A kormányváltás mellett a kormányzóképesség megteremtését jelölte meg legfontosabb feladatként Tarr Zoltán EP-képviselő szombat délelőtt a Tisza Párt kongresszusán, a Hungexpo egyik csarnokában. A nap folyamán Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke, Kulcsár Krisztián olimpia ezüstérmes párbajtőröző, a Magyar Olimpiai Bizottság volt elnöke és Bódis Kriszta író, pszichológus, dokumentumfilmes, a Van Helyed Alapítvány vezetője is beszédet mondott.
Az addig csupasz színpadot délután, Magyar Péter felszólalása előtt már magyar zászlók díszítették, a sor két végén egy-egy uniós lobogóval. A háttérben lévő kivetítőn megjelent a kongresszus jelmondata: „Vissza Európába”. A pártelnök (és EP-képviselő) érkezésekor a kétezres tömeg felállva tapsolt és az „Árad a Tisza!” szlogent skandálta.
„Magyar Péter? Sosem csalódnék benne! Maximum ha kiderülne, hogy kiscicákat gyilkol!”„Úgy érezhetjük magunkat, mint a túrázó, aki felért a hegytető felé vezető úton egy magaslati megállópontra. Messzire eljutottunk együtt, de most jön a java” – kezdte a pártelnök. Senkinek ne legyen kétsége – folytatta –, hogy a küzdelem a szabad, független és élhető Magyarországért folyik: „A tét óriási. Ami jó hír viszont, hogy a tavaszt, a változást és a Tiszát nem lehet megállítani”.
Egy órán keresztül tartó beszédében Magyar Péter elfáradt, kiöregedett politikusként írta le Orbán Viktort. A miniszterelnöknek és oligarcháinak üzenve bejelentette, hogy elindítják az Út a börtönbe programot. Hangsúlyozta, hogy nem ő, hanem a magyar nép Orbán Viktor fő kihívója. A „nincs jobb, nincs bal, csak magyar” elv jegyében a Tisza Párt nemcsak a Fideszt, hanem a teljes hatalmi elitet akarja leváltani. „Orbán nélkül nincs Gyurcsány, és Gyurcsány nélkül nincs Orbán” – mondta.
Magyar Péter: Nem én vagyok Orbán Viktor kihívója, hanem a magyar nép Magyar Péter: Aki ma szereti a hazáját, az nem indul el a Tisza ellen – Videó!Rengeteg vállalást és ígéretet is tett. Például: ha a Tisza Párt kormányra kerül, létrehozza az önálló egészségügyi és oktatási minisztériumot, megszünteti a Klebelsberg Központot és a településeket sújtó úgynevezett szolidaritási adót, gondoskodik arról, hogy Magyarország hozzájusson a visszatartott uniós pénzekhez, javítani fog a falvak helyzetén, megtartja a 13. havi nyugdíjat, nyugdíjas otthonokat és rehabilitációs intézményeket létesít.
Végezetül Magyar Péter szimbolikusan kezet nyújtott a fideszes szavazóknak, majd közölte, hogy a Tisza Párt tavasszal „hatalmas, soha nem látott” politikai akcióra készül. Ennek mibenlétéről nem árult el konkrétumot.
Lapunknak nyilatkozva Vasali Zoltán politológus megállapította:
a kongresszus elsődleges célja a politikai közösségépítés volt, és ennek megfelelt.
Ismét bebizonyosodott, hogy a Tisza Párt vezetője jó szónok, hatékonyan kommunikál. Akadnak azonban olyan ellentmondások, amelyeket aligha lehet feloldani. Az egyik ilyen, hogy Magyar Péter teljes elitváltást akar, miközben ő maga is a fideszes elit tagja volt.
A Tisza Párt láthatóan küzd azzal, hogy olyan nagy tapasztalattal és tekintéllyel rendelkező embereket találjon, akik érintetlenek maradtak a NER-től – mondta lapunknak Vasali Zoltán. A politológus arra számított, hogy több új, „markáns arc” jelenik meg a kongresszus felszólalói között. Újdonság viszont, hogy Magyar Péter az eddiginél erőteljesebb szeretné elnyerni fideszes szavazók támogatását is.
A közelmúltban érkezett meg a 13. havi nyugdíj, nem véletlen, hogy Magyar Péter hangsúlyosan beszélt a nyugdíjasokról – emelte ki a politológus. Vasali Zoltán kíváncsian várja, hogy milyen szakpolitikai megalapozottsága lesz az elhangzott ígéreteknek, így például annak, hogy kormányra kerülése esetén a Tisza Párt megszünteti a Klebelsberg Központot.
Csak átmeneti segítség a legszegényebbeknek a 13. havi nyugdíj, valós megoldást nem nyújt számukraA Tisza igyekszik olyan vállalásokat tenni, amelyek teljesítéséhez anyagi források is társulnak. Vasali Zoltán ugyanakkor kétségesnek tartja, milyen sikerrel jár majd a „NER-vagyon lefoglalása”, és azt sem ártana világossá tenni, hogy az uniós pénzekből mennyit lehet hazahozni. Hiszen a korábban elmaradt támogatásokat a lengyelek se tudták maradéktalanul megszerezni, azok egy része végérvényesen elveszett.
Somogyi Zoltán politikai elemző, szociológus elöljáróban megjegyezte, hogy a hét elején még a Magyar Péterrel készült évfordulós Partizán-interjú, a hét végén pedig a Tisza egész napos szombati kongresszusa határozta meg a közbeszédet. Előbbi utóélete jórészt annak kitárgyalásáról szólt, hogy az interjút készítő Gulyás Márton és Magyar Péter szokatlanul élesen vitázott. Magyarnak a hét további részében folyamatosan védekeznie kellett a bennfentes tőzsdei kereskedelem vádja ellen, amit a kormányzati propaganda igyekezett minél jobban felnagyítani. Magyar Péter közben az elitellenes alapállásának megfelelően erősebben támadta a független sajtót, mint a kormánypropagandát, és csak hét végére sikerült kikerülnie a defenzívából.
A kongresszus és Magyar Péter évértékelő beszéde – a tagság egymással történő megismerkedésén túl – Somogyi Zoltán szerint
erődemonstráció volt, amely a kormányképességet és a párt országos kiépülését volt hivatott bemutatni.
Az esemény alapján a Tisza kiemelt célcsoportját jelentik a falvakban élők és a nyugdíjasok, akik köztudottan a leginkább a Fidesz szavazói. Ebbe a sorba illeszkedik, hogy Magyar külön megszólította a Fidesz elbizonytalanodott választóit. Ez azt mutatja, a párt tisztában van azzal, hogy a kormánypárti táborból további szavazókat kell átcsábítania, ha le akarja győzni a Fideszt. Ugyanezt a szándékot jelzi a rendezvény kiemelt felszólalói közül Ruszin-Szendi Romulusz és Kulcsár Krisztián szerepeltetése is. Korábban ők a kormányzáshoz, így a kormánypárthoz voltak köthetőek.
A Magyar Péter által meghirdetett program néhány konkrét ígéret és általánosságok jól hangzó keveréke volt. Magyar Péter – összegzett Somogyi Zoltán – igyekezett minél nagyobb választói koalíciót megrajzolni maga mögött. Ennek keretében a szolidaritási adó eltörlését ígérte az önkormányzatoknak, minden polgármestert és helyi képviselőt megszólított, hogy támogassák a Tisza Pártot. A külpolitikával kapcsolatban láthatóan óvatos, még akkor is, ha az esemény a Vissza Európába címet viselte: a programpontok között alig esett szó a nemzetközi helyzetről, sem Ukrajna, sem Trump nem merült fel témaként. A Tisza ezekben a kérdésekben inkább a Fidesz irányvonalához igazodik.
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter egy vécépapírra is felírhatta volna programjátA rendezvényre adott reakciókból Somogyi Zoltán számára az látszik, hogy a Fidesz továbbra is Magyar Péter idegen ügynöknek való bélyegzését tartja a leghatékonyabbnak („Brüsszel Peti”). A kormánypárt feltehetően ezzel tudja leginkább egyben tartani a saját táborát Magyarral szemben, de mintha lebecsülné a választók gazdasági elégedetlenségét és a Tisza egyre erősödő szervezettségét.
Jobbról is, balról is
A Fidesz nem várta meg a Tisza elnökének kongresszusi beszédét, már előtte közzétett egy videót arról, hogy „amíg Magyar Péter milliós fizetéseket kapott a kormánytól, addig első sorból tapsolt Orbán Viktor évértékelőjén”. Erősítésként aztán – többek között – Menczer Tamás is beszállt. A Fidesz kommunikációs igazgatója a közösségi oldalán tudatta: majdnem félrenyelte a falatot, amikor meghallotta, hogy Magyar Péter elindítja az Út a börtönbe programot. Menczer azt állította, Magyar már rég a bíróság előtt állna, ha EP-képviselőként nem lenne mentelmi joga.
Gyurcsány Ferenc azt vette zokon, hogy Magyar Péter szerint Orbán nincs Gyurcsány nélkül. A Demokratikus Koalíció elnöke úgy vélte, Orbán Viktor „hosszú, tragikus hatalmát” a Magyar-félék betonozták be, akik „szolgálták, tapsolták, fürödtek fényében, ültek a zsebében”. Magyar Péter intellektuálisan vagy erkölcsileg „csapnivaló ember, ha ilyeneket állít. Esetleg is-is” – tette hozzá.
Hadházy Ákos független parlamenti képviselő Ruszin-Szendi Romulusz szerepeltetése ellen emelt szót. Ruszin-Szendi szijjártói magaslatokat ért el az állami vagyon tékozlásában, ő vezényelte le az elmúlt évtizedek legnagyobb politikai tisztogatását a honvédség tisztikarában, a „fideszes/orosz háborús narratívát” hirdeti – sorolta kifogásait.