interjú;Orbán család;Direkt36;Magyar Péter;TISZA Párt;

Korábbi felvétel

- Magyar Péter állítja, nincsenek miniszterelnöki ambíciói, de ha felkérik, készen áll rá

A Tisza Párt elnökét a Direkt36 Orbán családról szóló filmjéről is kérdezték: aki látta, az nagyjából sejtheti az igazság egy részét, de az csak a felszín; emellett szerinte nem beszélünk még a svájci, szingapúri és dél-amerikai számlákról, illetve a Csádban őrzött vagyonról.

Egyáltalán nem gondoltam, hogy ilyen következményei lesznek annak az interjúnak. A négy sarkából kifordult a világ, jó értelemben – jelentette ki a Tisza Párt elnöke a Partizánnak adott, kedd esti interjújában.

Magyar Péter annak apropóján vendégeskedett a csatorna stúdiójában, hogy napra pontosan egy éve adott interjút ugyancsak Gulyás Mártonnak, miután lemondott állami pozícióiról és nyilvánosan bírálta az Orbán-kormányt. Akkor többek között a magyarországi korrupciót kritizálta, ám akkor még elutasította, hogy politikai pályára készülne.

Az ellenzéki politikus most azt hangoztatta, hogy az úgynevezett „digitális gyóntatószéken” keresztül olyan anyagokhoz jutottak, amelyek szerinte alapjaiban írják át a rendszerváltás utáni politikai szcénát. Ezeket a dokumentumokat a Tisza Párt szakértői vizsgálják, s állítólag ügyészektől is kapnak információkat arról, miként akadályozzák a munkájukat. Az elszámoltatásról szólva Magyar Péter hangsúlyozta, hogy helyre kell állítani a fékek és ellensúlyok rendszerét.

„Tudom, ilyenkor jönnek a szkeptikus hangok, hogy ehhez kell kétharmad, ez sarkalatos törvény, az van bebetonozva kilenc évre, meg tizenkét évre, de én mindenkinek azt mondom, hogy ezeket (…) jótékonyan ugorjuk át (…) ezek a problémák akkor lesznek problémák, amikor a Tisza megnyerte a választást” – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy aki látta a Direkt36 Orbán családról szóló filmjét, az nagyjából sejtheti az igazság egy részét, mert az csak a felszín; emellett szerinte nem beszélünk még a svájci, szingapúri és dél-amerikai számlákról, illetve a Csádban őrzött vagyonról. Magyar Péter semmiféle konkrétummal nem tudta alátámasztani az állításait, de szerinte az információk hitelesek, mert olyan emberektől származnak, akikben megbízik, vagy akik üzleti kapcsolatban állnak az érintettekkel. A feljelentések lehetőségét firtató kérdést azzal hárította el, hogy ezt akkor érdemes megtenni, amikor valóban van értelme.

Ez a téma később ismét előkerült, amikor a műsorvezető kétségbe vonta, hogy pontosan hány Tisza-sziget létezik.

„Lehet, hogy te ezt kétségbe vonod, mint azt, hogy van-e az Orbán családnak Svájcban vagy Szingapúrban számlája, de szerintem azért a valóságot ne kérjük számon” 

– tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy ő lesz-e pártja miniszterelnök-jelöltje, kitérő választ adott. Azt mondta, ezt a Tisza Párt közössége dönti el, és jelenleg nincs különösebb jelentősége. Emlékeztetett arra, hogy 2002-ben mindenki azt gondolta, Kovács László lesz a szocialista párt kormányfőjelöltje, majd mégis „előhúzták a kalapból” Medgyessy Pétert.

„Nem azt mondom, hogy mi előhúzunk bárkit, főleg nem Medgyessy Péter-szerű embereket, hanem azt, hogy azért adjuk már meg ennek a módját” – fűzte hozzá. Hangsúlyozta, hogy nincsenek ambíciói, ugyanakkor ha felkérik, készen áll. „Kell? Biztos, hogy kell miniszterelnök-jelölt? Akkor persze hasznos, ha van egy miniszterelnök-jelölti vita” – fejtegette.

Később arról is beszélt, hogy nem a párt fog kormányozni, és nem gondolja, hogy mindenről be kell számolnia, ugyanakkor úgy véli, az eredmény magáért beszél majd. Emellett jelezte, hogy védi a jelöltjeit, ameddig csak tudja, mert neki már nem tudnak ártani.

Szombaton egyébként bemutatnak több szakértőt is, lesz olyan, aki nyilvánosság elé lép. Azt hangsúlyozta, hogy a pártvezetés nem egyszemélyi, próbálják megosztani a feladatokat. Magyar Péter a pártjához érkező támogatásokról elmondta, különösen figyel arra, hogy minden szabályos legyen. Oligarchákkal nem köteleződik el, azt viszont nem árulta el, kik azok a vállalkozók, akik 10–20 millió forinttal támogatják őket. Ezt azzal indokolta, hogy nem akarja kitenni őket adóhatósági vizsgálatnak vagy a közbeszerzésekből való kizárásnak.

Egy ponton megemlítette azt is, hogy van egy, általa meg nem nevezett észak-magyarországi református város, ahol a fél Fidelitas átment a Tiszához.

A beszélgetés időnként komoly személyeskedésbe fordult, a Tisza Párt elnöke többször kifogásolta a neki feltett kérdéseket. Ilyen volt például, amikor a volt barátnője, Vogel Evelin azon állításáról esett szó, miszerint a politikus bennfentes információk birtokában vett részvényeket. Magyar Péter azt mondta, hogy az ezzel kapcsolatos hangfelvétel bűncselekmény útján került ki, és a média kritika nélkül közölte – ráadásul szerinte ezek a Fidesz megrendelésére készültek. Nemmel felelt arra a kérdésre, hogy követett-e el bűncselekményt.

Komoly vita alakult ki arról is, hogy mit beszéltek meg előzetesen, mennyi ideig fog tartani a beszélgetés. Magyar Péter szerint negyven perces interjúról volt szó, Gulyás Márton viszont tagadta, hogy ez az időintervallum lett volna a megállapodás. (Egyébként közel két óra volt a teljes idő - a szerk.) Mindenesetre az interjú végén már békülékenyebb hangot ütött meg, ugyanis mondandóját azzal zárta, hogy bár Orbán Viktor nem jár be a Partizán stúdiójába, hogy kemény kérdéseket kapjon, ellenben ezt ő örömmel megteszi. 

Kedden pénzjutalommal járó vezérigazgatói dicséretet kaptak a vasutasok, akiknek sikerült megakadályozniuk a további károkat.