Ukrajna;Egyesült Államok;Donald Trump;orosz megszállás;

- „A Krím elveszett” – Donald Trump stábja üzent Volodimir Zelenszkijnek, hogy a béketerv érdekli, nem az ukrán győzelem

A leendő amerikai elnök egyik vezető tanácsadója szerint a Krím félsziget visszaszerzése irreális célkitűzés. 

Donald Trump megválasztott elnök egyik vezető tanácsadója szerint a hivatalba lépő kormányzat inkább a béke megteremtésére kíván összpontosítani, nem pedig arra, hogy az ország visszaszerezze az Oroszország által megszállt területeket - írja a BBC.

Bryan Lanza a brit köszszolgálati médiának azt mondta, hogy a Trump-adminisztráció meg fogja kérdezni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, mi a „reális víziója” a békeről. – Ha azzal áll elő, hogy csak akkor lehet béke, ha a Krím visszakerül Ukrajnához, az azt jelzi számunkra, hogy nem komoly ember - fogalmazott Bryan Lanza. Hozzáfűzte:

A Krím elveszett.

Donald Trump politikai tanácsadója nem tett említést a Kelet-Ukrajnában elfoglalt területetekről nem tett  területekről, ám nyomatékosította, hogy a Krím visszaszerzése irreális és nem olyan cél, amelyet az Egyesült Államok magáénak vall. – Amikor Zelenszkij azt mondja, hogy csak akkor hagyjuk abba a harcot, és csak akkor lesz béke, ha a Krím visszakerül, akkor azt mondjuk neki, hogy van egy hírünk: a Krímm elveszett. És ha neked az a legfontosabb, hogy visszaszerezd a Krímet és azt szeretnéd, hogy ezért amerikai katonák harcoljanak... nos, akkor magadra maradtál” - fogalmazott a vezető tanácsadó.

Volodimir Zelenszkij soha nem kérte az Egyesült Államokat arra, hogy katonákat küldjön harcolni Ukrajnába. A kérései amerikai katonai segélyről, ukrán katonák felfegyverzéséről szóltak. Kérdés az is, hogy a Trump-adminisztráció miért Ukrajnát kényszerítené, hogy béketervvel álljon elő, ahelyett, hogy az agresszor Oroszországot szólítaná fel a háború befejezésére.

Ettől függetlenül Bryan Lanza azt mondta, rendkívül tiszteli az „oroszlánszívű” ukránokat, de az Egyesült Államok számára a legfontosabb a béke, illetve az öldöklés megállítása. Jelezte, „az ukrán béketervre” lesznek kíváncsiak, nem a győzelmi elképzelésekre.

Egy meg nem nevezett nemzetbiztonsági tanácsadó, aki korábban Donald Trump első adminisztrációjában szolgált, szerdán a Wall Street Journalnak azt mondta, bárki, aki azt állítja, hogy részletes rálátása van leendő amerikai elnök Ukrajnával kapcsolatos terveire, az nem tudja, miről beszél. Szerinte elnök nemzetbiztonsági kérdésekben saját maga dönt, és ezt már sokszor megtette az adott pillanatban.

Donald Trump a választási győzelme után beszélt Volodimir Zelenszkijjel, a hívásba bekapcsolódott Elon Musk is. Az ukrán elnöki hivatal szerint a beszélgetés csaknem fél órán át tartott volt, ami nem érintett mélyebb és lényegi kérdéseket, de összességében nagyon szívélyes és meleg hangulatú volt. Korábban volt egy Trump-Zelenszkij találkozót is, amelyen az ukrán elnök bemutatta azt a győzelmi tervét, amelyben az szerepel, hogy Ukrajna megőrzi a területi integritását Oroszországgal szemben.

A Putyin-rezsim hadserege 2014-ben annektálta a Krím félszigetet, majd nyolc évvel később háborút indított Ukrajna ellen, elfoglalva az ország keleti területeit.

A megválasztott amerikai elnök következetesen azt hangoztatta, hogy prioritása az orosz-ukrán háború befejezése, sőt, egy nap alatt véget vetne a konfliktusnak, arról azonban még nem nyilatkozott, hogyan tervezi ezt megvalósítani. Valószínű, hogy tanácsadói különböző elképzelésekkel fognak előállni Ukrajna jövőjét illetően. 

Donald Trump korábban kérkedett azzal, hogy egy nap alatt véget tudna vetni a háborúnak, ám a részleteket sosem fejtette ki. Egy májusi cikkben -  amelyet két korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója írt - az szerepelt, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is biztosítania kellene fegyvereket, de a támogatást ahhoz kellene kötni, hogy Ukrajna béketárgyalásokat kezdjen Oroszországgal. Júliusban a volt védelmi minisztere, Mike Pompeo és egyik kampánytanácsadója írt közös cikket az akkor még csak republikánus elnökjelölt elképzeléseiről. 

A távozó demokrata elnök, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció Ukrajna legnagyobb támogatója volt 2022 februárja és 2024 júniusa között 55,54 milliárd dollár értékben nyújtott katonai segélyt a kijevi vezetésnek a német világgazdasági kutatóintézet, az IfW Kiel becslése szerint. 2024 áprilisában az Egyesült Államok azt is jóváhagyta, hogy Ukrajna kapjon még egy 60 milliárd dolláros csomagot.

A nukleáris opció továbbra is ott van asztalon a Kremlben.