Orbán Viktor;Alternatíva Németországért;Patrióták Európáért;

A Fidesz EP-frakciójához csatlakozhat a szélsőjobboldali AfD a német parlamenti választás után

Konkrétum egyelőre nincs, csak szándék. Alice Weidel AfD-társelnök a múlt héten járt a Patrióták Európáért (PfE) pártcsalád és EP-frakció egyik értelmi szerzőjénél, Orbán Viktornál. 

A február 23-i német szövetségi választások után a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) csatlakozhat a szélsőjobboldali Patrióták Európáért (PfE) frakciójához – írja a Euronews.

A portál több forrása is megerősítette, hogy a PfE-n belül már felmerült az elképzelés, az erről szóló tárgyalásoknak hivatalos menetrendje egyelőre nincs. – Létezik egy egyértelmű és megállíthatatlan egységesülési folyamat a konzervatív, hazafias és szuverenista erők között – fogalmazott a PfE spanyol képviselője, Hermann Tertsch. Hozzátette, bár még senki sem tudja biztosan, mikor valósul meg az együttműködés, a változások gyorsabban zajlanak, mint korábban. Véleménye szerint a korábbi fenntartások nagy része megszűnt az AfD csatlakozásával kapcsolatban, mivel a párton belül „pozitív folyamatok” zajlanak.

Ez a megjegyzés célzás volt arra, hogy a 2019-2024 közötti ciklusban az AfD a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) pártcsaláűshoz és EP-frakcióhoz tartozott, olyan pártokkal együtt, mint az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), az olasz Lega és a Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés (RN). Az AfD csatlakozása a PfE EP-frakciójához némiképp meglepő is lenne, azt jelentené ugyanis, hogy a német szélsőjobboldali pártnak sikerült rendeznie a viszonyát a PfE legnagyobb tagjával, azzal az RN-nel, amelynek  egyik vezetője, Marine Le Pen hatására az AfD politikusait 2024-ben kizárták az ID EP-frakciójából. Marine Le Pen azt mondta, nem akar többé egy frakcióban ülni azzal az AfD-vel, amelynek akkori elnöke, a korrupcióval is vádolt Maximilian Krah azt mondta, ő nem nevezne automatikusan bűnözőnek mindenkit, aki valaha a náci Waffen-SS egyenruháját viselte.

Az egyik RN-es képviselő szerint ha „az AfD politikai felelősséget akar vállalni Németországban és az EU-ban, akkor először rendet kell tennie a saját soraiban, de a jövőben nyitva maradhat a csatlakozás lehetősége, különösen mivel Maximilian Krah már nem tagja az AfD-nek. – Az AfD-nek bizonyítania kell, hogy tanult az eddigi hibáiból – fogalmazott a meg nem nevezett francia politikus, hozzátéve: látni kell, milyen eredményt ér el az AfD a február 23-i előrehozott német parlamenti választáson.

Egy esetleges együttműködésre utalhat az is, hogy az AfD és az FPÖ a múlt héten közös sajtótájékoztatót tervezett Strasbourgban egy „új kezdeményezés” bejelentésére, ám az eseményt az utolsó pillanatban lemondták. 

A PfE-nek 86 EP-képviselője van, a konzervatív Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták (S&D) pártcsaládja mögött az övé a harmadik legnagyobb képviselőcsoport a 720 fős Európai Parlamentben. Az AfD 15 EP-képviselőjével a PfE 101 EP-képviselőt tudhatna magáénak, még mindig harmadikként az EPP (188) és az S&D (136) mögött. 

Magyar részről AfD-vel a közelmúltig csak a Toroczkai László vezette Mi Hazánk Mozgalom kereste a kapcsolatot, a két párt ugyanabban az EP-frakcióban, a 26 EP-képviselővel rendelkező Szuverén Nemzetek Európájában (ESN) ül. Ez addig tartott, amíg Orbán Viktor, a PfE egyik alapítója hat napja, 2025. február 12-én Budapesten  fogadta Alice Weidelt, az AfD társelnökét. A PfE-t egyébként is Orbán Viktor indította útnak Herbert Kickllel, az FPÖ elnökével és Andrej Babiš cseh exkormányfővel, végül csatlakozott hozzá mások mellett a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt (PVV) és a Marine Le Pen, illetve Jordan Bardella fémjelezte francia RN is.

Az MNV azzal megpróbálta megúszni az adatok kiadását, hogy üzleti titokról van szó, ám a bíróság másképp látta.