Oroszország;NATO;Külügyminisztérium;hackertámadás;

A szövetségesek már régóta figyelmeztetnek az orosz kísérletekre – Reagált a magyar külügyet ért hackertámadásra egy NATO-tisztviselő

Hozzátette, az észak-atlanti szövetség tagállamai felelősek a nemzeti kiberhálózataik biztonságáért, de a szervezet támogatja a védelmüket a fenyegetésekkel kapcsolatos információk cseréjével.

A szövetségesek régóta figyelmeztetnek az orosz kísérletekre, hogy feltörjék a szövetségesek kritikus infrastruktúráját, beavatkozhassanak a kormányzati szolgálatokba és hírszerzési információkat szerezzenek be – válaszolta egy NATO-tisztviselő a Telex megkeresésére, miután a portál az orosz hackerbotrány ügyében tett fel kérdéseket a katonai szövetségnek.

A tisztviselő kiemelte azt is, a tagállamok felelősek a nemzeti kiberhálózataik biztonságáért, de a szervezet támogatja a kibervédelmüket a fenyegetésekkel kapcsolatos információk cseréjével, valamint képzéssel és szakértelemmel. A NATO abban is segíthet a szövetségeseknek, hogy megbirkózzanak a kibertámadások következményeivel, beleértve az azonnali kihívások és a hosszú távú követelmények kezelését – tette hozzá.

A Telex eredetileg arról érdeklődött a NATO-nál, hogy a magyar hatóságok értesítették-e a szövetség bármelyik intézményét és általánosságban van-e ilyen kötelezettsége a hasonló esetekben a tagállamoknak, illetve a szervezet milyen támogatást tud nyújtani a hasonló kibertámadások ellen.

Az orosz hackertámadásról először 2022 áprilisában jelentek meg hírek, de a fideszes politikusok akkor elintézték az ügyet azzal, hogy csak egy kampányhazugságról van szó. Nemrég azonban a 444 olyan új dokumentumokat mutatott be, amelyek bizonyítják, hogy Oroszország katonai és polgári titkosszolgálatai széles körű hackertámadást hajtottak végre a magyar külügy rendszerei ellen, az orosz Barátságért kitüntetéssel ékesített Szijjártó Péter vezette magyar diplomácia pedig pontosan tudott is erről.