz-KDNP a teljes népességben 25, a biztos szavazók körében 33 százalékot kapna, míg a DK-MSZP-Párbeszéd közös listája 18, illetve 26 százalékot.
A baloldali hármas szövetség tehát – régen volt már ilyen – belátható távolságra, 7 százalékpontos különbségre megközelítette a kormánypártot. Ehhez jön még Magyar Péter most debütáló TISZA Pártja, amely rögtön jól szerepelt: a teljes népességben 11, a biztos választók esetében 14 százalékkal mutatkozott be. A Momentum, a kutyapárt és a Mi Hazánk a teljes népességet vizsgálva az 5 százalékos határon billeg. A Momentum és a Mi Hazánk számára legfeljebb a biztos választóknál mért 7, illetve 8 százalék nyújthat vigaszt. Az LMP és a Jobbik támogatottsága nem éri el a bejutási küszöböt.
Závecz Research: Esett a Fidesz támogatottsága, Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadikEmlékezhetünk azonban arra a Závecz-féle felmérésre, amely a közelmúltban a momentumos Farkas Csabát hozta ki legesélyesebb ellenzéki polgármesterjelöltnek a XII. kerületben. Csakhogy a hegyvidéki előválasztást végül toronymagasan a kutyapártos Kovács Gergely nyerte, a momentumos indulót még a civilek jelöltje, Visi Piroska is maga mögé utasította.
Hatalmas fölénnyel a kutyapárti Kovács Gergely nyerte a hegyvidéki ellenzéki előválasztástA XII. kerületi felmérés adatfelvétele az előválasztás előtt másfél-két héttel zárult, az akkori erőviszonyokat mutatta meg – állapította meg lapunknak nyilatkozva Závecz Tibor, az intézet vezetője. Óvta az embereket attól, hogy a közvélemény-kutatásokat valamiféle előrejelzésként értékeljék. Ezek a vizsgálatok az adott pillanatot rögzítik, nem azt jósolják meg, hogy mi lesz – hangsúlyozta. A XII. kerületben például a mozgósító kampány nyilván jelentősen befolyásolta az erőviszonyokat. De ennyire? – kérdeztük. Akár ennyire is – mondta Závecz Tibor. Azt sem lehet tudni – jegyezte meg –, hogy az előválasztáson végül milyen arányban szavaztak azok, akik a felmérés készítésekor a részvételüket ígérték. A pártok és jelöltjeik pedig mozgósítanak a kampányokban, azt a kutatók már nem látják.
Ilyen turbulens időszakban, választásokhoz közeledve – amikor az ellenzéki pártok sok helyen veszekszenek egymással és konfliktusok garmadája nehezíti az együttműködést, Magyar Péter megjelenése felizzította a hangulatot – Závecz Tibor szerint különösképpen igaz, hogy a felmérések csak a pillanatnyi állapot rögzítésére alkalmasak.
A mostani kutatás eredménye – folytatta – abból a szempontból nem lepte meg, hogy a közhangulatból is érzékelni lehetett: csökkenőben van a Fidesz támogatottsága. Ennél meglepőbbnek tartja, hogy a meglévő fideszes szavazók részvételi hajlandósága a választáson nem olyan magas, mint korábban volt. Hiányzik a megszokott tűz a fideszes táborból – fogalmazott.
A DK-s Molnár Csaba nemrég egy háttérbeszélgetésen közölte, hogy a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd esetében nemcsak össze lehet adni a szavazatokat, hanem ez a hármas szövetség 3-5 százaléknyi új választót is képes bevonzani: így a közös lista 23-25 százalékos támogatottságra számíthat a biztos szavazók körében. A Závecz-féle adatok alátámasztani látszanak az optimistának tűnő várakozást. A szövetség megkötése Závecz Tibor szerint is felhajtóerővel bír, megfelel a választók igényének, akik próbálták kikövetelni az ellenzéki összefogást.
Dupla hadjárat, dupla tét – Kezdődik a kampány a június 9-i választásokraMagyar Péter részéről óriási teljesítménynek tartja, hogy két hónap leforgása alatt pártpolitikai tényezővé vált. Závecz Tibor látott olyan (nem publikus) kerületi és vidéki városi felméréseket, amelyek már előrevetítették a TISZA Párt jó országos szereplését. Magyar Péter már most is három mandátumot remélhet az EP-választáson, és korántsem biztos, hogy nem fog ennél is jobb eredményt elérni. Egyértelműen látszik, hogy lendületben van.
Bár Magyar Péter mindegyik ellenzéki párt támogatottságába „beleharapott”, vannak, akiknek az átlagosnál is jobban fájhat a TISZA Párt megjelenése: a Momentum szavazóinak több mint harmada, a kétfarkúak szavazóinak több mint ötöde vándorolhat át. Magyar Péter szimpatizánsainak zömét ugyanakkor főként a bizonytalanok és a Fideszből – jórészt a kegyelmi botrány kitörése idején – kiábrándultak adják.
Könnyen elképzelhető, hogy az ellenzéki választók jelentős része fogja megosztani szavazatát június 9-én, és az önkormányzati választáson valamelyik eddigi ellenzéki pártra, az EP-választáson viszont Magyar Péter új pártjára szavaz majd.
Magyar Péter egyelőre leginkább Budapesten és a nagyvárosokban népszerű, de a politizálásának dinamikáját látva Závecz Tibor azt feltételezi, hogy szavazótáborának karakterében hangsúlyosan meg fognak jelenni a kisebb települések választópolgárai is.
Újabb tüntetésre készül Magyar Péter, azt követeli, hogy Pintér Sándor mondjon leZávecz Tibor kérdésünkre kijelentette: szerinte politikai földcsuszamlásként azt lehetne értékelni, ha a Fidesz-KDNP az eddigi 13 mandátumával szemben tízet sem szerezne az EP-választáson. Az adatokból akár ez a forgatókönyv is kiolvasható. Ha viszont a kampány során a Fidesznek sikerül mozgósítania a törzsszavazóit – és láthatóan pontosan ez a cél –, akkor némiképp meggyengülve, de arcvesztés nélkül jöhet ki a választásból.
Rendszerbontástól a kiugrott maffiózókig: kampánystart az ellenzéki szövetségnél