Oroszország;Egyesült Államok;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;

Vlagyimir Putyin orosz elnök

- „Feltételeink változatlanok és Washingtonban jól ismertek” – Reagált az orosz külügyminisztérium Donald Trump győzelmére

A tárca leszögezte, Moszkvának nincsenek illúziói a megválasztott amerikai elnököt és az új összetételű kongresszust illetően.

Oroszország együtt fog működni az új amerikai adminisztrációval, amikor az berendezkedik a Fehér Házban, miközben szilárdan megvédi az orosz nemzeti érdekeket, és a különleges hadművelet valamennyi kitűzött céljának elérésére összpontosít – tudatta közleményben szerdán az orosz külügyminisztérium. „Feltételeink változatlanok és Washingtonban jól ismertek” – hangzott az állásfoglalás.

A moszkvai külügyminisztérium közölte, nincsenek illúzióik az Oroszországban jól ismert, megválasztott amerikai elnököt és az új összetételű kongresszust illetően, ahol a republikánusok kerülnek fölénybe. Az orosz diplomáciai tárca szerint az Egyesült Államok uralkodó politikai elitje pártállástól függetlenül ragaszkodik az oroszellenes alapállásához és a „Moszkva feltartóztatásának” irányvonalához. Ez nem függ az amerikai belpolitikai barométer ingadozásától, „legyen szó akár az »Amerika az első« D. Trump és hívei általi értelmezéséről, akár a »szabályokon alapuló világrendről«, amelyre a demokraták fixálódnak”.

A közleményben az orosz külügyminisztérium hangsúlyozta, szerinte a Fehér Házba négy év szünet után visszatérő Trump győzelme az amerikaiak elégedetlenségét tükrözi mind Joe Biden kormányzásának eredményeivel, mind pedig a Demokrata Párt választási programjával szemben, amelyet a hivatalban lévő államfő helyébe jelöltként „sebtében állított” Kamala Harris alelnök hirdetett. Az állásfoglalás szerint a demokratáknak a liberális média támogatásával, adminisztratív erőforrásokkal élő, erőteljes propagandakampánya dacára Trump – első elnökségének tapasztalataira támaszkodva – a Fehér Ház globalista kurzusával szemben a tétet gazdasági és illegális migrációs kérdésekre tette fel, amelyek a választókat valóban foglalkoztatják. Ilyen körülmények között az sem segített az uralkodó csoportnak megakadályozni Harris vereségét, hogy az amerikai demokrácia a közlemény szerint krónikus hiányosságokkal küzd, archaikus és ellentmond a közvetlen, tisztességes és átlátható választások korszerű normáinak. Ez azonban a tárca szerint nem szünteti meg az Egyesült Államok polgárainak mély megosztottságát, a demokrata és a republikánus államok, valamint a „progresszív” és a hagyományos értékek támogatói közötti szembenállást.

„Várható, hogy D. Trump visszatérése felszítja a belső feszültségeket és a szemben álló táborok kíméletlenségét” – állapította meg a közlemény.

Mint megírtuk, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak azt mondta, nem világos, hogy gratulálni fog-e Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumpnak. „Ne feledjük, hogy egy barátságtalan országról van szó, amely közvetlenül és közvetve is részt vesz az államunk elleni háborúban” – jelentette ki. Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, a nemzetbiztonsági tanács elnökhelyettese az amerikai választásra reagálva az X-en közölte, hogy „Kamalának vége”, és hozzátette, a „különleges katonai művelet” (vagyis az Ukrajna elleni háború) céljai változatlanok maradnak, és meg fognak valósulni.

A Zöldek maradnak. Olaf Scholz kancellár közölte, januárban bizalmi szavazást kér a parlamentben.