Európai Parlament;Kijev;Verhovna Rada;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

- Volodimir Zelenszkij: Nem adjuk fel Ukrajna jövőjét, csak túl kell élni valakit Moszkvában

Hat vezető európai ország külügyminisztere közös nyilatkozatban tett hitet az orosz agresszió megállítása, Ukrajna még erőteljesebb katonai és gazdasági támogatása mellett az orosz-ukrán háború 1000. napján.

Nem szabad megengednünk, hogy világon bárki is kételkedjen abban, Ukrajna a a döntő pillanatokban is képes ellenállni – szögezte le Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden a kijevi parlamentben tartott beszédében, nem titkolva, hogy ezek a döntő pillanatok hamarosan bekövetkezhetnek. Mint hangsúlyozta, mindenkihez szól a világon, aki szabadon akar élni és nem akarja alávetni magát egy diktátornak. – A háború jelenlegi szakaszában dől el, hogy ki fog győzni: akár mi az ellenség felett, akár az ellenség felettünk, ukránok és európaiak felett – fogalmazott a politikus az orosz-ukrán háború kitörésének, pontosabban Oroszország Ukrajnával szembeni agressziójának 1000. napján

Függetlenségünk legmagasabb szintjét közelítettük meg nemzetközi téren: az EU-val folytatott tárgyalási folyamathoz megkezdéséhez szükséges szerkezetünk kialakult, Ukrajna NATO-tagsághoz való joga pedig létfontosságú mindannyiunk számára – idézte a The Guardian Volodimir Zelenszkijt, aki a közelmúltban felvetett békejavaslatok közül külön kitért a Recep Tayyip Erdogan török elnökére, amely ukrán területi engedmények fejében a jelenlegi frontvonalak befagyasztását tenné lehetővé.

Az ukrán elnök világossá tette, hogy országa elutasítja ezeket a gondolatokat: Nem cseréljük el szuverenitásunkat, biztonságunkat vagy Ukrajna jövőjét, nem adjuk fel Ukrajna területi jogait. (...) Bölcsen kell cselekednünk. Lehet, hogy Ukrajnának túl kell élnie valakit Moszkvában, hogy elérje minden célját. Ezzel nyilvánvalóan minden bizonnyal Vlagyimir Putyin orosz elnökre és remélt bukására gondolt.

Volodimir Zelenszkij az Európai Parlament előtt is felszólalt a háború ezredik napján. Burkoltan bírálta Olaf Scholzot, amiért a német kancellár az európai egységet megbontva beszélt Vlagyimir Putyinnal, és továbbra sem hajlandó német gyártmányú, nagy hatótávolságú Taurus rakétákat szállítani Ukrajnának. – Vlagyimir Putyin eddig  11 ezer észak-koreai katonát hozott Ukrajna határaihoz, és ez a kontingens 100 ezerre is nőhet – figyelmeztetett.

Mindeközben Varsóban hat vezető vezető európai ország külügyminisztere közös nyilatkozatot tett közzé az orosz-ukrán háború 1000. napján. Németország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország és az Egyesült Királyság külügyminisztere egyértelművé tette álláspontját „az európai biztonsági szervezeteket is szisztematikusan kikezdő orosz revizionizmussal és agresszióval szemben”, amelyet meg kell állítani. Szerintük jelentős biztonsági kockázatot jelent az is, hogy Oroszország egyre inkább olyan partnerekre támaszkodik, mint Irán és Észak-Korea.

A hat ország külügyminisztere kifejezte szándékát a NATO tartós szerepének megerősítésére, az európai védelem és biztonság alapköveként. Ennek érdekében a védelmi kiadások növelésére, Európa ipari bázisának megerősítésére, és különösen Ukrajna katonai, gazdasági és pénzügyi támogatásának fokozására.