per;Románia;elnökválasztás;elutasítás;Călin Georgescu;

- Hiába perelt a fasiszta román jelölt, nem ismerik el az elnökválasztás első fordulójának az eredményét Romániában

Călin Georgescu fellebbezni fog.

Perrel sem sikerült elérnie Romániában a félbeszakított elnökválasztás eredményének érvényesítését a november 24-i voksoláson legtöbb szavazatot szerző Călin Georgescu volt független elnökjelöltnek: a bukaresti táblabíróság kedden elutasította a központi választási bizottság (BEC) döntése ellen benyújtott keresetét.

A bírósági portálon közzétett ítéltet nem jogerős, ellene az indoklás kézhezvétele után öt napon belül fellebbezhetnek a felek. Ügyvédje szerint Călin Georgescu fellebbezni is fog.

Bár a az elnökválasztás november 24-én megtartott első fordulója eredményének érvénytelenítéséről és a teljes elnökválasztás újrakezdéséről az alkotmánybíróság döntött december 6-án, Călin Georgescu és a Jogállamiságot Védő Koalíció nevű civil szervezet nem az - egyébként megfellebbezhetetlen - alkotmánybírósági döntés ellen emelt panaszt, hanem a választási folyamat megszakítását ez alapján elrendelő BEC-határozatok érvénytelenítését kérte a bíróságtól.

Călin Georgescu a központi választási bizottság mellett a védelmi minisztériumot, a hadsereg vezérkarát, a kormányt, a legfőbb ügyészséget, az alkotmánybíróságot, a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI), valamint Klaus Iohannis államfőt és Elena Lasconi volt elnökjelöltet is perbe hívta. Keresetét eredetileg a legfelsőbb bírósághoz nyújtotta be, de az elhárította az illetékességet, és átadta az ügyet a bukaresti táblabíróságnak, amely végül december 30-ára tűzte ki a tárgyalást.

Az egykori fasiszta,  antiszemita és magyarellenes Vasgárdával nyíltan szimpatizáló Călin Georgescu több mint ezer támogatója társaságában jelent meg a hétfői nyílt tárgyaláson, szimpatizánsai pedig a tárgyalóteremben és az épület előtt hangoskodással és fenyegető magatartással próbáltak nyomást gyakorolni a bíróságra. A bukaresti rendőrség eljárást is indított Călin Georgescu egyik szimpatizánsa, Catalin Berenghi volt idegenlégiós ellen, amiért egy Facebook-bejegyzésben arra figyelmeztette az ügyet tárgyaló Cristina Ardeleanu bírónőt: „Elég a hazaárulásból, elég a román nép árulóiból!”

Călin Georgescu azt állította, hogy a választás szabadságáért, az önkényuralom visszatérése ellen harcol, és arra hivatkozott, hogy 35 évvel ezelőtt 1116 fiatal áldozta az életet azért, hogy Románia felszabaduljon a diktatúra alól, és szabad választásokon dönthessen sorsáról. A tárgyalóteremből távozó volt államfőjelölt hétfőn kifejezte reményét, hogy a bíróság szakmai és nem politikai döntést hoz.

Romániában az elnökválasztás november 24-én megtartott első fordulóját általános meglepetésre a kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Calin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, a második helyre pedig - Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnököt alig 2740 szavazattal megelőzve - Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetéség (USR) elnöke került.

Az alkotmánybírság először elrendelte az összes leadott szavazat újraszámolását, majd a voksolás eredményét megerősítő saját határozatát is felülbírálva, két nappal a második forduló előtt, december 6-án érvénytelenítette a választási eredményt, és elrendelte a teljes elnökválasztás újrakezdését. A testület azt követően döntött így, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: Georgescu bejelentetlen külföldi forrásokból finanszírozta elnökválasztási kampányát, és Románia állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált.

Az elnökválasztást várhatóan tavasszal ismétlik meg Romániában. Ennek időpontjáról a múlt héten beiktatott új bukaresti kormány hivatott dönteni.

Călin Georgescu 62 éves agronómus, a fenntartható fejlődés szakértője. 2022-ben volt a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) miniszterelnöknek jelölte, és úgy nézett ki, hogy tiszteletbeli pártelnök lehet, azonban az AUR köreiben is keményen kivágta a biztosítékot azokkal a nyilatkozataival, amelyekben

  • nemzeti hősként méltatta az egykor erőszakos fellépéséről ismert ultranacionalista, antiszemita és hungarofób szervezet, a Vasgárda vezetőjét, Corneliu Zelea Codreanut, illetve a diktátor Ion Antonescut,

  • megkockáztatta, hogy az EU és a NATO nem képes garantálni Románia biztonságát, az orosz-ukrán háborúban pedig jelentős szerepet játszik az, amit ő amerikai provokációnak tart,

  • nemzeti szégyennek nevezte az Deveselu mellett létesített amerikai NATO-támaszpontot,

  • úgy vélte, Romániának „az orosz bölcsességre” kell hagyatkoznia a diplomáciában és a stratégiai gondolkodásban.

Ezek között a kijelentések között üde színfolt az az egy hónappal ezelőtti interjú, amelyben azt fejtegette, a Fantának és a Pepsi-Colának is 38 összetevője van, köztük nanochipekkel, amelyek úgy hatolnak be az emberi testbe, mintha egy laptop lenne.

Két másik hajléktalant életveszélyes állapotban szállítottak kórházba.