Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Joe Biden;engedély;rakéták;orosz-ukrán háború;

- Joe Biden engedélyezte, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mérjen csapást célpontokra Oroszországban

Vlagyimir Putyin korábban figyelmeztetett, hogy ne engedélyezze. Ezeket az ATACMS-okat az ukránok valószínűleg a Kurszki területen harcoló orosz és észak-koreai katonai egységek ellen fogják először bevetni.

Joe Biden amerikai elnök zöld jelzést adott Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákkal támadjon célpontokat Oroszországban - írja a The New York Times

A Fehér Ház és a Pentagon hivatalosan még nem erősítette meg az értesülést. Joe Biden döntése nyomán az ukránok először azon a Kurszki területen mérhetnek csapást az orosz és a velük harcoló észak-koreai egységekre, ahova néhány hónapja nyomultak be meglepő fordulatként a 2022. február 24. óta tartó háborúban. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hónapok óta próbálja rávenni a Biden-adminisztrációt a nagy hatótávolságú rakéták (ATACMS) bevetésére vonatkozó korlátozások feloldására.  A The New York Times forrásai szerint az Egyesült Államok elnöke az észak-koreai katonák kurszki megjelenése után döntött a korlátozás feloldásáról. Körülbelül 80 kilométeres hatótávolságú HIMARS-okat Ukrajna már 2024 májusa, egy Harkivot érő orosz támadás óta bevethet a határ túloldalán fekvő célpontok ellen.

Bár amerikai tisztviselők szerint fennáll a veszély, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök rajtuk áll bosszút ATACMS-ok bevetésére adott engedély miatt, többen eltúlzottnak tartják ezeket az aggályokat. Vlagyimir Putyin a 2024. szeptember 13-i szentpétervári beszédében figyelmeztetett, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetése határvonalat jelent, amelynek átlépését úgy venné, hogy a NATO beszállt az orosz-ukrán háborúba. 

Úgy tűnik egyébként, mintha az Ukrajnáról szóló döntéseivel a demokrata elnök, Joe Biden kész helyzet elé akarná állítani utódát, az újrázó republikánus Donald Trumpot, aki nemcsak arra tett ígéretet, hogy azonnal békét teremt Oroszország és Ukrajna között, hanem arra is, hogy jelentősen visszafogja az Ukrajnának szánt amerikai támogatást.    

Oroszország nemrég 50 ezer katonával indított offenzívát azoknak a kurszki területeknek a visszafoglalására, ahova az ukránok 2024 augusztusában vonultak be.  

A katolikus egyházfő legújabb könyvében felveti, hogy a Gázai övezet háborús cselekményei népirtást jelenthetnek, ami nemzetközi vizsgálatot igényel.