kkv;VOSZ;index;árbevétel;gazdasági növekedés;pénzügyi helyzet;Egyensúly Intézet;

- Nem sok jót remélnek a cégvezetők, csupán négy százalékuk látja pozitívan a gazdasággal kapcsolatos kilátásokat

A saját vállalkozást érintő rövid távú cégvezetői kilátások pedig még nem voltak ennyire alacsony szinten a VOSZ Barométer történetében.

Két negyedévi emelkedés után csökkent a hazai kis- és középvállalati (kkv) szektor üzleti hangulatát tükröző, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az Egyensúly Intézet által készített, hétfőn bemutatott, idei harmadik negyedéves VOSZ Barométer. A mérséklődés ráadásul olyan mértékű, hogy 52 százalékkal az idei legalacsonyabb értéke jött össze az július-augusztus közötti időszakban. Az elmúlt év elejéig visszamenőleg pedig csupán egyszer volt ennél gyengébb a Barométer, 2023 utolsó negyedévében 50 százalékon állt a mutató.

A három alindex közül – üzleti hangulat, a beruházások és a vállalkozások pénzügyi helyzete – kettőnél 2–3 százalékpontos visszaesés történt. Ez elől a pénzügyi helyzet kivételt jelent, mert ott tetemesen, 7 százalékkal esett vissza a mutató – ismertette Kozák Ákos, az Egyensúly intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója. Az alindexek szinte kivétel nélkül a 2023 év elejéig terjedő időszak leggyengébb mutatóit hozták.

A kutatásba bevontak válaszai alapján

a mindennapi üzletmenet kapcsán a csökkenő vásárlóerő, a szakképzett munkaerő hiánya, a megrendelések elmaradása, valamint a kiszámíthatatlanság jelentették a legnagyobb problémákat.

Amennyiben az ország gazdasági helyzete kapcsán kellett a gondokat sorba állítani, akkor a kkv-k a magas adóterheket tették az első helyre, míg a harmadik a kiszámíthatatlanság lett, ami alighanem igen rossz üzenet a jelenlegi gazdaságpolitika számára. A harmadik helyre az infláció került, ami egyben azt is jelenti, hogy a pénzromlástól való félelem lassan kezd felszívódni. Utóbbinak a 9 százalékos súlya egyébként látványos visszaesés, mert túlzás nélkül azt lehet mondani, hogy tavaly év végén a forint gyengülése szinte mindent áthatott és ez mérgezte leginkább a vállalkozói létet, hiszen akkor ugyanez a mutató 31 százalékon állt.

Ha az előbbi eredményekkel kapcsolatban azt lehetett mondani, hogy a kormányzat számára lenne min gondolkodni, akkor a következő negyedévre várható általános gazdasági helyzetre vonatkozó kérdésre befutott válaszok alapján már-már kötelező lenne átvenni a megoldási lehetőségeket.

A cégvezetők 60 százaléka ugyanis kockázatosnak ítélte a következő negyedévre várható általános gazdasági helyzetet.

A gazdasággal kapcsolatos kilátásokat mindössze a cégvezetők 4 százaléka értékelte pozitívan. Arról már nem is beszélve, hogy a saját vállalkozást érintő rövid távú cégvezetői kilátások még nem voltak ennyire alacsony szinten a VOSZ Barométer történetében. A kkv döntéshozók 46 százaléka kifejezetten kedvezőtlennek ítélte a következő negyedéves kilátásait. Mindezek fényében már szinte törvényszerűnek mondató, hogy az előző negyedévekhez képest tovább nőtt azok aránya, akik az árbevételeiket illetően is pesszimisták voltak. A cégvezetőknek csaknem fele úgy nyilatkozott, hogy forgalmuk elmarad a tervezettől.

Hétfő délelőtt fél 12-höz közeledve 402 forint felett járt az euró.