Senki sem fog rákényszeríteni egy békemegállapodást Kijevre, és az esetleges európai békefenntartók amerikai biztonsági garanciáira vonatkozó kérdéseket később tárgyalják meg – nyilatkozta az Egyesült Államok elnökének különmegbízottjat.
Keith Kellogg – írja a Reuters – a NATO brüsszeli központjában kijelentette, senki sem kényszeríthet egy megállapodást egy szuverén ország választott vezetőjére. Megerősítette, hogy egyeztetett az USA európai szövetségeseivel is, akik szerettek volna részt venni a tárgyalásokon, ám szerinte nem reális mindenkit bevonni az egyeztetésekbe. Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok vállalna-e biztonsági garanciát, úgy válaszolt: „Trump elnök mellett dolgoztam, és az alapelv mindig az volt: semmilyen lehetőséget nem zárunk ki (…) mielőtt bármilyen biztonsági garanciáról döntés születne, természetesen sor kerül ezeknek a kérdéseknek a megvitatására (…) a válaszokat a végső folyamat kialakítása során fogjuk meghatározni.”
Az Egyesült Államok a múlt héten demarsot küldött európai fővárosokba, hogy felmérje, milyen hozzájárulást vállalnának Ukrajna biztonsági garanciáinak biztosításában.
Európai országokat faggat a Trump-adminisztráció, milyen biztonsági garanciákat tudnak adni Ukrajnának Svédország nem zárja ki, hogy békefenntartókat küldjön UkrajnábaAz amerikai lépés sürgetőbbé tette az európai szövetségesek egyeztetéseit arról, miként reagáljanak a változó amerikai politikára. Hétfőn Párizsban rendkívüli találkozót tartottak Franciaország, Egyesült Királyság, Németország, Dánia, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia vezetői, valamint a NATO és az Európai Unió magas rangú tisztviselői.
Az Egyesült Királyság, Svédország és Németország jelezte, hogy megfelelő és egyértelmű mandátum esetén készek békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába. Több európai tisztviselő azonban világossá tette, csak akkor fontolnák meg ilyen misszió indítását, ha az Egyesült Államok biztonsági garanciát is nyújtana.
Még nincs meg az amerikai főtárgyaló az Oroszországgal folytatandó egyeztetésekhezOroszország fontosabb lett Donald Trumpnak, alapjaiban rendült meg az észak-atlanti együttműködés