Oroszország;Egyesült Államok;fegyverkezés;

Putyin- és Trump-maszkos aktivisták egy berlini demonstráción, 2020-ban

- Oroszország egyelőre nem lát alapot az Egyesült Államokkal folytatandó fegyverzetellenőrzési párbeszédre

A nukleáris opció továbbra is ott van asztalon a Kremlben.

Az orosz külügyminisztérium jelenleg nem lát alapot arra, hogy az Egyesült Államokkal a stratégiai stabilitásról és a fegyverzetellenőrzésről szóló párbeszéd folytatásáról tárgyaljon - jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.

Szergej Rjabkov az Interfax hírügynökség szombati jelentése szerint közölte, hogy Moszkva és Washington zárt csatornákon, katonai és politikai szinten cserél információt Ukrajnával kapcsolatban.

Azt is mondta, hogy Oroszország kész meghallgatni az amerikai elnökválasztáson győzelmet arató Donald Trump javaslatait az ukrajnai válság megoldására, hozzátéve, hogy nem lehet egyszerű megoldás. Rendkívül alaposak, felelősségteljesek és figyelmesek vagyunk minden olyan ötletre, amelyet az országok ezen a területen kezdeményeznek- idézte Rjabkovot az Interfax.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön gratulált Donald Trumpnak az elnökválasztás megnyeréséhez, dicsérte, hogy bátorságot tanúsított, amikor júliusban egy fegyveres merényletet kíséreltek meg ellene, és kijelentette, hogy kész a párbeszédre vele. Figyelemre méltónak nevezte azokat a megjegyzéseket, amelyeket Donald Trump tett a háború befejezésére irányuló törekvésekről.

Trump az NBC amerikai tévécsatornának azt mondta, hogy választási győzelme óta nem beszélt Putyinnal, ám azt hiszi, hogy fognak.

Szergej Rjabkov szerint továbbra is fennáll a veszély, hogy megszakítják a diplomáciai kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, ha Oroszország befagyasztott vagyonát lefoglalják, vagy Washington fokozza a feszültséget Ukrajna miatt. Oroszország aktualizált nukleáris doktrínájáról is nyilatkozott, mondván, hogy az lehetővé teszi, hogy a nukleáris opcióhoz forduljunk, ha a Nyugattal való kapcsolatokban és az ukrajnai helyzetben akut válság alakul ki „Ezt a folyamatot véglegesítik. Az Oroszországi Föderáció elnöke, mint legfőbb főparancsnok kétségtelenül olyan döntéseket fog hozni, amelyek tevékenységünk elvi alapjainak javítását jelentik majd ezen a téren - hangoztatta Szergej Rjabkov.

Vlagyimir Putyin szeptemberben arra figyelmeztette a Nyugatot, hogy a doktrína javasolt módosításai értelmében Oroszország atomfegyvereket is bevethet, ha hagyományos rakétákkal támadják, és közös támadásnak tekintene minden olyan támadást, amelyet egy atomhatalom támogat.

Rövid távon haszna származhat Orbán Viktornak abból, hogy a republikánus elnökjelöltet támogatta, hosszabb távon azonban ez a haszon erősen kérdéses. Nem tudni például, mikor válik problémává, hogy a republikánus szenátorok gyakran kritizálják a magyar–kínai kapcsolatokat – állítja Hegedűs Dániel, Német Marshall Alapítvány regionális igazgatója. Interjú.