Baranya vármegye;riport;zombik;drogfogyasztás;Versend;kristály;szennyezett kábítószer;

A Lufinak becézett férfi háza: rászokott a kristályra, majd mindenét eladta, háza ablakait és ajtóit is kiszerelte és darabját pár ezer forintért elherdálta, hogy tudjon venni anyagot

- „Százötven-kétszáz ember szívja a kristályt, már ezer forintért kapnak egy adagot, aki elkezdte, nem tud lejönni róla”

Meghalt egy 34 éves, drogos asszony a baranyai faluban. A terjesztőket őrizetbe vették, majd elengedték. Utóbbi miatt sok helybeli háborog, mivel a falu lakóinak negyed-ötöde kristályfogyasztó.

– Másfél éve szokott rá a szerre. Akkortól megváltozott…

Katalin így beszél húgáról, Mártiról. A 38 esztendős Katalin december 7-én vesztette el a nála négy évvel fiatalabb Mártát. A halál okát még vizsgálják. A mohácsi kórházban Mártát ellátó orvos a tünetek alapján azt mondta Katalinnak, hogy a kristály nevű drog végezhetett a húgával.

Márta Versenden élt, ismerősei csak Mácsóként emlegették. Kislány korában az apja nevezte el Mácsónak, ami roma szó és azt jelenti: hal. Márta 2017-ben ment férjhez. Párja, Jocó napszámosként boldogult. Márta zöldhályoggal született, emiatt jogosult volt rokkant nyugdíjra, de ő is vállalt alkalmi munkákat. Jó kapcsolatban volt a nővérével és két, külföldön élő bátyjával. Jenő, aki családjával már 15 éve megtelepedett Angliában, különösen szerette Mácsót, néha pénzt küldött neki. Katalin a férjével és ikreivel Kölkeden lakik, Márta és Jocó gyakran töltötték a hétvégét Katalinéknál. Aztán 2023-ban Márta és férje nem jöttek. Katalin meglátogatta a húgát.

– Azt láttam, hogy nem érdekli semmi – idézi meg a találkozást Katalin. – Rendetlenség volt nála, lefogyott, gyenge volt és csak bámult. Nem árulta el, mi a baja.

Rájöttem, hogy rászokott a kristályra. Versenden sokan ezt a szert szedik. Mind lefogynak, mert nem éhesek, de nincs is pénzük már ételre. 

Jocó is szeren élt. Mondtam nekik: nézzetek magatokra! Hogy néztek ki?! Régen dolgoztatok, buliztatok, fürdőkbe jártatok, most meg csak ültök némán a szobában. Abba kéne hagyni! Jocót egyáltalán nem érdekelte, mit mondok, de Mácsó tiltakozott, hogy nincs semmi baja, és ne beszéljek így vele! Ha szóba hoztam a drogot, megsértődött, és nem beszélt velem. Addig az ikreimet imádta, a mindenei voltak, akkortól rájuk se nézett. Nem érdekelte semmi, csak a szer.

Márta november végén már nem tudott kikelni ágyából, s olyan fájdalmai voltak, hogy elhatározta, lejön az anyagról. Ám december 6-án este rosszul lett, mentővel beszállították a mohácsi kórházba, ahol másnap hajnalban – rettentő szenvedések után – örökre lehunyta a szemét.

Két nappal később a rendőrség – mint arról írtunk – őrizetbe vette egy versendi család hét tagját, öt férfit és két nőt, meggyanúsították őket kábítószer-kereskedelemmel. Mivel felmerült, hogy a Márta által fogyasztott – szintetikus, metamfetamin szernek számító – kristályt patkányméreggel keverték (így „ütősebb” és olcsóbb), az őrizetbe vett család egyik tagját, egy 27 éves nőt halált okozó testi sértéssel is meggyanúsították. A rendőrség indítványozta a gyanúsítottak letartóztatását, ám erre végül nem került sor, s a család minden tagja újra otthon van.

A 870 lelkes Versenden sokakat felháborít, hogy elengedték az állítólagos drogterjesztőket. Nem csupán Márta miatt, hanem mert a dél-baranyai falu lakóinak többsége szerint Versenden a kristály iszonyú pusztítást végez, s ebben a gyanúsítottaknak komoly szerepe van.

– Legalább ötven családban mindennapos a droghasználat, százötven-kétszáz ember szívja a kristályt – állítja Versend független polgármestere, Páger Ferenc.

– Olcsó szer, már ezer forintért kapnak egy adagot. Aki elkezdte, nem tud lejönni róla. De ha szedi, előbb-utóbb ott hagyja a munkáját, vagy csak annyit dolgozik, hogy legyen pénze kristályra. 

Aztán már nem bírja a munkát, és fillérekért eladogatja az értékeit, majd, ha nincs már semmije, lop, hogy vehessen anyagot. Versenden nincs olyan ház, ahonnan ne loptak volna el valamit.

Lufi konyhája. A korábban tisztes vállalkozó mindenét elkótyavetyélte a szer kedvéért

Páger Ferencet idén először választották meg polgármesternek, előtte, 2008-tól kamionosként külföldön dolgozott. Így nincs rátekintése arra, hogy mitől lett alig egy-két év alatt ennyire népszerű a droghasználat Versenden. Páger úgy véli, hogy a terjesztőknek azért van könnyű dolga, mert a versendiek többsége nehezen él, és a drog elfelejteti velük napi gondjaikat. A versendiek háromnegyede roma, de a polgármester szerint a nem romák is drogoznak, csak talán kevésbé. Páger azt tartja a legnagyobb veszélynek, hogy a drogozó szülők példáját a gyerekek is követik, hallott olyan apáról, anyáról, aki kristályt ad tizenéves gyerekeinek.

Az általam megkérdezett versendiek erősítették a polgármestert. Egy 23 éves, a nyakán díszes kereszt-tetoválást viselő, vékony magas férfi a következőket mondta:

– Eddig külföldön dolgoztam, de azt én is látom, hogy mennyien drogozhatnak a faluban. Arról látom, hogy olyanok, mint a zombik.

Bezárkóznak a házukba, és ha kijönnek, nem néznek az emberre, csak mennek, mint akiknek nincs agyuk. Lefogynak mind, Márti is 100 kiló felett volt, és lement 45-re, vagy talán annyi se volt már.

Az utcán leszólított versendiek visszatérőn a zombi szót használták a helybéli drogosokra. Miközben beszélgettem velük, néha ellézengett mellettünk valaki, s ők fejükkel intettek: tessék, nézze, ő is az. S az elhaladók szeme valóban nem kereste a miénkét.

Hallgatva a versendieket, egyre drámaibb történeteket ismerek meg. Így például a Lufinak becézett férfi esetét. Ő a helyiek elmondása szerint nyert a kaparós sorsjegyen 10 millió forintot, meg örökölt a rokonától egy vállalkozást, pénzt és egy Mercedest. A házát felújította, a vállalkozást tovább vitte, aztán egyszer csak ő is rászokott a kristályra, és mindene elúszott.

A négymilliót érő autóját eladta egymillióért, háza drága ablakait és ajtóit kiszerelte és darabját párezer forintért elherdálta. Az épület most ott áll megrokkanva, szemétkupacokkal övezve. 

A tornácot is vaskos szőnyegként borítja a hulladék, benne összekunkorodott alufóliadarabkák: a helyiek szerint a tönkrement gazda azokban izzította fel a kristályt, hogy a szer gőzét felszívja. Kérdeztem az arra járókat, hol találom Lufit, de ők csak megvonták vállukat, hogy senki se tudja.

Alufólia­darabkákban izzított kristály gőzét szívják fel a fogyasztók

Lufi háza előtt megszólítottam egy asszonyt, aki legkisebb fiát babakocsin tolta hazafelé, s vele tartott 13 éves lánya is. A párjával négy gyermeket nevelő, mosolygós asszony bevallotta, hogy félti gyermekeit a kristálytól, mert már a versendi általános iskolások között is vannak drogosok. Hitetlenül néztem rá és a lányára.

– Igen, voltak ketten is, akik emiatt kimaradtak az iskolából 

– válaszolta a lány. – Csak ültek az órán, de soha meg se szólaltak. Aztán fogták magukat és hazamentek, mert nem bírtak ott maradni, és többet nem is jöttek. Tudtuk róluk, hogy drogoznak.

A három gyermeket nevelő Sallai József nem titkolta, hogy azért vitte át egyik gyermekét a bólyi iskolába, mert nem akarta, hogy drogos diákokkal legyen együtt. A mohácsi farostlemezgyárban dolgozó, 39 éves férfi hozzátette:

– Nem értem én ezt az egészet. Néha kérdezek huszonéves, életerős embereket, hogy mért drogoztok, de nem tudnak válaszolni. Mintha nem lenne agyuk. Csak a lopásokra van, hogy legyen pénz a drogra. Tőlem is elloptak egy láncfűrészt.

És azt se értem, miért engedték ki a drogárusokat? Nem hiszem, hogy nincs ellenük elég bizonyíték. Mindenki tudja, mi folyik itt, csak a rendőrök nem?

Megkerestem azt a családfőt is, akinek rokonait meggyanúsította a rendőrség. Kovács Lajos az ártatlanságát bizonygatta:

– Nem adtam el drogot senkinek – mondta az 50 éves, kedélyes férfi –, alkalmi munkákból élek, nem drogból. Elismerem, hogy néha fogyasztok kristályt, mert kellemes hangulatba hoz, de nem adtam el senkinek, és a családtagjaim se. Találtak nálam olyan mérleget, amivel ki lehet mérni a drogot, de azt magamnak mértem ki, nem másnak. Nem tudom, miért fordultak annyian ellenem, én mindenkin csak segítettem, aki megszorult, annak pénzt adtam. Azért gondolják, hogy én adtam el Mártinak a szert, mert a párját, a Jocót én vittem utána a kórházba. De én rajta is csak segíteni akartam.

Kovács Lajos és családja az önkormányzat házában lakik, az épület másik felében Polyákovics András él feleségével és hét gyermekével. A férfi tartalékos a seregben, emellett egy napelemszerelő cégnél dolgozik.

– Azt nem láttam, hogy a szomszéd drogot árul – felelte kérdésemre András.

– Azt viszont látom, hogy sokan jönnek hozzá éjjel-nappal, és van, aki amint kilép tőle, az ajtóm előtt elkezdi melegíteni és szívni a drogot. A kapum felett van egy kamera, az is felvette ezt. 

Aztán a drogosok ideszórják az alufóliát, és van, hogy marad is benne anyag. Szóltam emiatt Lajosnak, hogy féltem a gyerekeimet, megtalálják, felszedik, nem tudják mivel játszanak, hisz kicsik még, és esetleg megkóstolják… Kértem, hogy szóljon a vevőinek, ne itt szívják el. Ő azt mondta, nem árul drogot, nem tehet az egészről. Erre mit mondjak?

Szerettem volna beszélni Márta özvegyével, de őt nem találtam. Katalin se, ő ennyit mondott sógoráról:

– Jocó azt ígérte, hogy lejön a szerről, és hogy megbánta… De a húgom virrasztásáról eljött, és azóta nem láttuk. Biztos bandázik, ahogy korábban is. Igaz, hiába is virrasztott volna, Mácsón ez már nem segít.

A magyar–szlovák határszéli bevásárlás erősen függ az euró-forint árfolyamtól.