Kína;Szijjártó Péter;gazdasági kapcsolatok;pekingi látogatás;

Pekingi „békebarátok”

- Szijjártó Péter a gazdasági semlegesség jegyében tovább erősíti kapcsolatainkat Kínával

Pekingi látogatásán a magyar diplomácia vezetője közölte, hogy az Orbán-kormány terve egybeesik Kínáéval, és a még szorosabb együttműködéstől várja a magyarországi GDP növekedését. 

Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés számára, ebből, a gazdasági semlegesség stratégiájából hazánk eddig is sokat profitált, és ezután is sokat fog profitálni – jelentette ki kedden Szijjártó Péter Pekingben. A külgazdasági és külügyminiszter a második Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállítás (CISCE) megnyitóján „hagyományos barátságént” írta le a két ország kapcsolatát. Szerinte ugyanis a magyar gazdasági semlegességi stratégia egybeesik a kínai Egy övezet, egy út nevű kezdeményezéssel, s az ennek jegyében folytatott együttműködés stabil alapot ad a bruttó nemzeti termék (GDP) növekedéséhez a jövőben.

– Magyarország mára Európában a kínai befektetések első számú célpontja lett. Kína európai beruházásainak nagyjából 44 százaléka Magyarországra irányult tavaly – fogalmazott a tárcavezető, és az ilyen gigaberuházásokhoz sorolta, hogya CATL a kontinens legnagyobb elektromosakkumulátor-gyárát építi fel Magyarországon, amely jövőre kezdheti majd meg a termelését Debrecenben. A BYD is hazánkban, Szegeden hozza létre első európai üzemét, ahol több százezer autót fognak előállítani de még további beruházások is tervben vannak.

Szijjártó Péter újfent megerősítette, hogy a magyar kormány a kínai beruházásoktól, így az ott gyártott termékektől várja a gazdasági növekedést. Eközben, ahogy arról lapunk is beszámolt, a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump éppen hétfőn jelentette be, hogy az Egyesült Államok már januártól jelentős, elemzők szerint akár brutális, 60 százalékos mértékű büntetővámot vetne ki a kínai termékekre.

A magyar diplomácia vezetője ettől függetlenül abban bízik, hogy „Kelet és Nyugat a jövőben civilizáltan, a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján tud majd együttműködni”. – Mi lettünk a német és kínai befektetők első számú találkozási pontja Európában (…) Ez jól mutatja azt, hogy a gazdasági semlegességi stratégiánk helyes. Sőt, ez az egyetlen helyes stratégia. És ez a stratégia fogja a jövő évet a magyar gazdaság egy fantasztikus esztendőjévé tenni a Kína és Magyarország közötti megerősített együttműködés révén – áradozott.

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán kitett számos pekingi posztja egyikében magáról és kínai kollégájáról Vang Jiről azt írta: „A béke barátai”. A fideszes politikust elkísérte Kínába az immár rendszeres utazópartnere, Kóka János, a már nem létező SZDSZ egykori elnöke, a Gyurcsány-kormány gazdasági és közlekedési minisztere.

Ezen a felvételen ki más, mint a volt barátnő, Vogel Evelin beszélget Radnai Márkkal, a Tisza Párt alelnökével. A névtelen levélíró  ezzel azt bizonyítaná, hogy pártelnök nemcsak a nőkkel, hanem a pénzzel sem tud bánni.