Nem egyszerű megtalálni a kínai EVE Power Hungary Kft. Debrecenben épülő akkumulátorgyárának nemrégiben benyújtott iparbiztonsági jelentését, noha azt elvileg az elkövetkező hetekben kellene áttanulmányozniuk a civil szervezeteknek, azok szakértőinek, illetve a környezetvédelem iránt érdeklődő állampolgároknak ahhoz, hogy „online” közmeghallgatásuk során feltehessék az ezzel kapcsolatos kérdéseiket s megfogalmazzák aggályaikat.
A debreceni városháza ugyan nemrégiben sajtóközleményben hírül adta: a BMW debreceni gyárának beszállítója, az EVE Power Hungary Kft. debreceni beruházásához kapcsolódóan, a környezetvédelmi hatósági eljárás megindítását követően benyújtotta iparbiztonsági jelentését a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz. Közölték azt is, hogy a dokumentum teljes terjedelmében elérhető Debrecen önkormányzatának honlapján a www.debrecen.hu-n, valamint a városfejlesztési-, és gazdaságfejlesztési tevékenységek integrálásával megbízott EDC Debrecen által működtetett debeceniakkugyar.hu weboldalon.
Nos, az egyszerű állampolgár, aki nem könnyen igazodik el az online dokumentumtárak szövevényes rendszerében, jó, ha három napi hideg élelemmel felszerelkezve vág neki a „kutatásnak”.
Ha a város honlapján beüti az akkugyár nevét a keresőbe, egyetlen, 2023-as archív cikket talál, „Újabb zöld és innovatív beruházás érkezik Debrecenbe” címmel, amelyben arról olvashat, hogy a kínai EVE Power – első európai gyártóberuházásaként – üzemet hoz létre a debreceni Északnyugati Gazdasági Övezetben, mindezt pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be. Ha pedig a másik említett honlapon kutakodik – aminek nyitólapján egy hatalmas fekete kör éktelenkedik -, ott az EVE Power címszó alatt a „biztonsági jelentés” és a „védelmi terv” fülre kattintva is ugyanaz az angol nyelvű figyelmeztetés ugrik fel: „Tiltott. Nincs engedélye a forrás elérésére”. A városháza és a kormányhivatal esetében végül úgy jártunk eredménnyel, hogy beütöttük az akkugyár területének helyrajzi számát, amire végre felbukkant a keresett dokumentum – azt viszont kevésbé lehet elvárni az állampolgároktól, hogy ezt maguk kikeressék.
Építkeznek és toboroznak a kínai akkugyárak DebrecenbenA több százoldalas dokumentumtengerben – csak a biztonsági jelentés bő 370 oldal – legfeljebb a szakértők igazodnak el, laikusok biztosan nem. De az például kiderült, hogy a Hajdú-Bihar vármegyei kormányhivatal több témában, összesen 38 pontban utasította eddig hiánypótlásra az akkumulátorgyár építtetőit. Felszólította például őket, ismertessék számításokkal alátámasztva, hogy az akkumulátor-gyártás hogyan érinti az üvegházhatású gázok megkötését, amire ők azt válaszolták, tevékenységük nem gyakorol ilyen hatást a beruházási területre és annak közvetlen környezetére. Szintén a hiánypótlásból derült ki, hogy évente 16 612 tonna szerves oldószert terveznek felhasználni az anyagok felületi kezelésére, és naponta 585 köbméter ipari hígítóvizet fogyasztanak el. Arra a kérdésre, hogy a klímaváltozással összefüggésben mely területeken lehet „érzékeny” a beruházás, azt válaszolták: a villámárvizek, árhullámok és belvizek gyakoribb kialakulása miatt lehet ilyen hatás, hiszen a heves, intenzív esőzések, a csapadék vagy a belvíz feltorlódása a burkolt felületeket károsíthatja, alámoshatja, ami az üzem leálláshoz is vezethet, illetve az aszály miatt gyakoribb erdőtüzek is magasabb kockázatot jelenthetnek. Hozzátették ugyanakkor, hogy a Miniszterelnökség által korábban közzétett Klímakockázati útmutató alapján a beruházási terület földrajzi elhelyezkedését (!) az elemzés során nem kell figyelembe venniük.
A debreceni városháza egyébként az EVE Power beruházással kapcsolatos közleményében hangsúlyozta: a városban az ipari fejlesztéseknek a környezetvédelmi követelmények és az iparbiztonsági előírások teljes körű betartása mellett kell megvalósulniuk és működniük, s szavaik szerint ezt a célt szolgálja az önkormányzat és a kormányhivatal szoros együttműködése és a Környezeti Ellenőrző Rendszer kiépítése, amely jelenleg már kivitelezés alatt áll. Üdvözölték, hogy az EVE Power Hungary Kft. az üzemében tisztított szennyvizet kíván használni, valamint a vízfelhasználása optimalizálása érdekében az oltóvíz-igényét nem ivóvízből, hanem technológiai hígítóvízből kívánja biztosítani, védve ezáltal a felszín alatti vizeket.