politika;Szerbia;diáktüntetés;lázadás;Újvidék;Aleksandar Vucic;

Egyre több szerbiai egyetem csatlakozik a blokádhoz. A tiltakozók szemében az újvidéki vasútállomáson történt tragédia az állam működésképtelenségének jelképévé vált

- Diákok lázadnak Aleksandar Vučić ellen

Súlyos válságba sodródik Szerbia. Egyre többen kérdőjelezik meg az elnök hatalmát, aki nem tud mit kezdeni a kialakult helyzettel.

Hetek óta diákok tartanak blokád alatt egy sor egyetemi kart Szerbia városaiban. Egyebek mellett azt követelik, hozzák nyilvánosságra az újvidéki vasútállomás rekonstrukciójának dokumentációját. Azt kívánják elérni ugyanis, hogy ejtsék a vádat azon hallgatókkal szemben, akik részt vettek a korábbi tiltakozó megmozdulásokon. Igazságot követelnek a megtámadott hallgatók és tanárok számára, emellett az egyetemek költségvetésének emelését követelik. Szerbiában sokan fordultak a hatalom ellen azóta, hogy november elsején az újvidéki pályaudvaron egy az épület tetejéről lezuhanó elem 15 ember halálát okozta, három személy pedig súlyosan megsérült. A tragédia az állam működésképtelenségének jelképévé vált, a diákok a kormány ellen fordultak.

Szerdán úgy látszott, Aleksandar Vucic szerb elnök hajlandó teljesíteni a diákok követeléseit. Televíziós beszédében azt mondta, javasolta a kormánynak, tegye közzé az újvidéki vasútállomás újjáépítéséről szóló dokumentumokat. Emellett azt is közölte, 20 százalékkal emeli azt az összeget, amely az egyetemek kiadásainak fedezésére szolgál. Azt is mondta, hogy „megbocsát” a tüntetések minden résztvevőjének, akiket végül elítéltek.

Való igaz, hogy a szerb kormány honlapján elkezdték közzétenni az újvidéki pályaudvar rekonstrukciójáról szóló 195 dokumentumot. Elsőként egy a műszaki dokumentációt osztottak meg a nyilvánossággal, amely egy szakértői ellenőrző bizottság 2015. február 20-án elfogadott jelentése. Egyes ellenzékiek szerint bizonyos dokumentumok közzététele a lehető legrosszabb ötlet, mert veszélyeztetheti a nyomozást azok ellen, akiket felelősség terhel az újvidéki tragédiáért.

A diákok azonban nem érik be ennyivel: azt is követelik, állítsák bíróság elé azokat, akik megtámadták a belgrádi Színművészeti Kar diákjait november 22-én, az újvidéki áldozatokra való megemlékezés során. Egy csoport támadta meg őket, köztük az ellenzék szerint Vučić Szerb Haladó Pártjának (SNS) tisztviselői. A tiltakozó diákok a lehulló lombkorona halála miatt tartott tüntetéssorozat során fogva tartott polgárok szabadon bocsátását is követelik.

A tiltakozások nemhogy nem álltak le, hanem egyre több egyetemre terjednek át. Az Újvidéki Egyetem több karának hallgatói foglalták el a rektori hivatal épületét. Követelték a rektor lemondását, aki az épületben tartózkodott ugyan, de nem volt hajlandó fogadni a diákokat, akkor sem, amikor eltávozott onnan. Az intézmény korábbi rektora is csatlakozott a diákok tiltakozó mozgalmához.

A Belgrádi Egyetem és a Belgrádi Művészeti Egyetem hallgatói bejelentették, intézményeik mindaddig blokád alatt maradnak, amíg minden követeléseket nem teljesítik. "Napi szinten vagyunk tanúi a diákok és a polgárok fizikai és verbális elnyomásának. A békés diákok elleni erőszak elkövetőit még nem állították bíróság elé" – áll a közleményben.

A belgrádi Orvostudományi Kar hallgatói csütörtökön a dékánnál kérvényt nyújtottak be az oktatás haladéktalan leállítására, miután előző nap megszavazták az intézmény teljes blokádját. A dékáni hivatal azt közölte, a beadványt csak december 16-án bírálják el. Az intézményben ugyanakkor megindult az erjedés. Lemondott a kar két dékánhelyettese. Folytatják blokádjukat a nisi, a kragujeváci, a szabadkai és a zombori diákok. A 13 karral rendelkező Nisi Egyetemen eddig hatot helyeztek blokád alá, de folyamatosan csatlakoznak hozzá újabbak.

Vucic elnök 12 éve határozza meg hazája belpolitikáját, 2017-től elnökként. Soha ennyire nem ingott meg a hatalma, mint most. A korábban oly magabiztos elnök láthatóan megrendült. „Aleksandar Vuviv rosszul alszik mostanában. Gondok vannak a koncentrációjával és badarságokat beszél” – összegzett Zdravko Ponos ellenzéki politikus, volt elnökjelölt. Némiképp különös volt az elnöknek az a bejegyzése, amelyben ezt írta: „Ha azt gondolják, hogy olyan vagyok, mint Aszad (megbuktatott szíriai elnök), tévednek: nem fogok menekülni”. 

Bassár el-Aszad bukása után szinte azonnal reagáltak azok a nyugati államok, amelyek a 2015-ös menekültválság, majd az azóta eltelt évek alatt jelentős számú szíriai menekültet fogadtak be. Van szír menekült, aki magától hazamenne, de még hónapokra van szükség, hogy megállapítható legyen, biztonságos-e visszatérni.