Erőt próbált demonstrálni az Európai Unió azt követően, hogy Donald Trump adminisztrációja jelezte, a vezető amerikai megbízottak kedden közvetlenül az oroszokkal tárgyal az ukrajnai béke módozatairól, kihagyva ebből az Uniót. Emmanuel Macron ezért több vezető uniós politikust hívott meg egyeztetésre, az Elysée-palotába, a találkozó előtt azonban Donald Trump amerikai elnököt is felhívta, bár a megbeszélés tartalmáról nem közöltek részleteket.
A párizsi tanácskozáson Olaf Scholz német kancellár, Mette Frederiksen dán, Pedro Sánchez spanyol, Donald Tusk lengyel, Giorgia Meloni olasz, Keir Starmer brit kormányfő, továbbá António Costa, az Európai Tanács elnöke, Ursula von der Leyen bizottsági elnök, illetve Mack Rutte, a NATO főtitkára vett részt. Arról ejtettek szót, milyen biztonsági garanciákat nyújthatnának Ukrajnának. E kérdésben csak lassan közelednek az álláspontok. Keir Starmer késznek mutatkozott arra, hogy „szükség esetén” csapatokat küldjön Ukrajnába. Mint mondta, a következő napokban találkozik Donald Trumppal. Nem zárta ki a csapatküldést Svédország sem. Ezt Maria Malmer, a skandináv állam külügyminisztere közölte. Hozzátette azonban, hogy először „egy igazságos és egy tartós békéről kell tárgyalni”. Németország ezzel szemben még korainak tarja a csapatok Ukrajnába küldéséről szóló tárgyalásokat, fogalmazott Christiane Hoffmann, a berlini szövetségi kabinet szóvivője. Igaz, Olaf Scholz kancellár kategorikusan nem zárt ki egy ilyen lehetőséget. Spanyolország szintén korainak nevezte a téma felvetését.
Svédország nem zárja ki, hogy békefenntartókat küldjön UkrajnábaSzijjártó Péter: Trump-ellenes háborúpárti európai vezetők ülnek össze Párizsban, hogy megakadályozzák a békétDonald Tusk kifejtette, nem tervezik az Ukrajnába való csapatküldést, de továbbra is támogatják Ukrajnát. A lengyel kormányfő Párizsban amellett emelt szót, hogy jelentősen emeljék az egyes európai államok a védelemre szánt kiadásokat. Az európai NATO-államok közül GDP arányosan Varsó költi a legtöbbet védelemre. Olaf Scholz kancellár a tanácskozást követően kifejtette, a tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy továbbra is támogatni kívánják Ukrajnát. Hozzátette, nem szabad bármiféle 'diktátumbékét' rákényszeríteni Ukrajnára. "Kijev számíthat ránk", mondta.
Néhány európai ország sajnálta, hogy nem kapott meghívót Párizsba, így Csehország, Románia és Szlovénia. Szijjártó Péter külügyminisztert ez cseppet sem zavarta, sőt, „háborúpártinak” nevezte a francia fővárosban rendezett megbeszélést, frusztrált emberek csúcstalálkozójának minősítve. Ezzel ismét sikerült szinte szó szerint felmondania az orosz narratívát, amit az is jelez, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter így fogalmazott:
nincs helye a tárgyalásokon azoknak az európaiaknak, akik „folytatni akarják a háborút” Ukrajnában. Lefordítva: segítenek Kijevnek az orosz agresszióval szemben.
Lavrov, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnök diplomáciai ügyekben illetékes tanácsadója, Jurij Usakov hétfőn repültek Szaúd-Arábiába, Rijádba, ahol kedden találkoznak az amerikai tárgyalókkal, Marco Rubio külügyminiszterrel és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a találkozó „az ukrajnai rendezésről szóló esetleges tárgyalások előkészítésére és a két elnök, Vlagyimir Putyin és Donald Trump közötti találkozó megszervezésére is irányul”. Maga az amerikai elnök a napokban azt mondta, hogy hamarosan találkozhat az orosz elnökkel.
Washington mindenesetre igyekezett lehűteni a keddi megbeszélésekkel kapcsolatos kedélyeket. Mint a washingtoni külügyminisztérium közölte, nem tekinti a keddi rijádi találkozót az orosz delegációval "egyfajta tárgyalás felé tett lépésnek”.
Kedden Szaúd-Arábiában találkozik az amerikai és az orosz külügyminiszterVolodimir Zelenszkij ukrán elnök egy nappal az orosz-amerikai tárgyalások után, szerdán utazik a szaúdi fővárosba, de a vizitnek nincs köze az orosz-amerikai tárgyalásokhoz. Az ukrán elnök meg is jegyezte, hogy hazáját hivatalosan nem tájékoztatták a megbeszélésekről és nem is fog elismerni semmilyen nélküle elért megállapodást. Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai megbízottja szerint senki sem fogja rákényszeríteni a békemegállapodást az ukrán elnökre. Kellogg csütörtökön látogat el Ukrajnába.
Nagy kérdés persze, mire jutnak Szaúd-Arábiában. Szakértők nem hiszik, hogy sikerül letenni egy béke alapjait, bár a jövőre nézve semmi jót sem ígér, hogy Washington teljesen kihagyja az egyeztetésekből mind Kijevet, mind Európát.
Lettország szerint az orosz-ukrán háború befagyasztása növelné a NATO fenyegetettségétEgyre csalódottabbak az ukránok, van, aki szerint az átmeneti béke után úgyis csak jönne az újabb háborúOroszország fontosabb lett Donald Trumpnak, alapjaiban rendült meg az észak-atlanti együttműködés