hangfelvétel;Orbán Viktor;vízum;kiszivárogtatás;Orbán Áron;

- Telex: összevesztek az Orbán Viktor öccsével ügyködő vállalkozók, ezért szivárgott ki a hangfelvétel

A hangfelvételt Orbán Áron üzlettársa, barátja készítette önvédelemből. Szivárogtatáshoz egy elszámolási vita vezetett egy harmadik személlyel. 

A Telex kiderítette, hogyan szivároghatott ki szeptember végén, az a hangfelvétel, amelyen a miniszterelnök testvére nehezményezi Héjj Dávid, a kormányzati egyeztetések koordinálásáért felelős kormánybiztos előtt, hogy a magyar hatóságok gátolják vietnámiak vízumkérelmét. A lap szerint összevesztek egymással az Orbán Áronnal ügyködő vállalkozók, ez vezetett a hangfelvétel kiszivárogtatásához.

A portál cikke szerint május végén Orbán Áron egyik barátjával, Garay B.-vel együtt ment el a Miniszterelnöki Kabinetirodában dolgozó Héjj Dávidhoz. Az épületbe ugyanakkor csak Orbán Áron ment be, Garay B. a sógorával együtt az autójában maradt, és ő készítette a felvételt, amihez Orbán Áron aktív segítsége is kellett. A két férfi folyamatos telefonkapcsolatban állt egymással, Garay így tudta felvenni Orbán Áron és Héjj Dávid beszélgetését.

A hangfelvétel nyilvánosságra kerülésekor még nem lehetett tudni, ki az a rejtélyes Garay, akinek a nevét a beszélgetés során Héjj is szóba hozta, de gyanakodni lehetett, hogy férfi valamiféle (üzlet)társa, barátja lehet Orbán Áronnak. A Telexnek maga Garay B. ismerte el, hogy ő készítette a felvételt Orbán Áronnal együtt, elmondása szerint önvédelemből. Garay arra utalt ezzel, hogy korábban Héjj letagadta Orbán Viktor miniszterelnök előtt, hogy Orbán Áronnal nála jártak, ezért úgy döntöttek, ezúttal rögzítik a beszélgetést, így biztosítva magukat. A Telex azt írja, hogy másik fontos szereplője a történetnek egy bizonyos M. János, ugyanis a lap információi szerint a hangfelvétel nyilvánosságra kerülése egy olyan elszámolási vita következménye, amelynek a középpontjában ő és Garay B. áll.

A lap információi szerint Garay B. M. Jánoson keresztül ismerte meg Orbán Viktor öccsét. Hármuk kapcsolata idővel barátivá vált, majd Orbán Áron a lobbiereje miatt bekerült a csapatukba, amely külföldi munkaerő toborzásával, vízumok intézésével foglalkozott.

Az említett elszámolási vita miatt megromlott a viszony M. János és Garay B. között, a lap információ szerint a szivárogtatás mögött feltehetőleg előbbi állt. A hangfelvételből ugyanis másolat is készült, amit megkaptak a felek, így bármikor nehéz helyzetbe hozhatták volna a másikat. Amikor a hangfelvétel kiszivárgott, már annyira kiéleződött a kettejük közötti feszültség, hogy nem is álltak szóba egymással.

A Népszava írta meg elsőként a birtokába jutott dokumentumok alapján, hogy 50 vietnámi állampolgárt íratott be a Pécsi Tudományegyetem életmentő tanfolyamára a miniszterelnök testvére, Orbán Áron vezette cég. Az erről szóló szerződést az egyetem kancelláriájának hivatalvezetője és Orbán Áron írta alá.

A PTE Általános Orvostudományi Karának Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központja vállalta, hogy hetente két, 20 fős csoportot fogad az egyetemen, és számukra két nap alatt 16 órás szakmai képzést adnak életmentésből, angol vagy magyar nyelven. Ezért a Multi Shoot Kft. csoportonként nettó 30 ezer eurót – mai árfolyamon mintegy 12 millió forintot – fizet az egyetemnek.

A Telex forrásai szerint azonban Orbán Áron nemcsak a PTE-vel, de más egyetemekkel is szerződtek az országban, az ügyletet pedig maga Garay tárgyalta le az egyetemekkel. Mint írják, a projektről Garayék úgy gondolkodtak, hogy azzal a felsőoktatási intézmények, így végső soron az állam csak nyer, hiszen minden egyes vietnámi után pénzt kap. Garay a Telexnek azt mondta, hogy mindent legálisan, a törvényeket és a jogszabályokat betartva csináltak, állnak bármiféle vizsgálat elé. 

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány vezetője ezt nem látja egyértelműnek.