Egyesült Államok;Capitolium;Donald Trump;elnöki kegyelem;Egészségügyi Világszervezet (WHO);

- Donald Trump máris kegyelmet adott a capitoliumi zavargások közel 1600 résztvevőjének

Egyben kilépteti az Egyesült Államokat a WHO-ból.

Már a beiktatása napján egy sor intézkedésről döntött Donald Trump, többek között kegyelmet adott a 2021. január 6-án, a washingtoni Capitoliumnál történt zavargások miatt letartóztatott vagy elítélt mintegy 1600 támogatójának.

A BBC szerint órákon belül szabadulhatnak, többen már el is hagyták a börtönöket, intenzív sajtóérdeklődés mellett. A kegyelmezettek között van a felbujtóként elítélt két szélsőjobboldali militáns szervezet, az Oath Keepers és a Proud Boys 14 tagja is: nekik ugyan teljesen nem törölte el Trump a büntetésüket - legalábbis ami a priuszukat illeti -, de így is szabadon engedik őket a börtönből. A Proud Boys egyik vezetője, Enrique Tarrio volt az, akire a zavargások vezetőjeként a legsúlyosabb ítéletet, 22 éves börtönbüntetést szabtak ki lázadásért.

A második ciklusát megkezdő amerikai elnök számos egyéb intézkedést is hozott, ezek közül a legjelentősebb, hogy aláírt egy végrehajtói intézkedést, amellyel megkezdte az Egyesült Államok kiléptetését az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).

A közveszélyes intézkedést Trump azzal indokolta, hogy az Egyesült Államoknak szerinte tisztességtelenül magas összeget kellett fizetnie a világszervezetben más országokhoz képest.

A régi-új elnök egyebek közt még a következő intézkedéseket hozta:

  • Nem hivatalos kormányzati szervként létrehozzák az úgynevezett „Kormányzati Hatékonysági Főosztályt” Elon Musk vezetésével;

  • Határozatot fogadott el „a nők megvédése a gender ideológiától” és „a biológiai igazság helyreállítása a szövetségi kormány számára” jelszavakkal;

  • „Nemzeti veszélyhelyzetet” hirdetett az Egyesült Államok déli határán;

  • Átmenetileg megakadályozta a TikTok betiltásának életbe lépését;

  • Aláírt egy rendeletet „a korábbi kormánytisztviselők választásokba való beavatkozása miatti felelősségre vonásáról”.

José Raúl Mulino leszögezte, a világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába.