Ingatlan;Orbán-kormány;befektetés;vízum;letelepedési engedély;letelepedési program;

- Változtatott az Orbán-kormány az új letelepedési programján, törölte a lehetőséget, hogy 500 ezer eurós ingatlanvásárlással vendégbefektetői vízumot lehessen szerezni

A döntés hátterében az állhat, hogy a kabinet is felismerte, lakhatási válság van Magyarországon. 

Az Orbán-kormány csendben „kiherélte” a korábbi aranyvízumhoz hasonló új magyar letelepedési programot – írja a Telex

Az ügy előzménye, hogy a kabinet egy új programot hirdetett, amely erősen emlékeztetett a 2012 és 2017 közötti, Rogán Antal nevéhez kötődő korrupciógyanús letelepedési kötvényes rendszerre, amellyel körülbelül 20 ezer harmadik világbeli, kínai, orosz, arab személy juthatott be az EU-ba. Némelyikük akár nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetett.

Az új „vendégbefektetői jogviszony” nemzetgazdasági érdekből tízéves tartózkodást biztosít annak, aki a jegybank által nyilvántartásba vett ingatlanalapoknál kibocsátott, legalább 250 ezer euró összegű befektetési jegyet vesz, legalább 500 ezer eurót érő ingatlant vásárol, vagy minimum egymillió eurós támogatást ad valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére. A Telex az év végi Magyar Közlönyben azonban kiszúrta, hogy

a kabinet törölte a január 1-jétől hatályos törvényből azt a lehetőséget, hogy legalább 500 ezer euró összegnek megfelelő értékű, Magyarország földrajzi területén található ingatlant vásárolva is megszerezhető a vendégbefektetői vízum. 

A cikk szerint ez arra utal, hogy az Orbán-kormány is felismerte: lakhatási válság van, amin nem segített volna, ha január elsejétől gazdag külföldi befektetők jelennek meg a magyar lakáspiacon, és tartózkodási engedélyért cserébe, bő 200 millió forintért ingatlanokat vásárolnak. A portál információ szerint egyébként egyelőre nem tolonganak a külföldi (döntően kínai, kisebb részben vietnami, indiai, arab és fekete-afrikai) befektetők a lehetőségért a megmaradt két pont alapján sem. 

A karácsony előtti időszakhoz hasonlóan, ismét hanyatlik a magyar fizetőeszköz, és még a régiós devizákhoz képest is gyengült.