Ismét csökkenhet az állami fenntartásban maradt felsőoktatási intézmények száma, újra napirendre került ugyanis a Budapesti Műszaki Egyetem modellváltása. A Telex információ szerint már két kormányülésen is téma lehetett a BME privatizálása, amely a több modellváltó egyetemmel ellentétben nem egy alapítvány, hanem egy cég fenntartásába kerülhet.
A lap emlékeztet: a kormány évek óta szeretné a BME-t is kiterelni az állami fenntartásból, az egyetem eddigi vezetése viszont ennek ellenállt. Az egyetem nyáron megválasztott új rektora, Charaf Hassan jelezte megválasztása után, hogy amíg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok fenntartásába szervezett intézmények ki vannak zárva a Horizon 2020 és Erasmus programokból, addig ez a modell a BME számára szóba sem jöhet.
A portál úgy tudja, a rektor ezért egy alternatív megoldással állt a kormány elé, mégpedig azzal, hogy egy cég legyen az egyetem fenntartója. A vállalat finanszírozását a terv szerint olyan nagy, részben állami vagy az államhoz közeli vállalatok adhatnák részvényesként vagy más formában, amelyeknek stratégiai érdeke a mérnökképzés fenntartása és fejlesztése. A lap értesülései szerint a BME modellváltásában a Mol is szerepet kapna, a fenntartó részvénytársaság részvényeseként, de az MVM neve is felmerült.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfó után a lapnak megerősítette, hogy a Mollal vannak ilyen tárgyalások, de az MVM-ről elmondása szerint ő sem tud. A Telex forrásai szerint az is elhangzott a kormány részéről a tárgyalásokon, hogy közel háromszorosára nőhet a BME finanszírozása, ha már 2025-ben lezajlik a modellváltás.
„S.O.S. Süllyedünk!” – Segélykiáltást hallatott a BME„Ha a piramisnak nincs meg az alapja, és csak a csúcsára, az iparközeli innovációra koncentrálunk, akkor egy idő után nem működik az egész”A polgármestereket is kiraknák az alapítványi egyetemek vezetésébőlErasmus-ügy: az Orbán-kormány nem szólt a törvénymódosításról az Európai Bizottságnak