;

merénylet;Egyesült Államok;Donald Trump;merénylet Donald Trump ellen;

- Már a támadás előtt egy órával gyanúsnak minősítette Donald Trump merénylőjét a Secret Service, de aztán az ügynökök szem elől tévesztették a tömegben

Kiderült az is, hogy a támadó a lövöldözést megelőző napokban legalább egyszer járt a a Pennsylvania állambeli Butler megyében, a támadás helyszínén.

Már egy órával a Donald Trump elleni merényletkísérlet előtt „gyanúsnak” jelölte meg a később lövöldözni kezdő 20 éves férfit a volt elnök védelmét ellátó Secret Service, ám ezt követően elvesztette őt a tömegben – írja a BBC.

A cikk szerint erről John Barrasso republikánus wyomingi szenátor számolt be a titkosszolgálat akkori közlése alapján.

„Gyanús karakterként azonosították a távolságmérője és a hátizsákja miatt. És ez több mint egy órával a lövöldözés előtt történt”

– nyilatkozta a politikus a Fox Newsnak, megjegyezve, „azt gondolnánk, hogy ezalatt az idő alatt nem szabad szem elől téveszteni az egyént”.

Egy, a nyomozásban részt vevő tisztviselő a CBS-nek azt mondta, a titkosszolgálatot segítő helyi taktikai csapat egyik mesterlövésze le is fotózta a merénylőt, majd a rádión keresztül jelentette a megfigyelését.

A BBC szerint egy szerdai szenátusi tájékoztatón az is elhangzott, hogy a fegyveres a merényletkísérletet megelőző napokban legalább egyszer járt a Pennsylvania állambeli Butler megyében, a támadás helyszínén.

Mint megírtuk, az amerikai belbiztonsági minisztérium korábban vizsgálatot indított a volt elnök védelmét ellátó Secret Service-nél. Az eljárás célja, hogy áttekintse Donald Trump július 13-i kampányeseményének biztosítását és a titkosszolgálat erre vonatkozó eljárásrendjét.

Kimberly Cheatle, a Secret Service igazgatója kedden a CNN-nek adott interjúban elismerte, hogy az általa irányított hatóság viselt átfogó felelősséget az esemény biztosításában, annak tervezését és kivitelezését illetően, ugyanakkor hozzátette, hogy a különböző rendvédelmi szervek között felosztották a „felelősségi területeket”. A szövetségi illetékes cáfolta, hogy erőforrásokat irányítottak volna át más kiemelt, szintén Pennsylvania államban tartott rendezvények miatt Donald Trump választási gyűléséről. Egy másik interjúban azt mondta, hogy

biztonsági kockázatok körébe sorolták azt az épületet, amelynek a tetején a támadó elrejtőzött, de az a döntés született, hogy miután az épület legmagasabb pontja „ferde tető”, az épületet belülről biztosítják.

A támadó egy egy-, és részben kétszintes üzemi épület tetejére jutott fel, ami légvonalban mintegy 130 méterre volt a pódiumtól, ahol Donald Trump beszédet mondott. Az eddigi nyomozás megállapította, hogy Thomas Matthew Crooks jelenlétét helyi rendőrök is észlelték, és gyanús körülményként jelezték, valamint felvételek jelentek meg arról, hogy a közönségből is többeknek feltűnt a támadó jelenléte, akik jelezték ezt a hatóságoknak, ennek ellenére Crooks több lövést is leadhatott, megölve egy embert és megsebesítve többeket, köztük magát Trumpot is.

Adam Schiff – aki novemberben szenátusi székért indul a választáson – arról szóló kétségeit hangoztatta, hogy a hivatalban lévő amerikai elnök képes-e legyőzni Donald Trumpot. Nancy Pelosi volt házelnök ugyancsak az ezzel kapcsolatos bizonytalanságokra hívta fel Joe Biden figyelmét.