vita;NATO;Szijjártó Péter;Prága;

Szijjártó Péter közölte, súlyos vitákra és hisztérikus állapotra számít a NATO-külügyminiszterek pénteki tanácsülésén

A tárcavezető minden eddiginél háborúpártibb hangulatra és őrült ötletekre készül.

Komoly viták várhatók a NATO informális külügyminiszteri tanácsülésén pénteken Prágában, a háborús hangulat kicsúcsosodására és minden eddiginél őrültebb ötletek támogatására lehet készülni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a külkereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülés utáni sajtóértekezletén újságírói kérdésre reagálva aláhúzta, hogy

nem számít a másnapi NATO-ülésen barátkozásra, ellenben a háborús hangulat kicsúcsosodására igen, és szerinte ez rendkívül veszélyes helyzetet fog tudni előállítani.

„Láthatóan az európai kollégák hétfőn már nagy lendülettel lovalták bele magukat a háborús pszichózis egyre mélyebb bugyraiba, s azt hiszem, hogy az amerikaiak és a britek jelenléte még ösztönzőleg is fog hatni erre a hisztérikus állapotra” – fogalmazott.

„És én arra számítok, hogy a NATO külügyminiszteri tanácsának ülését minden eddiginél háborúpártibb hangulat veszi majd körül, és minden eddiginél őrültebb ötletek találnak majd támogatásra” – szögezte le.

Ilyen őrült ötletnek nevezte annak engedélyezését, hogy az ukrán haderő Oroszország belső területeit is lőhesse nyugati fegyverekkel, ugyanis az oroszok nincsenek híján felszerelésnek és vissza fognak lőni.

„És ennek így mi lesz az eredménye? Újabb halottak. Sok-sok újabb halott. A fegyverszállítások növelik a fegyvermennyiséget a front mindkét oldalán és még több halált okoznak” – vélekedett.

Szijjártó Péter megismételte, hogy most már tényleg meg kell állítani ezt az őrültséget, mielőtt valami visszafordíthatatlan baj nem következik be.

„A NATO-nak már az a döntése is rendkívül veszélyes, hogy átléptük a vörös vonalat, amelyet magunk rajzoltunk vagy húztunk meg még két éve februárban. Azzal lépte túl a NATO ezt a vörös vonalat, hogy a saját koordinációs szerepét megnövelte a fegyverek szállításában és az ukrán katonák kiképzésében”

– mondta.

A tárcavezető ezután közölte, az elmúlt hetekben gőzerővel zajlott a NATO ukrajnai missziójának előkészítése, amit „már kimondani is veszélyes”, és ami szavai szerint az észak-atlanti védelmi szövetség alapküldetésével is ellentétes, mivel a katonai szervezet nem áll támadás alatt.

„Nem kell háborús retorikát alkalmazni és nem kell háborús feszültséget kelteni, ez nem egy támadási, hanem egy védelmi szövetség” – jelentette ki a miniszter, aki szerint

a NATO ukrajnai missziójának előkészítése, ami „gőzerővel zajlik”, holnap újabb lendületet kaphat”.

Tudatta, hogy a kormány az elmúlt hetek bizottsági ülései során világossá tette, „magyar katona nem vehet részt ilyen műveletben, magyar területet nem használhatnak ilyen műveletekre és magyar adófizetői forrásokat sem használhatnak”, de ennek dacára nyomják bele mindebbe hazánkat.

„Én holnap is ellen fogok állni természetesen, holnap is világossá fogom tenni, hogy nincsen lehetőség Magyarország belenyomására ebbe a műveletbe. És továbbra sem látszik világosan, hogy hogyan lehet megoldani azt, hogy a misszió megtörténik, de a magyar adófizetők pénze nem kerül bele. Tehát súlyos viták várhatóak holnap” – összegzett.

Mint arról lapunk is beszámolt, David Konecky, a cseh külügyminisztérium biztonsági és multilaterális részlegének vezető igazgatója, leendő cseh NATO-nagykövet azt mondta, a NATO-külügyminiszterek kétnapos informális találkozójának fő témája az ukrajnai háború és a júliusi washingtoni csúcstalálkozó előkészítése lesz, hivatalos következtetések nélkül. Ám nagy valószínűséggel napirendre kerülnek a magyar kormányzati propaganda által valótlanul tálalt kérdések is – az Ukrajnába érkező nyugati fegyverszállítások oroszországi katonai célpontok elleni bevetése, illetve NATO-tagállami kiképzők küldése is. Orbán Viktor pénteki azon bejelentése, miszerint Magyarország külföldi akcióban történő részvétel nélkül sőrizné meg a védelmi szövetség biztonsági ernyőjét, nemcsak a világsajtót járta be, de Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt is azonnali reagálásra késztette. Stoltenberg a The Economistnak nyilatkozva hangsúlyozta: „A NATO-nál közösen, konszenzuson alapuló döntéseket hozunk. Mindannyian követjük az alapító szerződést, a washingtoni szerződést, és évtizedek óta bebizonyítottuk, hogy ezt országspecifikus módon is meg tudjuk valósítani. Így biztos vagyok benne, hogy meg fogjuk oldani, hogy ne ássák alá a szövetség egységét.”