üzemanyag;infláció;adóemelés;dohánytermékek;szeszes italok;gépjárműadó;

- Automatikusan inflációkövető adóemeléseket akar bevezetni az Orbán-kormány

2025-től minden évben az infláció mértékével nőne a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója. A legjobban az autósoknak fog fájni az újítás.

A parlamentnek szerdán benyújtott törvényjavaslat szerint 2025-től minden évben az infláció mértékével nőne a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, valamint regisztrációs adó is – írja a Bank360.

Az infláció nemcsak az adózók bevételeit értéktelenítette el jócskán az elmúlt években, hanem a tételesen, tehát nem százalékban, hanem konkrét forintösszegben meghatározott adókét is. A Pénzügyminisztérium tehát az inflációkövető adóemelés bevezetésével megoldhatja a saját problémáját.

Az automatikus adóemelés szerint 2024-et követően az érintett adók mértéke a tárgyévet megelőző évi adó mértékének a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált (azaz emelt) összege. A konkrét új adómértéket a NAV-nak a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell közzétennie. Mivel ezen az idén már túlleszünk, 2025-re december 15-ig kell kihirdetni az érintett adók jövő évi mértékét.

A törvénymódosítás a portál szerint különösen az autósoknak fog fájni, mert a speciálisan rájuk kirótt közterhek közül az alábbiakban vezetik be először:

  • regisztrációs adó (személygépkocsikra és motorkerékpárokra fizetendő),

  • gépjárműadó,

  • cégautóadó (2026-tól),

  • gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetéke (átírási illeték).

Az autósokat érinti a jövedéki adókra bevezetendő automatikus inflációkövető adóemelés is, hiszen a benzin, gázolaj és LPG közterhe ugyancsak a fentiekben ismertetett módon változik majd 2025-től. Ugyanez az inflációkövető adóemelés lesz érvényes jövő évtől a szeszes italok (sör, bor, égetett szesz) és a dohánytermékek tételes jövedéki adójára is.

A jelenlegi számok nagyjából hat százalék körüli növekedést tesznek lehetővé, és ha a minimálbért szeretnénk kicsit felzárkóztatni, akkor az emelés ennek megfelelően valamivel magasabb lehet.