Elérte célját, így július első napjától nem kell kötelező akciókat hirdetnie az üzleteknek – írta keddi tájékoztatásában a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az online árfigyelő rendszer ezzel együtt marad, a kiskereskedelmi árverseny fenntartása, élénkítése érdekében.
A tárca értékelése szerint a kötelező akciózás rendszere hatékony és eredményes volt, az online árfigyelővel együttesen érdemben járult hozzá, hogy az Orbán-kormány először letörje és egy számjegyűre csökkentse az inflációt, majd azt alacsony, 4% körüli szintre szorítsa vissza. Mindez kíméletlen versenyt generált a kiskereskedelemben, aminek eredményeképpen az élelmiszerinfláció éves alapon az elmúlt hónapokban 1%-ra esett vissza, sőt, májusban az előző hónaphoz mérten csökkent az élelmiszerek ára.
Rohannak a magyarok a szlovákiai élelmiszerboltokba, mert ott igazi akciók vannak, és jobb az áru minősége isAz infláció visszaszorítása következtében 2023 szeptembere óta újra emelkednek a reálbérek, azaz egyre többet ér a családok jövedelme, amely hozzájárul az óvatossági motívum fokozatos oldódásához, ezen keresztül pedig a fogyasztás növekedéséhez. Ez tükröződik vissza a kiskereskedelmi forgalom hónapok óta tartó emelkedésében és a rekord szintet elérő turisztikai keresletben is. Mindez segíti a gazdaság helyreállását és a növekedés ütemének fokozását - zárul a Nemzetgazdasági Minisztérium közlése.
Csökkentek az árak Magyarországon, mégis gyorsult az inflációEddig tartott a győzelem az infláció fölöttSzakértők szerint a kötelező akciózásnak nehéz inflációcsökkentő hatást tulajdonítani. Ennek az az oka, hogy a nagy áruházláncok előtt két lehetőség álltak: megpróbálnak megállapodni a belföldi beszállítókkal, hogy alacsonyabb áron kapják meg az akciózásban kötelezően részt vevő termékeket vagy ha ez nem sikerül, akkor importálni fogják ezeket. A kisboltok ugyancsak rosszul járhattak a lépéssel, fennáll ugyanis a veszély, hogy nem tudják tartani a versenyt a multikkal, így vásárlókat veszíthetnek el.
A kötelező akciózás inflációcsökkentő hatása a nullával egyenlő, a magyarországi termelők viszont rosszul járhatnak vele