A honvédelmi nevelési és oktatási keretstratégiához kapcsolódó intézkedésekről jelent meg kormányhatározat kedd este a Magyar Közlönyben.
A dokumentumot elsőként kiszúró hvg.hu összefoglalója szerint ez alapján
a védelmi ipari képzésfejlesztési szakstratégia a szintén elfogadott Honvédelmi Nevelési és Oktatási Keretstratégia része. A honvédelmi miniszternek a belügyminiszter, valamint a kultúráért és innovációért felelős miniszter bevonásával gondoskodnia kell a köznevelésben, a szakképzésben és a felsőoktatásban folyó honvédelmi nevelés fejlesztéséről, az egyes programok szakmai tartalmának összehangolásáról, az „azok társadalmi elérésének növelését és az egyes programok közti kohéziót támogató akciók és programok kidolgozásáról és működtetéséről”.
országosan kiterjesztik a Honvédelem közismereti tantárgyat. A honvédelmi miniszternek nemzeti stratégiát kell készítenie „a nemzeti identitás alkotóelemét képező honvéd kulturális hagyaték méltó megőrzését, erősítését és a honvédelmi oktatás keretében történő arányos megjelenítését biztosító katonai örökség és honvéd hagyományőrzésről”, valamint javaslatot „a honvédelmi nevelés és a tartalékos felkészítés gyakorlati elemeinek színteréül szolgáló Honvédelmi Sportközpontok következő ütemének fejlesztésére”. A „védelmi ipar (hadiipar)” (a határozat szövege ezt a meghatározást használja) megfelelő ütemű fejlesztését támogató képzésfejlesztési akciókat is terveznek.
a kormány „a 100 éves magyar altisztképzés hagyományaihoz méltó képzési feltételek biztosítása, valamint a Veszprém-Jutasi örökség továbbvitele érdekében egyetért az önálló altisztképzési központ fejlesztésével, és felhívja a honvédelmi minisztert, hogy 2025. február 28-ig készítsen önálló előterjesztést az elhelyezés és a beruházás megvalósítására”.
A kormányhatározat szól a nemzeti tisztképzés megújításáról, strukturális és elhelyezési körülményeinek javításáról is. Az ezt szolgáló javaslatok kidolgozásába az illetékes minisztereken kívül bevonja Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját.
Már mindenről a miniszter dönthet a honvédségnél, fék és ellensúly nélkülivé vált a hatalma a hadsereg felettAz Orbán-kormány apránként akarta megváltoztatni a honvédek jogállásáról szóló törvényt, de aztán úgy döntött, inkább eltörli az egészet